Veliki broj građana izašao je na ulice Montevidea kako bi odali počast i oprostili se od Josea "Pepea" Mujice, bivšeg predsjednika Urugvaja koji je preminuo u 89. godini nakon borbe sa rakom.
Rođen 20. maja 1935. godine, Mujica je suosnivač Pokreta nacionalnog oslobođenja Tupamaros (MLN-T) 1960-ih, urbane gerilske grupe pod utjecajem kubanske revolucije. Uhvaćen je 1970. godine, a potom je uhapšen 1972. godine i ostao je u zatvoru do 1985. godine.
Mujica je proveo više od 14 godina u zatvoru, gdje je bio mučen i preživio nehumane uslove, uključujući produžene periode izolacije u bunkerima ili betonskim kavezima. Oslobođen je amnestijom odobrenom 1985. godine, što se poklopilo s krajem urugvajskog vojnog režima.
Prije nego što je postao predsjednik, Mujica je bio poslanik i senator, a 2005. godine imenovan je za ministra poljoprivrede u prvoj vladi Frente Amplio, urugvajske ljevičarske koalicije.
Tokom njegovog predsjedničkog mandata, urugvajska ekonomija ostvarila je prosječnu godišnju stopu rasta od 5,4 posto, nivo siromaštva je opao, a nezaposlenost je ostala niska. Po odlasku s dužnosti, Mujica je uživao visok nivo domaće popularnosti, približavajući se 70 posto u maloj zemlji s više od tri miliona stanovnika.
Izvan granica Urugvaja, "Pepe" Mujica stekao je značajno međunarodno priznanje, postajući simbol nekonvencionalnog liderstva i skromnosti. Postao je poznat i po svom izrazito strogom načinu života i oštrim kritikama konzumerizma i globalne nejednakosti.
Tokom mandata predsjednika odlučio je da ne živi u predsjedničkoj vili, prekidajući tradiciju prethodnika. Umjesto toga, nastavio je živjeti sa suprugom Lucijom Topolansky - kolegicom političarkom i bivšom članicom gerile - u njihovom skromnom domu na periferiji Montevidea. Poznat po neformalnom odijevanju i minimalnom obezbjeđenju, Mujica je nastavio voziti nebesko plavu Volkswagen "bubu" iz 1987. i donirao 97 posto svoje predsjedničke plate.