Reporteri bez granica pomogli su Ekaterini Barabash da se ne suoči s 10-godišnjom zatvorskom kaznom zbog objava na društvenim mrežama.
Otvorena ruska novinarka Ekaterina Barabash izjavila je da "novinarstvo više ne postoji u Rusiji“ po dolasku u Pariz nakon opasnog bijega iz Moskve, gdje se suočila s dugotrajnom zatvorskom kaznom zbog osude potpune invazije Rusije na Ukrajinu.
U jednom trenutku se strahovalo da je mrtva prije nego što se ponovo pojavila u francuskoj prijestolnici.
Grupa za slobodu medija Reporteri bez granica (RSF), koja je koordinirala Barabashin bijeg, objasnila je da je tokom bijega iz Rusije otkinula svoju elektronsku oznaku za praćenje i putovala više od 2.800 kilometara "koristeći tajne rute" kako bi izbjegla otkrivanje od strane vlasti.
Šezdesettrogodišnja novinarka, koja je bila u kućnom pritvoru, suočila se s 10-godišnjom zatvorskom kaznom zbog svojih objava na Facebooku 2022. i 2023. godine u kojima je kritizirala rat Rusije. RSF je saopćio da je ruske vlasti traže od 21. aprila, a njeno boravište nije bilo javno poznato do ponedjeljka.
Govoreći na konferenciji za novinare u sjedištu RSF-a u Parizu, Barabash je rekla da novinarstvo više nije moguće u Rusiji. "Nema ruskih novinara", rekla je. "Novinarstvo ne može postojati pod totalitarizmom."
Novinarka, koja je rođena u Ukrajini i čiji sin i unuk tamo žive, rekla je da je najteži dio bio ostaviti svoju 96-godišnju majku u Rusiji –– ali su se složili da je to vrijedno njene slobode.
"Jedna od najopasnijih operacija RSF-a"
Barabash je za AP rekla da je po njenom mišljenju ruski zatvor "gori od smrti".
"Ako želite biti novinar, morate živjeti u egzilu", rekla je. "Ako želite ostati u Rusiji kao novinar, niste novinar. To je to. Vrlo je jednostavno."
RSF rangira Rusiju na 171. mjesto od 180 zemalja u svom Svjetskom indeksu slobode štampe za 2025. godinu.
Barabash se zahvalila "mnogim ljudima" i timu RSF-a što su joj pomogli da pobjegne.
Thibaut Bruttin, generalni direktor RSF-a, nazvao je Barabashov egzodus "jednom od najopasnijih operacija" u koje je organizacija bila uključena otkako je Rusija u martu 2022. godine pooštrila medijske slobode, nakon svoje potpune invazije na Ukrajinu prethodnog mjeseca.
Od samog početka rata, medijima je bilo zabranjeno da ga tako nazivaju, a Kremlj je umjesto toga propisao upotrebu termina "specijalna vojna operacija".
U više navrata, tim RSF-a se bojao da je Barabash uhapšena, a jednom su čak pomislili da je "možda mrtva", rekao je čelnik organizacije.
"To šalje jasnu poruku Kremlju: slobodni glasovi koji se usuđuju govoriti istinu o ratu u Ukrajini ne mogu biti ušutkani. To je poruka novinarima u opasnosti: postoji izlaz, a RSF stoji uz vas", rekao je Bruttin.
Zašto se Barabash suočila sa zatvorom?
Ruske vlasti su uhapsile novinarku po povratku sa filmskog festivala Berlinale u februaru.
Optužena je za širenje "lažnih vijesti" o ruskoj vojsci i označena je kao "strani agent" zbog objava na Facebooku u kojima su osuđivane ruske akcije u Ukrajini.
Novinarka i filmska kritičarka stavljena je u kućni pritvor prije nego što je pobjegla 21. aprila.
Više od 90 medijskih kuća iz Rusije pobjeglo je u Evropsku uniju i susjedne zemlje od početka rata, prema RSF-u.
Prema njihovom najnovijem godišnjem izvještaju, dok Evropa ostaje najsigurnija regija za novinare, slobode štampe i tamo opadaju. Unutar Evropske unije, Estonija je zauzela najviše mjesto, dok je Grčka bila na posljednjem.
Istraga novinarske mreže Forbidden Stories objavljena prošle sedmice otkrila je da su na tijelu ukrajinske novinarke Viktorije Roščine nedostajali organi nakon što je pretrpjela rusko zarobljeništvo i mučenje. Zarobljena je ljeta 2023. godine u blizini nuklearne elektrane Zaporožje na jugu Ukrajine.
U Rusiji se nastavlja obračun s nezavisnim novinarstvom: prošlog mjeseca, četiri novinara u Rusiji osuđena su na više od pet godina zatvora pod optužbom za ekstremizam zbog navoda da su radili za Fondaciju za borbu protiv korupcije pokojnog opozicionog lidera Alekseja Navaljnog.
Sva četvorica tvrde da su nevini i kažu da su progonjeni zbog obavljanja svojih novinarskih poslova. "Nezavisno novinarstvo se izjednačava s ekstremizmom", rekao je jedan od optuženih, Kostantin Gabov.