Loader
Loader
Pronađite nas

Umro Fethullah Gulen, optužen za pokušaj državnog udara u Turskoj

FT: Trump pitao Zelenskog može li Ukrajina napasti Moskvu

    Senator Thune bi mogao blokirati sankcije Rusiji

    John Thune (Izvor: AP Photo/Mariam Zuhaib, File)
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Vođa većine u Senatu John Thune u jučerašnjoj izjavi za medije rekao je kako neće podržati prijedlog senatora Lindseya Grahama i Richarda Blumenthala o sankcijama Rusiji ukoliko odluku ne donese predsjednik Donald Trump.

    ADVERTISEMENT

    Senator Thune kao senator koji predvodi većinsku stranku u Senatu i ima ključnu ulogu u određivanju zakonodavnog dnevnog reda što je ključno za usvajanje najavljenih ekonomskih sankcija za Rusiju.


    "Zvuči kao da će predsjednik u ovom trenutku pokušati nešto od ovoga uraditi sam. Ako u nekom trenutku predsjednik zaključi da to ima smisla i dodaje vrijednost i utjecaj koji su mu potrebni u tim pregovorima kako bi se prijedlog zakona pokrenuo, onda ćemo to učiniti. Bit ćemo spremni", rekao je Thune.


    Trump je u ponedjeljak zaprijetio da će uvesti "sekundarne tarife" do 100 posto zemljama koje još uvijek trguju s Rusijom. Zakon Senata bi odobrio još veće carine za listu zemalja koja uključuje Kinu, Indiju i Brazil.


    "Uvest ćemo sekundarne tarife ako ne postignemo mirovni sporazum između Rusije i Ukrajine u roku od 50 dana. Sekundarne tarife su vrlo, vrlo moćne", rekao je Trump tokom sastanka u ponedjeljak s generalnim sekretarom NATO-a Markom Rutteom


    Međutim, Thune je sugerirao da Trumpova izjava o uvođenju sankcija ne znači da Senat mora usvojiti Graham-Blumenthalov zakon.


    Trgovinska razmjena SAD-a s Rusijom naglo je pala posljednjih godina, s oko 53 milijarde dolara u 2021. godini na 5,5 milijardi dolara prošle godine, što je rezultat sankcija koje su nametnule Bidenova administracija i Kongres nakon Putinove invazije na Ukrajinu..


    Sjedinjene Američke Države su 2024. godine uvezle robu iz Rusije u vrijednosti od samo 2,5 milijardi dolara, u poređenju sa 23,3 milijarde dolara u 2021. godini. Većina tog naglog pada odražavala je američku zabranu uvoza ruske nafte, koja je ranije činila oko 60 posto ukupnog uvoza iz te zemlje.

    Možda će vam se svidjeti