Loader
Loader
Pronađite nas

Umro Fethullah Gulen, optužen za pokušaj državnog udara u Turskoj

Izraelska vojska priznala da je greškom ubila grupu civila, većinom djece

    Analitičari izdvojili države EU koje će Trumpove carine najviše pogoditi

    Evropska unija (Izvor: AP Photo/Geert Vanden Wijngaert)
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Evropske zemlje nisu jednako izložene američkom tržištu, pa tako neće ni podnijeti iste posljedice ako predsjednik Donald Trump ispuni prijetnju i uvede 30-postotne carine Evropskoj uniji, piše AFP.

    ADVERTISEMENT

    Irska na prvoj liniji


    Irska, sa snažnom farmaceutskom industrijom, nalazi se na prvoj liniji udara zajedno s Njemačkom, kojoj su SAD glavno tržište za izvoz automobila, čelika i industrijskih alata.


    Francuska je manje izložena, iako ima avioindustriju, prehrambene kompanije, vinare i proizvođače luksuzne robe koji bi mogli izgubiti važno tržište.


    EU kao cjelina ima godišnji trgovinski suficit sa SAD-om u iznosu od 235,6 milijardi američkih dolara, prema američkom Uredu za ekonomsku analizu (BEA), koji izrađuje izvještaje za Ministarstvo trgovine. Veći suficit SAD ima samo u trgovini s Kinom.


    Irska ima najveći trgovinski suficit među članicama EU – 86,7 milijardi dolara – ponajviše zahvaljujući prisustvu velikih američkih farmaceutskih kompanija kao što su Pfizer, Eli Lilly i Johnson & Johnson. Sve su smještene u Irskoj kako bi iskoristile povoljnu stopu korporativnog poreza od 15 posto, naspram 21 posto u SAD-u.


    Te kompanije registruju patente u Irskoj i prodaju ih na američkom tržištu, gdje su cijene lijekova tradicionalno više nego u ostatku svijeta.


    Irska je također sjedište evropskih filijala američkih tehnoloških giganata poput Applea, Googlea i Mete, koje je također privukao irski porezni sistem.


    Prema podacima Eurostata, farmaceutski proizvodi čine 22,5 posto izvoza EU u SAD, a vodeće kompanije već su najavile velika ulaganja na američkom tržištu.


    Njemačka


    Njemačka, najveća ekonomija Evropske unije, posebno je izložena riziku zbog svoje zavisnosti o izvozu. Trgovinski suficit Njemačke sa SAD-om iznosi 84,8 milijardi dolara, uglavnom zahvaljujući automobilima, hemikalijama, čeliku i proizvodnji mašina.


    SAD čine 23 posto prihoda Mercedesa. Iako dio vozila (npr. SUV modeli) proizvodi u SAD-u i izvozi, postoji rizik da bi taj segment mogao biti ozbiljno pogođen ako EU uzvrati carinama.


    Federacija njemačke industrije (BDI) hitno je reagovala na Trumpovu objavu u subotu, pozivajući EU i SAD da „hitno pronađu rješenja i izbjegnu eskalaciju“.


    Italija i Francuska u drugom planu


    Italija, s trgovinskim suficitom od 44 milijarde dolara, i Francuska sa 16,4 milijarde (iako francuske vlasti tvrde da je iznos manji), bile bi manje pogođene, ali su pojedini sektori veoma osjetljivi.


    U obje zemlje bi industrija hrane i vina bila ozbiljno pogođena, a slična situacija važi i za Španiju.


    Carine od 30 posto bile bi „katastrofalne“ za francuska vina i jaka alkoholna pića, rekao je Jérôme Despey iz sindikata FNSEA zadužen za vinogradarstvo.


    Italijansko poljoprivredno udruženje Coldiretti izjavilo je da bi carine od 30 posto američke potrošače i italijanske proizvođače hrane mogle koštati oko 2,3 milijarde dolara.


    Poput Njemačke, Italija je zabrinuta i za svoju automobilsku industriju. Kompanija Stellantis (koja uključuje Fiat i Peugeot) odgodila je svoja predviđanja za ovu godinu zbog nesigurnosti vezane za carine.


    Francuski sektori avioindustrije i luksuznih proizvoda također su izloženi. LVMH, najveći svjetski konglomerat luksuzne robe, četvrtinu svoje prodaje ostvaruje u SAD-u.


    Otprilike petina francuskog izvoza u SAD odnosi se na avioindustriju, većinom na proizvode kompanije Airbus.


    Austrija i Švedska također imaju trgovinski suficit sa SAD-om – Austrija 13,1 milijardu, a Švedska 9,8 milijardi dolara.

    Možda će vam se svidjeti