Loader

Loader
Pronađite nas

Umro Fethullah Gulen, optužen za pokušaj državnog udara u Turskoj

Zelenski obećava zaštitne mjere nakon protesta zbog novog zakona o borbi protiv korupcije

    Zbog čega ratuju Tajland i Kambodža

    Kambodža, vojska (Izvor: AP Photo/Heng Sinith, File)
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Prema pisanju lista Time, Tajland i Kambodža, nekada su proglašavane za najprijateljskije nacije svijeta, a sada se suočavaju s ozbiljnim pogoršanjem odnosa, pa je situacija eskalirala u ozbiljan sukob na granici.

    ADVERTISEMENT

    Još prije pet godina, njihovi lideri isticali su blisku saradnju i potrebu za miroljubivim suživotom. Danas, međusobne prijetnje, granični sukobi i diplomatske tenzije podsjećaju na stare regionalne sporove, piše Time.


    Sukob na granici: Smrt vojnika pokrenula krizu


    Sukob je eskalirao 28. maja kada je kambodžanski vojnik poginuo u ranim jutarnjim časovima tokom okršaja na tromeđi Tajlanda, Kambodže i Laosa, poznatoj kao "Smaragdni trougao".


    Obje strane optužuju jedna drugu za agresiju. Kambodža tvrdi da je Tajland otvorio vatru na njenu bazu, dok Tajland navodi da je reagovao tek nakon što su Kambodžanci prvi upotrijebili oružje.


    Političke i vojne reakcije


    Hun Sen, bivši premijer Kambodže i sadašnji predsjednik Senata, poručio je da podržava slanje trupa i teškog naoružanja na granicu u slučaju daljih napada.



    Tajlandska premijerka Paetongtarn Šinavatra uzvratila je oštro: "Tajland je ujedinjen. Nećemo trpjeti prijetnje."


    Tajland ne priznaje nadležnost Međunarodnog suda pravde (MSP), za razliku od Kambodže, koja je tamo uputila žalbu.


    Ekonomske i medijske represalije


    Ubrzo od početka sukoba, uslijedile su oštre mjere. Tajland je preuzeo kontrolu nad graničnim prelazima i zaprijetio obustavom interneta i struje.


    Kambodža je odgovorila zabranom tajlandskih medija i uvozom proizvoda iz Tajlanda, a Tajland je uzvratio zabranom rada Tajlanđanima u kambodžanskim kockarnicama.


    Istorija sukoba: Hram Preah Vihear i stara neprijateljstva


    Glavni istorijski izvor napetosti je hram Preah Vihear, koji se nalazi na spornoj granici.



    MSP je 1962. dodijelio hram Kambodži, ali je Tajland tvrdio da okolna teritorija njihova. Sukobi su izbili 2008, a kulminirali 2011. kada je raseljeno više od 36.000 ljudi. Iako postoji Zajednička komisija za granicu (JBC), sastanci nisu donijeli trajna rješenja.


    Uloga vladajućih porodica


    Komplikaciju dodatno otežava lična istorija lidera - očevi sadašnjih premijera - Taksin Šinavatra i Hun Sen – bili su bliski saveznici.



    Taksin je čak pronašao utočište u Kambodži 2006. godine, a kritičari na Tajlandu sada dovode u pitanje nezavisnost Paetongtarn Šinavatre u vođenju spoljne politike.


    Šta slijedi?


    Brzo rješavanje spora djeluje malo vjerovatno. Tajlandska vojska najavila je spremnost za "operaciju visokog stepena", dok Paetongtarn insistira na mirnom rješavanju napetosti.


    Analitičari upozoravaju da bi vojska mogla da iskoristi situaciju za potpirivanje nacionalizma i eventualno još jedan puč, što bi bio svojevrsni deža vu za porodicu Šinavatra.

    Možda će vam se svidjeti