Papa Franjo preminuo je u 88. godini, objavio je Vatikan na Uskršnji ponedjeljak.
Vatikan je saopštio da je papa preminuo nakon što je patio od „dugotrajne respiratorne krize slične astmi“, povezane s trombocitopenijom. U saopštenju se navodi i da je papa Franjo bolovao od anemije.
Rođen 17. decembra 1936. u Buenos Airesu, kao sin italijanskih imigranata, papa Franjo školovao se u Argentini i kasnije u Njemačkoj, a za isusovačkog sveštenika zaređen je 1969. godine. Za poglavara Katolilčke crkve je izabran 13. marta 2013. godine.
Povodom smrti pape Franje oglasili su se svjetski zvaničnici, koji su uputili izraze saučešća.
Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je na društevnoj mreži X navela da svijet danas oplakuje smrt pape.
“On je inspirisao milione, daleko izvan Katoličke crkve, svojom poniznošću i tako čistom ljubavlju za manje srećne. Moje misli su sa svima koji osećaju ovaj duboki gubitak. Neka nađu utjehu u ideji da će nasljeđe pape Franje nastaviti da nas sve vodi ka pravednijem, mirnijem i saosjećajnijem svijetu”, navela je Von der Leyen.
Evropa je u žalosti zbog smrti poglavara Rimokatoličke crkve pape Franje, istakla je predsjednik Evropskog parlamenta Roberta Metsola.
"Njegov zarazni osmijeh pridobio je srca miliona ljudi širom planete.’Narodni papa’ biće upamćen po svojoj ljubavi prema životu, nadi u mir, te saosjećanju za jednakost i socijalnu pravdu. Neka počiva u miru", napisala je Metsola na X.
Poglavar Rimokatoličke crkve papa Franjo uvijek stajao na stranu najranjivijih i najslabijih, a to je radio sa velikom smjernošću, izjavio je predsjednik Francuske Emmanuele Macron.
"U ovo vrijeme rata i brutalnosti, on je imao osjećaja za druge, za najranjivije", rekao je Macron novinarima.
Potpredsjednik SAD JD Vance uputio je saučešće povodom smrti poglavara Rimokatoličke crkve pape Franje.
"Upravo sam čuo da je papa Franjo preminuo i srcem sam uz milione hrišćana širom svijeta koji su ga voljeli. Srećan sam što sam ga juče vidio, iako je očigledno bio veoma bolestan", napisao je Vance na mreži X.
On je naveo da će papu Franju pamtiti po besjedi od 27. marta 2020. godine, na samom početku pandemije kovida 19.
"Ta besjeda je zaista bila divna. Bog da mu dušu prosti", dodao je Vance.
Generalni sekretar NATO-a Mark Rute uputio je saučešće povodom smrti poglavara Rimokatoličke crkve pape Franje, istakavši da su njegova posvećenost miru i saosjećanje bili inspiracija milionima ljudi.
"Žalimo zbog smrti pape Franje. Njegova posvećenost miru i saosjećanje inspirisali su milione. Najiskrenije saučešće katoličkoj zajednici i svima onima koje je dotakla njegova humanost", napisao je Rute na X.
Ruski predsjednik Vladimir Putin prisjetio se pape Franje kao "branioca najviših vrijednosti humanizma i pravde", objavio je Kremlj u službenoj izjavi povodom papine smrti.
U saopštenju stoji i da je Putin "imao privilegiju više puta komunicirati s ovim iznimnim čovjekom", čime je podsjetio na osobne susrete s papom tokom njegovog pontifikata.
Kremlj dodaje kako će ruski predsjednik "zauvijek čuvati najljepšu uspomenu na njega".
Predsjednik Turske Recep Tayyip Erdogan u ponedjeljak je izrazio saučešće povodom smrti pape Franje, rekavši da je "duboko ožalošćen", javlja Anadolija.
"Duboko sam ožalošćen viješću o smrti pape Franje, duhovnog vođe katoličkog svijeta i poglavara Vatikanske države. Papa Franjo bio je istaknuti državnik i duhovni lider koji je cijenio dijalog među različitim vjerskim zajednicama. Pokazao je inicijativu pred humanitarnim tragedijama, posebno u vezi s Palestinom i genocidom u Gazi", naveo je Erdogan na društvenoj mreži X.