Vijeće žalbenog suda saveznog okruga jednoglasno je potvrdilo zakon koji bi mogao dovesti do zabrane TikToka za nekoliko mjeseci, što bi predstavljao veliki poraz za popularnu društvenu mrežu u njenoj borbi za opstanak u SAD-u.
Žalbeni sud SAD-a za okrug Columbia odbio je zahtjev TikToka da poništi zakon - koji zahtijeva da platforma prekine veze s kineskom matičnom kompanijom ByteDance ili će biti zabranjen do sredine januara - i odbacio stavove kompanije prema tom zakonu, koja tvrdi da je u suprotnosti s Prvim amandmanom.
"Prvi amandman postoji kako bi zaštitio slobodu govora u Sjedinjenim Državama“, rekao je sud u svom mišljenju, koje je napisao sudija Douglas Ginsburg.
"Ovde je Vlada djelovala isključivo kako bi zaštitila tu slobodu od strane strane neprijateljske nacije i kako bi ograničila sposobnost tog neprijatelja da prikuplja podatke o ljudima u Sjedinjenim Državama.“
TikTok i ByteDance - drugi tužitelj u ovom procesu - očekuju da će podnijeti žalbu Vrhovnom sudu, iako nije jasno hoće li sud prihvatiti slučaj.
"Vrhovni sud ima uspostavljeni historijski zapis u zaštiti prava Amerikanaca na slobodu govora, i očekujemo da će to učiniti i u ovom važnom ustavnom pitanju“, rekao je glasnogovornik TikToka Michael Hughes.
"Nažalost, zabrana TikToka bila je koncipirana i progurana na temelju netačnih, pogrešnih i hipotetičkih informacija, što je rezultiralo potpunom cenzurom američkog naroda“, rekao je Hughes.
Ako se ne zaustavi, tvrdio je, zakon će "utišati glasove više od 170 miliona Amerikanaca ovde u SAD-u i širom svijeta 19. januara 2025.“
Iako je slučaj sada u sudskom sistemu, moguće je da bi dvije kompanije mogle dobiti neku vrstu spasa od predsjednika Donalda Trumpa, koji je pokušao zabraniti TikTok tokom svog prvog mandata, ali je tokom predsjedničke kampanje rekao da je sada protiv takve akcije.
Zakon, koji je predsjednik Joe Biden potpisao u aprilu, bio je kulminacija višegodišnje sage u Washingtonu o aplikaciji za dijeljenje kratkih video sadržaja, koju vlada vidi kao prijetnju nacionalnoj sigurnosti zbog svojih veza s Kinom.
"Odluka danas predstavlja važan korak u blokiranju kineske vlade da iskoristi TikTok za prikupljanje osjetljivih podataka o milionima Amerikanaca, za tajnu manipulaciju sadržajem koji se dostavlja američkoj publici, te za podrivanje naše nacionalne sigurnosti“, rekao je američki ministar pravde Merrick Garland.
Sjedinjene Države su izrazile zabrinutost zbog prikupljanja ogromnih količina podataka korisnika TikToka, uključujući osjetljive informacije o navikama gledanja, koje bi mogle dospjeti u ruke kineske vlade putem prijetnje.
Zvaničnici su također upozorili da je algoritam koji pokreće ono što korisnici vide na aplikaciji podložan manipulaciji od strane kineskih vlasti, koje ga mogu iskoristiti za oblikovanje sadržaja na platformi na način koji je teško otkriti - zabrinutost koju je podijelila i Europska unija dok ispituje ulogu TikToka u rumunskim izborima.
TikTok, koji je tužio vladu zbog ovog zakona u maju, dugo je negirao da bi mogao biti iskorišten od strane Pekinga za špijuniranje ili manipulaciju Amerikancima.
Izvor: Ted Shaffrey, AP
Njegovi advokati su ispravno ukazali na to da SAD nisu dostavile dokaze koji pokazuju da je kompanija predala podatke korisnika kineskoj vladi, niti da je manipulisala sadržajem u korist Pekinga u SAD-u.
Također su tvrdili da je zakon zasnovan na budućim rizicima, na što je Ministarstvo pravde ukazalo, djelomično ukazujući na nespecificirane akcije koje su dvije kompanije poduzele u prošlosti zbog zahtjeva kineske vlade.
