Loader
Pronađite nas

Umro Fethullah Gulen, optužen za pokušaj državnog udara u Turskoj

Na čelu Moldavije ponovo proeuropska predsjednica, "lekcija iz demokratije"

    Trump već testira granice Kongresa, izazivajući republikance da mu se usprotive

    Donald Trump (AP Photo/Alex Brandon)
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Trumpov povratak u Bijelu kuću donosi političke izazove za Kongres, piše Associated Press.

    ADVERTISEMENT

    Nakon uvjerljive pobjede na izborima, Donald Trump se vraća u Bijelu kuću s republikanskom kontrolom i nad Predstavničkim domom i Senatom, otvarajući mogućnost za provođenje ambicioznih političkih prioriteta.


    Međutim, ovo novo razdoblje postavlja ključno pitanje za američku demokratiju: hoće li Kongres ostati ravnopravan ogranak vlasti ili će postati tek formalni pečat za Trumpovu agendu?


    Čak i prije inauguracije, Trump testira granice Kongresa, posebno Senata, nominirajući kontroverzne kandidate poput Matta Gaetza za državnog tužioca, Roberta F. Kennedyja mlađeg i drugih za ključne pozicije. Ovi potezi izazivaju neslaganje, čak i unutar Republikanske stranke, dok se senatori suočavaju s mogućim egzistencijalnim izazovom za svoju instituciju.


    Kongres pod pritiskom


    Jedinstvena republikanska vlada mogla bi ponuditi političke prilike za stranku, uključujući smanjenje poreza, deregulaciju i provođenje oštrih migracijskih mjera. No, Trumpova obećanja da će tražiti osvetu, krivično goniti političke protivnike i oprostiti učesnicima napada na Kapitol 6. januara 2021. predstavljaju izazov za tradicionalne norme vlasti.


    "Ovo će biti trenutak upozorenja za američku demokratiju," upozorio je senator Chris Murphy, komentirajući Trumpovu nominaciju Gaetza.


    Matt Gaetz (P Photo/J. Scott Applewhite)


    Gaetz, Trumpov lojalist, izazvao je zabrinutost zbog optužbi za seksualno zlostavljanje i zloupotrebu droga, koje je negirao. Njegova nominacija, uz druge kontroverzne izbore poput Tulsi Gabbard za direktora nacionalne obavještajne službe, polarizirala je Kongres. Senator Dick Durbin pozvao je na transparentnost u vezi s istragama Gaetza, dok su neki republikanci, poput senatora Billa Hagertyja, branili njegovu nominaciju, optužujući Ministarstvo pravde za pristrasnost.


    Promijenjeni politički pejzaž


    Trumpova druga administracija dolazi u drugačijem političkom kontekstu nego prva. Kongres je očišćen od mnogih njegovih kritičara, a Vrhovni sud sada ima snažnu konzervativnu većinu zahvaljujući njegovim imenovanjima. Istovremeno, Trumpova kampanja otežava proces tranzicije, odbijajući potpisati sporazume potrebne za standardne provjere kandidata, što može dodatno zakomplicirati senatska saslušanja za potvrdu.


    Phillip Wallach iz konzervativnog American Enterprise Institute-a upozorava na mogućnost da Kongres postane "gumeni pečat" izvršne vlasti. Međutim, vjeruje da trenutna politička situacija, s relativno tijesnim republikanskim većinama, pruža prostor za balansiranje moći.


    Novi lider GOP-a u Senatu, John Thune, najavio je da će potvrđivanje Trumpovih nominacija biti prioritet i obećao agresivan raspored za potvrdu njegovog kabineta. Ipak, ostaje nejasno kako će Kongres odgovoriti na izazove održavanja svoje uloge u sistemu provjera i ravnoteža.


    S Trumpom na vrhuncu političke moći, Kongres se suočava s ključnim trenutkom koji će definirati ne samo njegovu sudbinu, već i budućnost američke demokratije.


    (AP Photo/Alex Brandon)


    Bivši član Obavještajnog odbora Predstavničkog doma, zastupnik Mike Quigley (D-Ill.), izrazio je zabrinutost zbog nedostatka transparentnosti u procesu imenovanja Trumpovih kandidata. "Ljudi imaju pravo da znaju ko vodi ključne aspekte njihove vlade," izjavio je Quigley, upozoravajući na potencijalnu tajnovitost koja bi mogla ograničiti uvid javnosti u ključne zvaničnike.


