Loader
Loader
Pronađite nas

Umro Fethullah Gulen, optužen za pokušaj državnog udara u Turskoj

Avion azerbejdžanske aviokompanije pao u Kazahstanu, hitne službe na terenu

    Misa i Božić u Svetoj zemlji pod sjenkom rata u Gazi

    Božić u Svetoj zemlji (Izvor: Matias Delacroix/Copyright 2024 The AP)
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Stotine vjernika okupile su se u Crkvi Rođenja u Betlehemu na Zapadnoj obali, gdje je poglavar Katoličke crkve u Svetoj zemlji predvodio drugu Božićnu misu u ponoć pod sjenkom rata u Gazi.

    ADVERTISEMENT


    Stotine vjernika, Palestinaca i stranaca, prisustvovale su Ponoćnoj misi u Crkvi Rođenja u Betlehemu na Zapadnoj obali.


    Uobičajeni pljesak i veselje izostali su, a u crkvi, koja se široko smatra mjestom rođenja Isusa, nisu bili postavljeni božićni ukrasi ni bor, zbog rata u Gazi.


    Poglavar Katoličke crkve u Svetoj zemlji, kardinal Pierbattista Pizzaballa, bio je prisutan u crkvi.


    Prije mise, izraelske vlasti dozvolile su rijedak posjet kardinala Pizzabelle Gazi kako bi s tamošnjom malom kršćanskom zajednicom slavio predbožićnu misu, dok su izvan crkve stalno odzvanjali dronovi izraelskih vlasti.


    Pizzaballa u Svetoj zemlji (Izvor: Matias Delacroix/Copyright 2024 The AP)


    Govoreći o ratu, Pizzaballa je rekao: Rat je užasan sa svim posljedicama podjela, a mi smo na mjestu gdje su podjele vrlo očite, i to i strukturalno. Značenje toga je da je moguće proći čak i kroz ogromne i teške zidove, moguće je da ih prevaziđemo ako to želimo.


    Zatim je dodao: I želimo, posebno za ovaj Božić, reći našem narodu da ne gubi nadu. Moguće je srušiti i najteže zidove, mržnju, podjele, prezir, i nepravdu koju ovdje doživljavamo.


    Posjeta Latinskog patrijarha Jeruzalema Gazi dogodila se u trenutku kada je papa Franjo ponovo kritizirao izraelske postupke u ratnom sukobu.


    Božić je obično vrijeme visokog turizma za historijski grad Betlehem.


    Godišnja vjerska proslava, koja je zajednička Armencima, Katolicima i Ortodoksima, obično donosi značajan prihod gradu.


    Više od dva miliona turista i hodočasnika obično posjećuje mjesto rođenja Isusa, čineći više od 70% godišnjih prihoda grada.


    No, ove godine ulice su prazne, gotovo da nema turista.


    Kardinal se nada da će se situacija promijeniti iduće godine, kada će ponovo biti svjedoci hodočašća u Svetoj zemlji, jer "Crkva Svetog Jeruzalema, Crkva Svetih Zemalja, nije potpuna bez hodočasnika.“


    "Moram reći da je Božić u Betlehemu uvijek lijep, ali ovo je drugi put da imamo tužan Božić u Betlehemu“, rekao je Pizzaballa.


    Kao poruku nade, Pizzaballa je izrazio želju da ponovno vidi najveći božićni bor u gradu i obnovljene svečane proslave i veselje koje dolazi s ovim radosnim razdobljem.


    Isti poziv na mir upućuje i Anton Salman, gradonačelnik Betlehema. Salman kaže da je poruka grada svijetu uvijek ona o miru i nadi. Također ističe kako svijet mora raditi na tome da uzvrati tu poruku u palestinskim teritorijama.


    "Svijet mora raditi na tome da završi naše patnje kao palestinskog naroda, da završi okupaciju i da nam pruži naša prava, mogućnost ostvarivanja identiteta, nezavisnosti, slobode i zaštite od opasnosti koje proizlaze iz kontinuirane izraelske okupacije“, rekao je Salman.


    Betlehem je značajan centar u historiji kršćanstva, ali kršćani čine samo mali postotak od oko 14 miliona ljudi koji nastanjuju Svetu zemlju.


    Možda će vam se svidjeti