Odluka je uslijedila nakon što je žalbeni sud, koji su činila dva suca koje je imenovao predsjednik Republike i jedan sudac kojeg je imenovao predsjednik Demokratske stranke, saslušao usmena izlaganja u septembru.
Na saslušanju, koje je trajalo više od dva sata, panel se činio da se bavi pitanjem kako strani vlasnici TikToka utječu na njegova prava prema Ustavu i koliko daleko vlada može ići u ograničavanju potencijalnog utjecaja stranih država na stranu platformu.
Odbijen TikTokov zahtjev
U obrazloženju presude, Ginsburg, imenovan od strane republikanca, odbio je glavne pravne argumente TikToka protiv zakona, uključujući tvrdnju da je Zakon o oduzimanju imovine u suprotnosti sa Petim amandmanom.
Također je rekao da zakon ne krši Prvi amandman jer vlada ne pokušava "potisnuti sadržaj ili zahtijevati određeni miks sadržaja“ na TikToku.
"Sadržaj na platformi mogao bi principijelno ostati nepromijenjen nakon prodaje, a ljudi u Sjedinjenim Državama bi i dalje bili slobodni da čitaju i dijele onoliko kineske propagande (ili bilo kojeg drugog sadržaja) koliko žele na TikToku ili bilo kojoj drugoj platformi po svom izboru“, napisao je Ginsburg, koristeći skraćenicu za Narodnu Republiku Kinu.
Sudija Sri Srinivasan, predsjednik suda, izdvojio je posebno mišljenje.
TikTokova tužba bila je spojena s drugim pravnim izazovom koji su podnijeli nekoliko kreatora sadržaja - za što kompanija pokriva pravne troškove - kao i trećim, podnesenim u ime konzervativnih kreatora koji rade s neprofitnom organizacijom BASED Politics Inc.
Izvor: (AP Photo/Mariam Zuhaib, AP
Ostale organizacije, uključujući Knight First Amendment Institute, također su podnijele amicus prijedloge u podršku TikToku.
"Ovo je duboko pogrešna presuda koja preusko tumači važna pravna presedana Prvog amandmana i daje vladi široku moć da ograniči pristup Amerikanaca informacijama, idejama i medijima sa strane“, rekao je Jameel Jaffer, izvršni direktor organizacije.
"Nadamo se da presuda žalbenog suda neće biti posljednja reč.“
U međuvremenu, na Capitol Hillu, zakonodavci koji su podržali zakon proslavili su presudu suda.
"Optimističan sam da će predsjednik Trump omogućiti američko preuzimanje TikToka kako bi omogućio njegovu dalju upotrebu u Sjedinjenim Državama i radujem se dočeku aplikacije u Americi pod novim vlasništvom“, rekao je republikanski poslanik John Moolenaar iz Michigana, predsjednik Kuće za odabranu komisije za Kinu.
Demokratski poslanik Raja Krishnamoorthi, koji je koautoru zakona, rekao je da je „vrijeme da ByteDance prihvati“ zakon.
Kako bi ublažio zabrinutost zbog vlasnika kompanije, TikTok tvrdi da je uložio više od 2 milijarde dolara kako bi ojačao zaštitu podataka američkih korisnika.
Kompanija je također tvrdila da bi zabrinutosti vlade mogle biti riješene nacrtom ugovora koji je dala Bidenovoj administraciji prije više od dvije godine tokom pregovora između dviju strana. Optužili su vladu za napuštanje daljih pregovora o tom ugovoru, koji Ministarstvo pravde smatra nedovoljno prihvatljivim.
Advokati za dvije kompanije tvrde da je nemoguće komercijalno i tehnološki prodati platformu.
Također kažu da bi svaki prodajni TikTok bez željenog algoritma - tajne formule platforme koju bi kineske vlasti vjerovatno blokirale pod bilo kojim planom prodaje - pretvorio američku verziju TikToka u otok odvojen od drugih globalnih sadržaja.
Ipak, neki investitori, uključujući bivšeg ministra financija Stevena Mnuchina i milijardera Franka McCourta, izrazili su interes za kupovinu platforme.
Obojica su ranije ove godine rekli da pokreću konzorcijum za kupovinu TikTokovog poslovanja u SAD-u.