    Trump dodatno povećava pritisak na Senat, sugerirajući mogućnost imenovanja kandidata tokom pauze. Ovaj prijedlog, koji bi omogućio postavljanje njegovih kandidata bez formalnog glasanja u Senatu, predstavlja značajno odstupanje od ustavnog procesa savjetovanja i pristanka. Analitičari, poput Phillipa Wallacha iz American Enterprise Institutea, ocjenjuju ovu opciju kao "čin ekstremne institucionalne samosabotaže" za Kongres.


    Historijske paralele i novi izazovi


    Već viđen scenario iz Trumpove prve administracije, kada je Bijela kuća pokušala zaobići Kongres radi finansiranja graničnog zida, sada se vraća u novom obliku. Tada je Kongres uspio ograničiti izvršnu moć nakon dugotrajnih pravnih i političkih borbi, ali predstojeći izazovi mogu biti još veći.


    Trump planira niz izvršnih naredbi već prvog dana nove administracije kako bi pokrenuo masovne deportacije i realizirao druge ključne ciljeve. Ove mjere potencijalno mogu dodatno testirati odnose između izvršne i zakonodavne vlasti.


    Prijetnje i lojalnost


    Trumpovi saveznici, poput predstavnice Marjorie Taylor Greene (R-Ga.) i konzervativnog komentatora Charlieja Kirka, upozoravaju republikanske senatore na moguće posljedice neuspjeha potvrđivanja kandidata, uključujući političke izazove unutar stranke.


    Među senatorima, podjele su očite. Dok senator Lindsey Graham (R-S.C.), dugogodišnji Trumpov saveznik, naglašava svoju spremnost da potvrdi predsjednikove kandidate bez obzira na stranačku pripadnost, ostaje nejasno hoće li svi republikanci slijediti isti put. "Smatram ovo pitanje zatvorenim," izjavio je Graham, sugerirajući svoje povjerenje u Trumpove odluke.


    Budućnost Senata


    Ovi događaji mogli bi redefinirati odnose između izvršne i zakonodavne vlasti, potencijalno smanjujući ulogu Senata u provjerama i ravnoteži vlasti. Pritisci na senatore da podrže Trumpove kandidate, uz prijetnje političkim posljedicama, stavljaju Kongres pred ključnu dilemu: Hoće li očuvati svoju ulogu nezavisnog tijela vlasti ili popustiti pred pritiscima izvršne moći?


    Intenzivirajući svoje zahtjeve prema Senatu, Trump je sugerirao da bi trebalo razmotriti takozvana imenovanja njegovih kandidata na pauzu - krajnje neortodoksan zahtjev koji u suštini traži od Senata da odustane od svoje ustavne uloge savjetovanja i pristanka i dozvoli da njegovi kandidati budu postavljeni bez glasanja .


    Wallach je rekao da ako senatori izaberu taj put to bi bio "čin ekstremne institucionalne samosabotaže".


    Kongres je već bio ovdje, u prvoj Trumpovoj administraciji, kada je Bijela kuća testirala granice svoje izvršne moći.


    Jedna od najznačajnijih konfrontacija te ranije Trumpove ere bila je oko njegovog obećanog graničnog zida, kada je Bijela kuća pokušala uloviti sredstva odobrena Kongresom za projekte izgradnje vojnih baza i prenamijeniti ih za zid između SAD-a i Meksika.


    Kongres je u velikoj mjeri pobijedio u toj rundi, nakon dugih borbi, ali će to biti testirano na nove načine.


    Trump planira niz izvršnih naredbi prvog dana nove administracije kako bi pokrenuo svoje masovne deportacije i druge prioritete.


    Senator Lindsey Graham, R-S.C., Trampov saveznik, rekao je da on obično potvrđuje kandidate predsjednika, bez obzira na stranku, i da namjerava ponovo glasati za.


    “Smatram ovo pitanje zatvorenom”, rekao je.



    Možda će vam se svidjeti

    Musk objavio oglas za posao u svom Sekretarijatu: Potrebni su nam oni koji su voljni raditi više od 80 sati sedmično bez kompenzacije

    Peskov: Postoji skromna nada za nastavak dijaloga sa Amerikom