Loader
Loader
Pronađite nas

Umro Fethullah Gulen, optužen za pokušaj državnog udara u Turskoj

Dalaj Lama najavio da će imati nasljednika nakon smrti

    Iran se pripremao za miniranje Hormuškog moreuza?

    Hormuški moreuz (Izvor: PrtSc)
    Reuters
    Objavljeno

    Iranska vojska je prošlog mjeseca utovarila pomorske mine na brodove u Persijskom zaljevu, što je pojačalo zabrinutost u Vašingtonu da se Teheran priprema za blokadu Hormuškog moreuza nakon izraelskih napada na lokacije širom Irana, prema riječima dva američka zvaničnika.

    ADVERTISEMENT

    Pripreme koje ranije nisu bile prijavljene, a koje su otkrile američke obavještajne službe, dogodile su se neko vrijeme nakon što je Izrael pokrenuo svoj prvi raketni napad na Iran 13. juna, rekli su zvaničnici koji su tražili da ostanu anonimni kako bi razgovarali o osjetljivim obavještajnim pitanjima.


    Utovar mina - koje nisu postavljene u moreuzu - sugeriše da je Teheran možda ozbiljno namjeravao zatvoriti jednu od najprometnijih svjetskih brodskih ruta, potez koji bi eskalirao već postojeći sukob i ozbiljno ugrozio globalnu trgovinu, piše Reuters.


    Oko petine globalnih pošiljki nafte i plina prolazi kroz Hormuški moreuz, a blokada bi vjerovatno izazvala nagli porast svjetskih cijena energije.


    Globalne referentne cijene nafte pale su za više od 10% od američkih napada na iranska nuklearna postrojenja, dijelom i zbog olakšanja što sukob nije izazvao značajne poremećaje u trgovini naftom.


    Dana 22. juna, ubrzo nakon što su SAD bombardovale tri ključna iranska nuklearna postrojenja u pokušaju da osakate Teheranov nuklearni program, iranski parlament je navodno podržao mjeru za blokiranje moreuza.


    Ta odluka nije bila obavezujuća i na Vrhovnom vijeću za nacionalnu sigurnost Irana je bilo da donese konačnu odluku o zatvaranju, saopštila je tada iranska Press TV.


    Iran je godinama prijetio da će zatvoriti moreuz, ali nikada nije ispunio tu prijetnju.


    Reuters nije bio u mogućnosti da precizno utvrdi kada je tokom izraelsko-iranskog rata Teheran utovario mine, koje bi - da su bile postavljene - efektivno spriječile kretanje brodova kroz ključnu prometnicu.


    Takođe nije jasno da li su mine od tada istovarene.


    Izvori nisu otkrili kako su Sjedinjene Države utvrdile da su mine postavljene na iranskim brodovima, ali takvi obavještajni podaci se obično prikupljaju putem satelitskih snimaka, tajnih ljudskih izvora ili kombinacijom obje metode.


    Na pitanje o iranskim pripremama, zvaničnik Bijele kuće je rekao: „Zahvaljujući predsjednikovoj briljantnoj izvedbi Operacije Ponoćni čekić, uspješnoj kampanji protiv Huta i kampanji maksimalnog pritiska, Hormuški moreuz je ostao otvoren, sloboda plovidbe je vraćena, a Iran je značajno oslabljen.“


    Pentagon nije odmah odgovorio na zahtjev za komentar. Iranska misija pri Ujedinjenim nacijama takođe nije odgovorila na zahtjeve za komentar.


    Ključan prolaz


    Dva zvaničnika su rekla da američka vlada nije isključila mogućnost da je utovar mina bila varka. Iranci su mogli pripremiti mine kako bi uvjerili Vašington da je Teheran ozbiljan u namjeri da zatvori moreuz, ali bez namjere da to učine, rekli su zvaničnici.


    Iranska vojska je možda jednostavno vršila neophodne pripreme u slučaju da iranski lideri daju naređenje.


    Hormuški moreuz se nalazi između Omana i Irana i povezuje Persijski zaliv s Omanskim zalivom na jugu i Arapskim morem iza njega.


    Na najužem dijelu je širok 34 km, a brodski put je širok samo 3 kilometra u oba smjera.


    Članice OPEC-a Saudijska Arabija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Kuvajt i Irak izvoze većinu svoje sirove nafte preko ovog tjesnaca, uglavnom u Aziju. Katar, među najvećim svjetskim izvoznicima ukapljenog prirodnog plina, šalje gotovo sav svoj ukapljeni prirodni plin (LNG) kroz tjesnac.


    Iran takođe izvozi većinu svoje sirove nafte kroz prolaz, što teoretski ograničava Teheranov apetit da zatvori moreuz. Međutim, Teheran je ipak posvetio značajna sredstva kako bi osigurao da to može učiniti ako smatra potrebnim.


    Američka obavještajna agencija za odbranu (Defense Intelligence Agency) procijenila je da je 2019. godine Iran održavao više od 5.000 pomorskih mina, koje su se mogle brzo postaviti uz pomoć malih, brzih čamaca.


    Američka Peta flota, koja je stacionirana u Bahreinu, zadužena je za zaštitu trgovine u regiji. Američka mornarica je obično držala četiri plovila za protivminsko djelovanje, ili MCM plovila, u Bahreinu, iako se ta plovila zamjenjuju drugom vrstom plovila koje se naziva litoralni borbeni brod, ili LCS, koji takođe ima protuminske sposobnosti.


    Svi brodovi za razaranje protiv mina privremeno su uklonjeni iz Bahreina u danima koji su prethodili američkim napadima na Iran u iščekivanju potencijalnog napada odmazde na sjedište Pete flote.


    Konačno, iranska neposredna odmazda bila je ograničena na raketni napad na američku vojnu bazu u obližnjem Kataru. Američki zvaničnici, međutim, nisu isključili mogućnost daljnjih odmazde od strane Irana.


    Možda će vam se svidjeti