Loader

Loader
Pronađite nas

Umro Fethullah Gulen, optužen za pokušaj državnog udara u Turskoj

Žena uhapšena zbog sumnje da je pokušala ubiti Benjamina Netanyahua

    Obama oštro odgovorio na Trumpove tvrdnje o "državnom udaru"

    Barack Obama (Izvor: AP Photo/Matt Rourke)
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Barack Obama prekinuo je šutnju povodom poziva Donalda Trumpa da mu se sudi, odlučno odbacivši optužbe svog nasljednika da je pokušao organizirati “državni udar” nakon Trumpove pobjede na izborima 2016. godine tako što je “izmislio” dokaze o ruskom miješanju u izbore, javlja Guardian.

    ADVERTISEMENT

    Obamin ured napravio je neuobičajen korak izdavanjem snažnog demantija nakon što je Trump rekao novinarima da je njegov prethodnik “[pokušao] voditi državni udar” protiv njega i da je kriv za “izdaju” zbog obavještajnih procjena koje su sugerisale da je Rusija intervenisala kako bi pomogla Trumpu da pobijedi Hillary Clinton.


    "Iz poštovanja prema funkciji predsjednika, naš ured obično ne odgovara na stalne besmislice i dezinformacije koje dolaze iz ove Bijele kuće", navodi se u saopćenju. "Ali ove tvrdnje su dovoljno skandalozne da zaslužuju odgovor. Ove bizarne optužbe su smiješne i predstavljaju slabi pokušaj odvlačenja pažnje".


    Saopćenje je dalje kritikovalo tvrdnje iznesene u dokumentu na 11 stranica koji je prošle sedmice objavila Tulsi Gabbard, direktorica nacionalne obavještajne službe, koja je rekla da dostavlja dokaze o navodnoj "izdajničkoj zavjeri" među Obaminim sigurnosnim zvaničnicima Ministarstvu pravde, preporučujući njihovo krivično gonjenje.


    "Ništa u dokumentu objavljenom prošle sedmice ne pobija široko prihvaćen zaključak da je Rusija radila na tome da utiče na predsjedničke izbore 2016. godine, ali da nije uspjela manipulirati glasovima", navedeno je u saopćenju.


    "Te nalaze potvrdio je i izvještaj iz 2020. godine koji je objavio dvostranački senatski Odbor za obavještajne poslove, kojim je tada predsjedavao Marco Rubio".


    Obamin odgovor uslijedio je nakon salve Trumpovih optužbi iz Bijele kuće, dok se sastajao s predsjednikom Filipina Ferdinandom Marcosom Jr., sinom bivšeg autokratskog predsjednika te zemlje koji je svrgnut tokom narodne "revolucije moći naroda" 1986. godine.


    Na pitanje novinara ko bi trebao biti glavni cilj krivične istrage koju preporučuje Gabbardin izvještaj, Trump je rekao: "Na osnovu onoga što sam pročitao – a pročitao sam otprilike isto što i vi – to bi bio predsjednik Obama. On je to započeo, a Biden je bio s njim. I [James] Comey [bivši direktor FBI-ja] je bio tu, i [James] Clapper [bivši direktor nacionalne obavještajne službe], cijela grupa je bila tu".


    "I oni su odgovorni, ali vođa te bande bio je predsjednik Obama, Barack Hussein Obama. Jeste li čuli za njega?", rekao je.


    Trump je dodao: "Ovo nije samo neki dokaz. Ovo je kao neoboriv dokaz da je Obama bio buntovnik, da je pokušao voditi državni udar, zajedno s Hillary Clinton i svim tim drugim ljudima, ali Obama je to predvodio.


    On je kriv. Ovo je izdaja.... Pokušali su ukrasti izbore. Pokušali su zamagliti izbore. Uradili su stvari koje niko nije mogao ni zamisliti".


    Trump je rekao da mu je Gabbard kazala kako ima "još hiljade dokumenata" koji će biti objavljeni.


    "To je najnevjerovatnija stvar koju sam ikad pročitao. Dakle, bolje bi bilo da se pozabavite time, a ne da pričate o glupostima", rekao je, što je djelovalo kao šifrovana poruka njegovim pristalicama da obustave zahtjeve za objavu dokumenata vezanih za Jeffreyja Epsteina, osramoćenog finansijera koji je 2019. pronađen mrtav u zatvorskoj ćeliji dok je čekao suđenje za trgovinu seksualnim robljem.


    Guardian ističe da izvještaj u kojem je optužena Obamina administracija da je prisiljavala obavještajne agencije da izmijene svoje zaključke miješa i iskrivljuje različite teme kako bi diskreditovale procjene obavještajne zajednice iz 2017. godine da je Rusija istovremeno pokušavala pomoći Trumpu i naštetiti Clinton.


    Te procjene su zaključile da se Rusija nije upustila u sajber napade na infrastrukturu izbora s ciljem mijenjanja rezultata, ali da je Moskva hakovala i objavila dokumente Demokratskog nacionalnog komiteta kako bi naštetila Clintoninoj kampanji.


    Tvrdnje o ruskom miješanju kasnije su potvrđene u izvještaju koji je 2019. objavio specijalni tužilac Robert Mueller, kao i u dvostranačkom izvještaju senatskog Odbora za obavještajne poslove objavljenom naredne godine, pod vodstvom Rubija, koji je sada državni sekretar u Trumpovoj administraciji.


    Bivši CIA analitičar i obavještajni oficir Fulton Armstrong rekao je za Guardian putem e-maila da je Gabbardin dokument "očigledno napisan s unaprijed određenim zaključkom".


    "Čak i brzo čitanje pokazuje kako konfuzija između stepena sigurnosti i vjerovatnoće [u obavještajnim procjenama] – čak i ako nije namjerna – vodi ka površnosti i manipulaciji", rekao je Armstrong.

    Možda će vam se svidjeti