Loader

Loader
Pronađite nas

Umro Fethullah Gulen, optužen za pokušaj državnog udara u Turskoj

Euronews u Londonu: Škole zatvorene, vozovi usporavaju, vrućine "tope" infrastrukturu

    Teretni brod pogođen projektilom u Hormuzu, Iran izdaje novo upozorenje za prolaz

    Hormuški moreuz (Izvor: AP)
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Teretni brod koji je plovio kroz Hormuški moreuz novom rutom prema Omanu, uspostavljenom uz podršku Ujedinjenih nacija, pogođen je u četvrtak projektilom. U napadu je oštećen komandni most broda, ali nije bilo povrijeđenih niti je zabilježena šteta po okoliš, saopštila je britanska vojska.

    ADVERTISEMENT

    Brod je pogođen oko 7,5 nautičkih milja od obale Omana, nakon što je iranska Revolucionarna garda ranije tokom dana upozorila plovila koja prolaze kroz moreuz bez odobrenja Teherana.


    Na društvenim mrežama pojavio se videosnimak nastao na mostu broda, na kojem se navodno čuje radio-poruka mornarice Revolucionarne garde. U poruci se upozorava da je prolazak kroz moreuz dozvoljen isključivo plovilima koja posjeduju iransku dozvolu.


    „Tranzit je dozvoljen samo uz odobrenje IRGC-a i na unaprijed određenim rutama. Plovila bez dozvole, s isključenim AIS sistemom ili izvan propisanih ruta, snosit će posljedice“, navodi se u poruci.


    Podaci o pomorskom saobraćaju pokazali su da je broj brodova koji koriste novu omansku rutu porastao neposredno prije napada. Oman je rutu predstavio u srijedu u koordinaciji s Međunarodnom pomorskom organizacijom (IMO), specijalizovanom agencijom Ujedinjenih nacija.


    Prema dostupnim podacima, zabilježeno je oko 70 prelazaka ovom rutom, uprkos upozorenjima Irana upućenim brodovima koji je koriste.


    Među plovilima koja su prolazila novom trasom bili su i tankeri za prevoz nafte predvođeni brodom „Stoic Warrior“. Oni su u ranim jutarnjim satima plovili uz obale Ujedinjenih Arapskih Emirata i Omana, prolazeći u blizini omanskog poluostrva Musandam, prenosi Euronews.


    Sjeverno od nove rute nalazi se glavni koridor Hormuškog moreuza kojim se prije izbijanja sukoba odvijao najveći dio pomorskog saobraćaja. Tim putem prolazi približno petina svjetske trgovine naftom i prirodnim plinom.


    Iako pojedina plovila napuštaju moreuz uz zaštitu američke vojske, inicijativa Ujedinjenih nacija predstavlja najnoviji pokušaj da se omogući siguran prolaz brodovima koji su ostali blokirani u regiji.


    Kompanija Maersk saopštila je da su njen kontejnerski brod „Maersk Baltimore“, kao i još jedno iznajmljeno plovilo, isplovili u četvrtak.


    „Mnogi operateri, ohrabreni manjim ili barem percipiranim manjim rizikom tranzita, počeli su preuzimati zaostale terete koji su ostali zarobljeni u regiji“, izjavio je Richard Meade, glavni urednik Lloyd's Lista.


    Pomorska grana Revolucionarne garde, očigledno reagujući na povećan promet i uspostavljanje nove rute, izdala je u četvrtak upozorenje koje je prenijela iranska državna novinska agencija IRNA.


    U saopštenju se navodi da je nova ruta uspostavljena bez prethodne najave i koordinacije s Iranom te se opisuje kao „neprihvatljiva i potpuno opasna“.


    „Jedina odobrena ruta za prolazak kroz Hormuški moreuz jeste ona koju je proglasila Islamska Republika Iran“, poručile su iranske snage.


    Dodali su da je plovidba izvan tih ruta „izuzetno opasna i zabranjena“, upozorivši da će se protiv prekršilaca preduzeti mjere, bez dodatnih pojašnjenja.


    U međuvremenu, američki državni sekretar Marco Rubio sastao se s ministrima vanjskih poslova šest država članica Vijeća za saradnju u Zaljevu kako bi ih uvjerio da će njihovi interesi biti zaštićeni u svakom budućem sporazumu s Iranom.


    Rubio je novinarima rekao da će Sjedinjene Američke Države zajedno sa saveznicima iz Perzijskog zaljeva osigurati da brodovima koji prolaze kroz moreuz ne budu naplaćivane dodatne naknade te da Washington želi garantirati otvorenost omanske rute za međunarodni pomorski saobraćaj.


    „Ako se to zaustavi, suočit ćemo se s ozbiljnim problemom“, upozorio je Rubio.


    Ministar vanjskih poslova Bahreina Abdullatif bin Rashid al-Zayani zahvalio je Sjedinjenim Državama na podršci, ističući da sporazum donosi „tračak nade za regiju“, ali je naglasio da je „od ključne važnosti da se Iran pridržava svojih obaveza“.

    Možda će vam se svidjeti