Loader
Loader
Pronađite nas

Umro Fethullah Gulen, optužen za pokušaj državnog udara u Turskoj

Macron: Rasizam i mržnja temeljena na religiji ne mogu imati mjesta u Francuskoj

    Troje djece koji su američki državljani, od kojih jedno boluje od karcinoma, deportovano u Honduras

    Porodica je ukrcana na avion i deportirana u Honduras (Izvor: AP Photo/Jose Diaz, File/ Ilustracija)
    Euronews.ba/CNN
    Objavljeno

    Tri djeteta, američki državljani, deportirana su u Honduras zajedno sa svojim majkama, uključujući četverogodišnjakinju koja prima terapiju za metastatski rak, saopćili su advokati porodice i organizacije za zaštitu građanskih prava i prava imigranata, piše CNN.

    ADVERTISEMENT

    U jednom slučaju, majka je deportirana sa svojim dvogodišnjim djetetom, dok je u drugom majka protjerana zajedno sa svojom četverogodišnjom i sedmogodišnjom djecom, stoji u saopćenju Američke unije za građanske slobode (ACLU) i Nacionalnog imigracijskog projekta, prenosi CNN.


    Prema tvrdnjama advokata i sudskim spisima, sve su žene i djeca uhapšeni tokom rutinskih sastanaka s imigracijskim službenicima u Louisiani, u sklopu programa nadzora ISAP (Intensive Supervision Appearance Program).


    Zagovornici porodice tvrde da njihovo protjerivanje iz SAD-a pokazuje zabrinjavajući manjak pravne zaštite usred sve žešćeg obračuna s imigracijom tokom administracije Donalda Trumpa.


    "U stvarnom vremenu svjedočimo urušavanju pravne države", rekla je Gracie Willis, advokatica i koordinatorica odgovora na racije pri Nacionalnom imigracijskom projektu, koja zastupa dvogodišnje dijete putem obiteljskog prijatelja koji djeluje kao podnositelj zahtjeva u aktualnom sudskom postupku. "To je duboko zabrinjavajuće, a ovi slučajevi su jasna ilustracija toga", dodala je Willis.


    Sudski spor


    CNN je ranije izvještavao o slučaju dvogodišnje djevojčice, označene inicijalima V.M.L. u sudskim spisima, koju su agenti ICE-a uhapsili prošlog utorka zajedno s njezinom majkom i jedanaestogodišnjom sestrom tokom rutinskog prijavljivanja, navodi se u hitnom zahtjevu podnesenom saveznom sudu.


    Sudac je ustvrdio da je majka bez reguliranog imigracijskog statusa, ali je zakazao ročište za 16. maja o pitanju deportacije djeteta, napominjući: "Protuzakonito je i protuustavno deportirati, pritvarati radi deportacije ili preporučiti deportaciju američkog državljanina", pozivajući se na slučaj iz 2012. godine.


    Drugi slučaj gotovo je identičan: majka je uhapšena prošlog četvrtka nakon što je dovela svoju djecu na sastanak ISAP-a u Saint Roseu, nedaleko od New Orleansa, rekla je njezina advokatica Erin Hebert. Majka, koja je više od deset godina živjela u južnoj Louisiani bez reguliranog statusa, bila je zamoljena da na sastanak donese djecu i njihove putovnice.

    Tekst se nastavlja ispod oglasa


    Po dolasku, Hebert nije smjela pratiti obitelj na sastanak. Nakon 20 do 30 minuta, obaviještena je da su svi uhićeni, a službenici su joj odbili reći gdje su ih odveli. Hebert je kasnije, razgovarajući sa svojom klijenticom, doznala da su ih na sastanku čekala dva agenta ICE-a. Advokatica je potom otišla u područni ured ICE-a u New Orleansu, gdje je podnijela zahtjev za obustavom deportacije, koji je unaprijed pripremila. Tijekom dana više je puta kontaktirala ured pokušavajući saznati gdje se obitelj nalazi, no nije dobila odgovor.


    U ranim jutarnjim satima u petak, porodica je ukrcana na avion i deportirana u Honduras.


    Nalog za deportaciju


    Prema Gracie Willis, obje majke su imale izdan nalog za deportaciju u njihovoj odsutnosti, što znači da su propustile sudsko ročište, pa je sudac automatski donio odluku o protjerivanju.


    "Nešto im je onemogućilo da budu prisutne na tom jednom ročištu", rekla je Willis, "i zato je sud izdao nalog za deportaciju."


    U sudskim spisima, vlada tvrdi da je majka dvogodišnje djevojčice zatražila da dijete povede sa sobom u Honduras, pozivajući se na rukom pisanu bilješku za koju tvrde da ju je ona napisala na španjolskom. Trumpov "car granice" Tom Homan i državni tajnik Marco Rubio ponovili su tu tvrdnju u intervjuima u nedjelju.


    Demant Rubia


    Državni sekretar Marco Rubio izjavio je da troje male djece, stari 2, 4 i 7 godina, svi američki državljani koji su posljednjih sedmica napustili zemlju, nisu deportirani, nego su otišli s majkama u Honduras.


    Djeca, iz dvije različite porodice, 25. aprila su zajedno s majkama ukrcana na let prema srednjoameričkoj državi, izvijestili su brojni američki mediji. Prema pisanju Washington Posta i Associated Pressa, četverogodišnje dijete, koje boluje od četvrtog stadija raka, sada je bez pristupa lijekovima i bez kontakta s liječnicima. Četverogodišnjak i sedmogodišnjak su brat i sestra.


    Novinarka NBC Newsa Kristen Welker podsjetila je na slučaj u intervjuu s Rubijem 27. aprila u emisiji Meet the Press. Rubio je odbacio optužbe, nazvavši naslov Washington Posta obmanjujućim.


    "Troje američkih državljana u dobi od četiri, sedam i dvije godine nisu deportirani. Njihove majke, koje su bile ilegalno u zemlji, deportirane su. Djeca su otišla s njima"," rekao je Rubio.


    Dodao je: "Ako su ta djeca američki državljani, mogu se vratiti u Sjedinjene Države ako njihov otac ili netko drugi želi preuzeti skrbništvo nad njima."

    Možda će vam se svidjeti