Iran bi mogao pauzirati obogaćivanje uranija ako Sjedinjene Američke Države oslobode zamrznuta iranska sredstva i priznaju pravo Teherana na obogaćivanje uranija u civilne svrhe, u okviru "političkog dogovora" koji bi mogao dovesti do šireg nuklearnog sporazuma.
Izvori bliski pregovaračkom timu su za Reuters rekli da bi se "političko razumijevanje sa SAD-om moglo uskoro postići" ako Washington prihvati uslove Teherana. Jedan od izvora je rekao da to pitanje "još nije razmatrano" tokom pregovora sa Amerikom.
Izvori su za Reuters još rekli da bi, prema ovom dogovoru, Teheran zaustavio obogaćivanje uranija na godinu dana, poslao dio svojih visoko obogaćenih zaliha u inostranstvo ili ih pretvorio u gorivne ploče za civilne nuklearne potrebe.
Privremena pauza u obogaćivanju bila bi način da se prevaziđe zastoj izazvan sukobljenim crvenim linijama nakon pet rundi razgovora između iranskog ministra vanjskih poslova Abbasa Araqchija i Trumpovog izaslanika za Bliski istok Stevea Witkoffa, s ciljem rješavanja višedecenijskog spora oko iranskog nuklearnog programa.
Američki zvaničnici su više puta izjavili da svaki novi nuklearni sporazum s Iranom – koji bi zamijenio sporazum iz 2015. između Teherana i šest svjetskih sila – mora uključivati obavezu ukidanja obogaćivanja, koje se vidi kao mogući put ka razvoju nuklearnog oružja.
Iran je više puta negirao takve namjere, navodeći da želi nuklearnu energiju isključivo u civilne svrhe, te je javno odbacio zahtjev Washingtona za ukidanje obogaćivanja kao napad na svoj nacionalni suverenitet.
U Washingtonu je jedan američki zvaničnik rekao za Reuters da prijedlog koji su iznijeli iranski izvori do sada nije iznesen za pregovaračkim stolom.
Iranski izvori su rekli da Teheran neće pristati na demontiranje svog nuklearnog programa ili infrastrukture niti na zapečaćivanje svojih nuklearnih postrojenja, kako zahtijeva administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa.
Umjesto toga, navode oni, Trump mora javno priznati suvereno pravo Irana na obogaćivanje kao članice Ugovora o neširenju nuklearnog oružja i odobriti oslobađanje prihoda od iranske nafte zamrznutih zbog sankcija, uključujući šest milijardi dolara u Kataru.
Izvori navode da bi politički dogovor dao trenutnoj nuklearnoj diplomatiji veću šansu za uspjeh, omogućujući više vremena za postizanje konsenzusa o teško premošćujućim pitanjima potrebnim za trajni sporazum.