Južnokorejski parlamentarci danas će zatražiti pokretanje opoziva predsjednika države koji je najprije proglasio pa ukinuo vanredno stanje, čime je izazvao najveću političku krizu u toj zemlji unazad zadnjih par decenija.
Američki državni sekretar Antony Blinken pozdravio je predsjednikovu odluku o ukidanju vanrednog stanja.
''Očekujemo da se političke razmirice rješavaju mirno i u skladu s vladavinom prava'', stoji u njegovoj izjavi.
Planirani razgovori o odbrani, kao i zajedničke vojne vježbe Južne Koreje i SAD-a su odgođene, izvijestila je novinska agencija Yonhap. Takođe je odgođena i posjeta švedskog premijera.
Yoon Suk Yeol postao je predsjednik države nakon najneizvjesnijih predsjedničkih izbora prije dvije godine, kada je odnio pobjedu na talasu nezadovoljstva građana ekonomskim politikama i skandalima.
Međutim, vrlo je brzo izgubio popularnost, njegov rad podržava tek oko 20 posto birača.
Proglašenja vanrednog stanja bila su česta pojava u Južnoj Koreji od 1948.godine, no posljednji takav slučaj zabilježen je 1980.godine.
Objava o vanredom stanju pokrenula je okršaj između predsjednika Yoon Suk Yeola i parlamenta koji je odbio pokušaj suspenzije političkih aktivnsoti i cenzure medija, dok su za to vrijeme naoružani vojnici ušli u zgradu parlamenta u glavnom gradu Seulu.
Koalicija opozicijskih stranaka još danas na dnevni red planira staviti prijedlog opoziva južnokorejskog predsjednika, o kojem bi se onda trebalo glasati u roku od tri dana.
Ostavke su već ponudli Yoonov šef osoblja i sekretari, rekao je jedan zvaničnik iz predsjednikovog kabineta, prenio je Index.hr.