Zastrašujući niz pravnih prijetnji bivšem predsjedniku Brazila Jairu Bolsonaru, koji je meta istraga od samih početaka svog mandata, a talas slučajeva koji je uslijedio nakon njegovog neuspjeha u ponovnom izboru 2022. godine doveo je do sve dublje pravne opasnosti za njega.
U najnovijoj optužnici, koju su vlasti podnijele u četvrtak, Bolsonaro je optužen za pokušaj državnog udara kako bi sebi osigurao ostanak na predsjedničkoj funkciji.
U drugom slučaju, izborni sud je odlučio da je Bolsonaro neprihvatljiv za obnašanje funkcije do 2030. godine.
Postoje i brojni drugi postupci koji bi mogli rezultirati krivičnim optužbama na nižim sudovima, gdje bi se Bolsonaro mogao žaliti na eventualne presude.
Međutim, konačnu riječ imat će Vrhovni sud Brazila u vezi s više od pet opsežnih istraga, uključujući onu o navodnom pokušaju državnog udara, što bi moglo dovesti bivšeg predsjednika iza rešetaka ili pod kućni pritvor.
Bolsonaro je negirao bilo kakvu krivicu u svim slučajevima, a njegovi saveznici tvrde da je riječ o političkoj progonu, iako priznaju ozbiljnost pravnih prijetnji na više frontova.
Pogled na najveće prijetnje i trenutni status istraga:
Pokušaj državnog udara
Savezna policija je u četvrtak optužila Bolsonara i 36 drugih osoba zbog navodnog pokušaja državnog udara kako bi sebi osigurali ostanak na vlasti nakon poraza na izborima 2022. godine.
Optužnica je trenutno zapečaćena, ali se istraživalo da li je Bolsonaro podsticao nerede 8. januara 2022. godine, kada su njegovi sljedbenici upali u zgradu Vrhovnog suda i predsjedničku palaču u glavnom gradu Brasiliji.
Demonstrant drži transparent na kojem se vidi brazilski predsjednik Jair Bolsonaro kako namješta masku u Braziliji (Izvor: AP Photo/Eraldo Peres, file)
STATUS: Policija je svoje nalaze dostavila Vrhovnom sudu Brazila, koji će ih proslijediti glavnom državnom tužiocu Paulu Gonet-u. On će odlučiti hoće li formalno optužiti Bolsonara i pokrenuti suđenje, ili će odbaciti istragu.
Izborni prekršaji
Najviši izborni sud Brazila je u junu donio odluku da je Bolsonaro koristio vladine komunikacijske kanale na sastanku s diplomatama kako bi promovirao svoju izbornu kampanju i poticao nepovjerenje u izborne rezultate.
Bolsonaro na glasanju (Izvor: AP Photo/Bruna Prado, Pool, File)
Ova odluka se odnosila na sastanak iz prethodne godine, kada je Bolsonaro koristio vladine službenike, državni televizijski kanal i predsjedničku palaču u Brasiliji kako bi stranim ambasadorima govorio da je elektronski izborni sistem u zemlji namješten.
Odluka je učinila Bolsonara nelegibilnim za obnašanje funkcije do 2030. godine, iako on tvrdi da će se kandidirati na izborima 2026. godine.
Sud je također ustanovio da je Bolsonaro zloupotrijebio svoju moć tokom proslava Dana nezavisnosti, mjesec dana prije izbora.
Odluka nije produžila njegovu nelegibilnost, ali je učinila bilo kakvu žalbu gotovo nemogućom. Treći slučaj vezan uz njega još je na čekanju pred sudom.
STATUS: Bolsonaro je odbio žalbu na početnu presudu.
Prevara s vakcinama
Bolsonaro je optužen da je naložio službenicima da manipuliraju javnom zdravstvenom bazom podataka kako bi se prikazalo da su on i njegova 12-godišnja kćerka primili vakcinu protiv COVID-19 kako bi izbjegli američke zahtjeve za ulazak u zemlju.
Tokom pandemije, Bolsonaro je oštro kritizirao vakcinu, nazivajući odabir da se primi vakcina osobnom slobodom i nekoliko puta izjavio da on nije primio vakcinu.
Zdravstveni radnik primenjuje injekciju Pfizer vakcine protiv COVID-19 u zdravstvenom centru zajednice u Braziliji, Brazil, 16. januara 2022. (AP Photo/Eraldo Peres, file)
Savezna policija optužuje Bolsonara za krivično udruživanje i unos lažnih podataka u javne registre, za što su predviđene kazne od četiri i 12 godina zatvora, respektivno. Ovo je prva optužnica protiv njega nakon što je napustio predsjedničku funkciju.
STATUS: Vrhovni sud Brazila je uputio optužnicu glavnom tužiocu, koji sada razmatra da li će podići optužnice. Lokalni mediji izvještavaju da se konsultuje s američkim vlastima o tome da li je Bolsonaro koristio lažirane dokumente za ulazak u SAD, što bi moglo rezultirati pravnim postupkom u Sjedinjenim Državama.
Saudijski nakit
Savezna policija istražuje da li je Bolsonaro naložio službenicima da prokrijumčare luksuzni nakit vrijedan milijune dolara iz Saudijske Arabije i Bahreina, a potom poduzimaju korake kako bi spriječili da nakit bude uključena u predsjedničku kolekciju i umjesto toga zadrži pravo vlasništva nad njim.
Nakit za koji se sumnja da je poklon koji je primio Bolsonaro (Izvor: Brazil’s Federal Revenue Department via AP, File)
Istraga je ispitivala Bolsonara u aprilu i augustu 2023. godine. On je nakit vratio.
STATUS: Savezna policija je optužila Bolsonara za pranje novca i krivično udruživanje, prema izvorima upoznatim s optužbama. Drugi izvor je potvrdio optužnicu, ali nije naveo konkretne zločine. Oba izvora su tražila anonimnost jer nisu bili ovlašteni govoriti javno.
Sabotaža tokom pandemije
Savezna policija Brazila istražuje Bolsonara zbog podsticanja na krivična djela protiv javnog zdravlja tokom pandemije COVID-19, uključujući pozive ljudima da ne nose maske i izazivanje panike u vezi s nepostojećim opasnostima vakcina koje navodno ubrzavaju razvoj AIDS-a.
Senatska istražna komisija također je mjesecima ispitivala njegove odluke i radnje tokom pandemije, te preporučila devet krivičnih prijava.
Bivši državni tužilac Augusto Aras, koji je bio Bolsonaroov saveznik, odlučio je da ne podnese optužnice na temelju zaključaka zakonodavaca. Oni su pozvali njegovog nasljednika da ponovno otvori istragu.
STATUS: Istraga je u toku.
Lažne vijesti, digitalna milicija
Vrhovni sud Brazila je 2020. godine naložio istragu u vezi s mrežom koja navodno širi klevetničke lažne vijesti i prijetnje sudijama Vrhovnog suda.
Istraga je dovela do hapšenja zakonodavaca iz Bolsonaroovog kruga i pretraga kuća njegovih pristaša. U 2021. godini, Bolsonaro je bio uključen kao meta.
Kao nastavak te istrage, Savezna policija istražuje da li je grupa koja je djelovala unutar Bolsonaroove predsjedničke palače proizvodila sadržaj na društvenim mrežama s ciljem podrivanja vladavine prava.
Ova grupa, koja se navodno sastojala od Bolsonaroovih pomoćnika i njegovog političkog sina, široko je označena kao digitalna milicija i "kabinet mržnje".
STATUS: Ove istrage su još uvijek u toku.