Australski Zakonodavni dom usvojio je zakon koji bi zabranio djeci mlađoj od 16 godina pristup društvenim mrežama, a sada je na Senatu da finalizira ovaj svjetski prvi zakon.
Glavne političke stranke su podržale zakon koji bi zabranile platforme poput TikToka, Facebooka, Snapchata, Reddita, X-a i Instagrama, a kazne idu i do 50 miliona australskih dolara (33 miliona dolara) zbog sistemskih propusta u sprečavanju djece da imaju naloge.
Zakon je usvojen sa 102 glasa za i 13 protiv, ukoliko postane zakonska obaveza ove sedmice, platforme bi imale godinu dana da razviju način kako implementirati starosne restrikcije prije nego što kazne stupe na snagu.
Opozicionar Dan Tehan kaže da je vlada pristala prihvatiti izmjene u Senatu koje bi pojačale zaštitu privatnosti.
Platformama neće biti dozvoljeno da zahtijevaju od korisnika da dostavljaju vladine identifikacijske dokumente, uključujući pasoše ili vozačke dozvole, niti će moći zahtijevati digitalnu identifikaciju putem vladinog sistema.
"Hoće li biti savršeno? Ne. Ali postoji li ikakav zakon koji je savršen? Ne, ne postoji. Ali ako pomogne, čak i ako pomogne samo u najmanjim stvarima, napraviće veliku razliku u životima ljudi“, rekao je Tehan.
Zakon je predložen Senatu, ali je on obustavio rad za taj dan nekoliko sati kasnije, bez izglasavanja.
Zakon će vjerovatno biti usvojeno na posljednjoj sjednici Parlamenta ove godine i potencijalno posljednjoj prije izbora koji se očekuju u narednim mjesecima.
Podrška glavnih političkih stranaka gotovo garantuje da će zakon biti usvojen u Senatu, gdje nijedna stranka nema većinu.
Poslanici koji nisu bili povezani ni sa vladom ni sa opozicijom najkritičniji su bili prema zakonu tokom debate.
Kritike uključuju da je zakon brzo proguran kroz Parlament bez odgovarajuće provjere, da neće donijeti željene rezultate, da će stvoriti rizike za privatnost korisnika svih uzrasta i da će oduzeti roditeljsku odgovornost da odlučuju šta je najbolje za svoju djecu.
Kritičari također tvrde da će zabrana izolirati djecu, oduzeti im pozitivne aspekte društvenih mreža, nagnati ih na mračnu stranu interneta, učiniti djecu premladom za društvene mreže nesklonima prijavljivanju štetnih sadržaja i oduzeti platformama podsticaje da učine online prostore sigurnijima.
Nezavisna paralmentarka Zoe Daniel rekla je da će zakon "biti potpuno beskoristan u smanjenju štetnosti koja je inherentna društvenim mrežama.“
"Pravi cilj ovog zakonodavstva nije da društvene mreže budu sigurne po dizajnu, već da roditelji i birači osjete da vlada nešto poduzima po tom pitanju“, rekla je Daniel Parlamentu.
"Postoji razlog zašto vlada prikazuje ovaj zakon kao svjetski vodeći, jer nijedna druga zemlja to ne želi uraditi“, dodala je.
Platforme su tražile odgodu glasanja do najmanje juna sljedeće godine, kada se očekuje izvještaj vladine komisije o tehnologijama za provjeru starosti, koji bi mogao ponuditi način za sprovođenje zabrane.
Melburnski stanovnik Wayne Holdsworth, čiji je 17-godišnji sin Mac prošle godine izvršio samoubistvo nakon što je postao žrtva online prevare sa sekstorcijom, opisao je zakon kao "apsolutno ključan za sigurnost naše djece.“
"To nije jedina stvar koju moramo učiniti da ih zaštitimo, jer je obrazovanje ključ, ali pružiti trenutnu podršku našoj djeci i roditeljima kako bi mogli upravljati ovim, veliki je korak“, rekao je 65-godišnji kampanjac za sigurnost na internetu novinarima Associated Pressa.
"I prema mom mišljenju, ovo je najveće vrijeme u historiji naše zemlje“, dodao je, misleći na predstojeću pravnu reformu.