Bivši glavni tajnik NATO-a i danski premijer Anders Fogh Rasmussen dao je ekskluzivan intervju za Euronews o skorom dolasku predsjednika Donalda Trumpa i njegovom utjecaju na rat u Ukrajini i NATO.
Nepristupačnost izabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa mogla bi izazvati zabrinutost u Moskvi, a Ukrajina bi mogla dobiti više oružja pod njegovim vodstvom, rekao je bivši šef NATO-a Anders Rasmussen u intervjuu, u kojem je upozorio Trumpa: "Nemojte da Ukrajina postane vaš Afganistan."
Bivši danski premijer smatra da Trump ne voli gubiti, želi biti pobjednik. Ali da bi bio pobjednik, morate imati dobar dogovor, navodi.
Takav dogovor, prema Rasmussenovom mišljenju, znači da bi Ukrajina mogla dobiti više oružja i da bi se ograničenja na korištenje oružja mogla ukinuti.
"Putin bi mogao biti neugodno iznenađen gospodinom Trumpom", rekao je Rasmussen, dodavši: "Rekao bih samo: Gospodine Trump, nemojte da Ukrajina postane vaš Afganistan."
Nakon što je napustio NATO, Rasmussen je osnovao Globalnu fondaciju s uredima u Kopenhagenu, Bruxellesu i Kijevu.
"Imam vrlo jasnu poruku za novog američkog predsjednika – nemojte dopustiti da Ukrajina postane vaš Afganistan", rekao je Rasmussen, dodajući: "Nemojte dopustiti Putinu da vas porazi, budite snažan lider, tražite mir u Ukrajini, ali pravedan, pošten i trajan mir koji će jamčiti sigurnost u budućnosti."
Na pitanje treba li bilo kakav budući mirovni sporazum ograničiti članstvo Ukrajine u NATO-u, Rasmussen zauzima čvrst stav.
"To mora biti sporazum koji će jamčiti stabilnost Ukrajine. Po mom mišljenju, to znači omogućiti Ukrajini da postane članica NATO-a i da bude pokrivena Člankom 5," rekao je, pozivajući se na pravilo da se oružani napad na jednu članicu NATO-a smatra napadom na sve članice.
Što se tiče Trumpovog utjecaja na NATO općenito, Rasmussen je također bio optimističan. Trump je više puta kritizirao savez i žalio se da SAD previše doprinosi njegovom proračunu, dok europske članice troše premalo na obranu.
Tokom svoje predizborne kampanje, rekao je da će SAD braniti članice NATO-a od budućeg napada Rusije samo ako ispune svoje obveze ulaganja u obranu.
"NATO je opstao od svog osnivanja 1949. i ne mislim da će Trump povući SAD iz NATO-a. Ali to uvelike ovisi o nama u Europi da osiguramo snažan NATO u budućnosti preuzimanjem veće odgovornosti za našu budućnost", rekao je, dodavši da bi trenutni cilj da članice NATO-a troše 2% BDP-a na obranu trebao biti podignut na 3%. Takva brojka više odražava razdoblje Hladnog rata i "trebali bismo se vratiti na tu razinu", rekao je.
Na pitanje kakav bi savjet dao Marku Rutteu, novom glavnom tajniku organizacije, Rasmussen je naglasio temu financiranja.
"Nadam se da će nastaviti pritiskati za veća ulaganja u obranu. Sve članice saveza trebale bi puno više ulagati u našu sigurnost u Europi," rekao je.