Bivši nogometaš Mikheil Kavelashvili postao je predsjednik Gruzije, dok vladajuća stranka učvršćuje svoju kontrolu, što opozicija naziva udarcem za zemlju i njezine nade za pristupanje EU te pobjedom za Rusiju.
Kavelashvili, 53-godišnjak, imao je lak zadatak zahvaljujući kontroli stranke Gruzijski san, koja ima 300 mjesta u elektorskom kolegiju koji je zamijenio direktne predsjedničke izbore 2017. godine.
Glasovi dolaze od elektora koji čine poslanici i predstavnici lokalnih vlasti. Od 225 prisutnih elektora, 224 je glasovalo za Kavelashvilija.
On je bio jedini kandidat.
Gruzijski san zadržao je kontrolu nad parlamentom na izborima 26. oktobra, koje opozicija tvrdi da su namješteni uz pomoć Rusije.
Odlazeća predsjednica Salome Zourabichvili i glavne prozapadne stranke u zemlji od tada bojkotiraju parlamentarne sjednice i traže ponavljanje izbora.
Odluka vladajuće stranke prošlog mjeseca da obustavi pristupni proces za članstvo u Europskoj uniji do 2028. izazvala je bijes oporbe i dovela do masovnih demonstracija.
Gruzijski san obećao je nastaviti put prema EU, ali također želi "resetirati" odnose s Rusijom.
Stranka Gruzijski san osnovana je od strane biznismena Bidzine Ivanishvilija, koji je svoje bogatstvo stekao u Rusiji. Stranka je optužena da postaje sve autoritarnija i sklonija Moskvi, što ona negira.
Unatoč tome, nedavno su donijeli zakone koji ograničavaju slobodu govora i prava LGBTQ+ osoba, u sličnom tonu kao u Rusiji.
Rusija je 2008. godine vodila kratki rat s Gruzijom, što je dovelo do priznanja dvaju otcijepljenih regija kao neovisnih i povećanja ruskog vojnog prisustva u Južnoj Osetiji i Abhaziji.
Ko je Mikheil Kavelashvili?
Novi predsjednik imao je uspješnu nogometnu karijeru, igrajući kao napadač za engleski Manchester City, kao i za nekoliko timova u švicarskoj Superligi.
Prvi put je izabran u parlament 2016. godine kao član Gruzijskog sna, a 2022. godine osnovao je politički pokret Narodna moć, koji je bio saveznik Gruzijskog sna i postao poznat po svom snažnom anti-zapadnom retorici.
Kavelashvili je također bio jedan od autora kontroverznog zakona koji zahtijeva da organizacije koje prime više od 20% svog financiranja iz inozemstva registriraju kao "one koje djeluju u interesu strane sile".
Sličan zakon postoji u Rusiji, koji se koristi za diskreditaciju organizacija koje kritiziraju vladu.
EU, koja je Gruziji dodijelila status kandidata za članstvo u EU u decembru 2023., obustavila je proces i smanjila financijsku pomoć nakon što je zakon o "stranom utjecaju" usvojen u lipnju.
Odlazeća predsjednica najavila ostanak
Prozapadna Salome Zourabichvili bila je predsjednica od 2018. godine, kada je izabrana uz podršku Gruzijskog sna, a najavila je da će ostati na dužnosti nakon što joj istekne šestogodišnji mandat u ponedjeljak, opisavši se kao jedini legitimni lider dok se ne održe novi izbori.
"Ja sam vaš predsjednik - nema legitimnog parlamenta, pa samim tim ni legitimnih izbora ili inauguracije", napisala je na društvenoj mreži X krajem prošlog mjeseca. "Moj mandat traje."
Prije Zourabichvili, ustavne promjene su predsjedničku ulogu učinile zapravo ceremonijalnom. Ona je kasnije postala snažno kritična prema vladajućoj stranci, optužujući je za primjenu pro-ruskih politika. Pokušaji Gruzijskog sna da je smijeni bili su neuspješni.
Opoziciione stranke također tvrde da će Zourabichvili ostati legitimni predsjednik zemlje, čak i nakon Kavelashviliove inauguracije 29. decembra.