Loader
Loader
Pronađite nas

Umro Fethullah Gulen, optužen za pokušaj državnog udara u Turskoj

Zelenski: Ukrajinski vojnici su prisutni u Belgorodskoj oblasti u Rusiji

    Američki Vrhovni sud ukinuo je blokadu deportacija u Salvador

    El Salvador (Izvor: AP Photo/Salvador Melendez)
    Euronews.com/Euronews.ba
    Objavljeno

    Američki Vrhovni sud presudio je da Trumpova administracija može nastaviti deportacije Venecuelanaca prema zakonu iz 18. stoljeća, pod uvjetom da im se omogući sudsko saslušanje.

    ADVERTISEMENT

    U odluci objavljenoj u ponedjeljak navečer, sudije su poništile nalog nižeg suda kojim se privremeno blokira američka vlada da provodi kontroverznu politiku.


    U presudi 5-4, koja nije razmatrala pravna pitanja u vezi sa upotrebom Zakona o neprijateljima strancima od strane američkog predsjednika Donalda Trumpa, utvrđeno je da venecuelanski migranti optuženi da su članovi bande moraju dobiti "razumno vrijeme" da osporavaju svoje protjerivanje.


    Većina sudija je također tvrdila da su advokati koji zastupaju pet Venecuelanaca pogriješili što su prošlog mjeseca pokrenuli tužbu u Vašingtonu, a ne u Teksasu, gdje su migranti držani.


    Odluka Vrhovnog suda dolazi samo nekoliko sedmica nakon što je 238 Venecuelanaca deportovano iz SAD-a u mega-zatvor u El Salvadoru, uprkos naredbi američkog okružnog sudije Jamesa E Boasberga da se avioni okrenu.


    Brett Kavanaugh, konzervativni sudija koji je glasao za najnoviju odluku Vrhovnog suda, napomenuo je da su se on i njegovih osam kolega složili da migranti treba da "dobiju sudsku reviziju svojih transfera".


    “Jedino je pitanje gdje bi trebalo da se izvrši ta sudska revizija”, rekao je on.


    Dvoje od trojice liberalnih sudija koji su glasali protiv odluke većine napisali su o svojoj zabrinutosti zbog tog poteza.


    Sonia Sotomayor, kojoj su se pridružile liberalne sudije Ketanji Brown Jackson i Elena Kagan, kao i sutkinja Amy Coney Barrett, nazvala je pravni zaključak suda "sumnjivim".


    U svom neslaganju, Sotomayor je doveo u pitanje Trumpovu upotrebu Zakona o stranim neprijateljima iz 1798. godine, na koji su se američki predsjednici ranije pozivali samo u tri navrata - u ratu 1812., Prvom svjetskom ratu i Drugom svjetskom ratu.


    Trump je 14. marta rekao da je zakon potreban da bi se SAD zaštitile od “invazije” Tren De Aragua, bande s korijenima u Venecueli.


    "Naravno, nema stalnog rata između Sjedinjenih Država i Venecuele. Ni sam Tren de Aragua nije 'strana nacija'", napisao je Sotomayor.


    Osvrćući se na prošlomjesečne deportacije, liberalna pravda je rekla da je očigledan plan Trumpove administracije "požuriti tužitelje iz zemlje prije nego što sud može odlučiti da li je predsjednikovo pozivanje na Zakon o stranim neprijateljima bilo zakonito ili su te osobe, u stvari, članovi Tren de Aragua", prenosi Euronews.com.


    "Ponašanje vlade u ovoj parnici predstavlja izuzetnu prijetnju vladavini prava. To što većina ovog suda sada nagrađuje vladu za njeno ponašanje... je neodbranjivo", dodao je Sotomayor.


    U svojoj pisanoj izjavi, sutkinja Jackson je rekla da je sud pogrešio što je ovo pitanje riješio putem svog spisa za hitne slučajeve, a ne putem usmene rasprave i potpunog brifinga.


    "S obzirom na to da se sve više naših najznačajnijih presuda dešava u sjeni naše presude za hitne slučajeve, današnji sud ostavlja sve manje traga", rekla je ona.


    "Ali nemojte pogriješiti: sada smo u krivu kao i u prošlosti, sa sličnim razornim posljedicama. Čini se da smo sada manje spremni da se suočimo s tim."


    Tramp slavi odluku


    Trumpova administracija pozdravila je presudu Vrhovnog suda, a predsjednik je rekao da je to "veliki dan za pravdu u Americi" u objavi na svojoj društvenoj mreži Truth Social.


    Američka sekretarka za unutrašnju sigurnost Kristi Noem, koja je nedavno posjetila zatvor u Salvadoru u kojem se nalazi 238 deportiranih iz Venecuele, također je proslavila taj potez, rekavši da je Trumpu dao "moć da zaustavi invaziju terorista na našu zemlju koristeći ratna ovlaštenja".


    U međuvremenu, Američka unija za građanske slobode, koja je prošlog mjeseca pokrenula pravni spor u ime pet venecuelanskih migranata, također je pozdravila aspekte odluke.


    Advokat ACLU-a Lee Gelernt rekao je da je naglasak presude na pravilnom postupku za ne-američke državljane "važna pobjeda".


    Posljednjih sedmica, izvještaji su ukazivali na nevinost mnogih od onih koji su deportovani kao navodni članovi bande iz SAD-a u Salvador, uključujući i venecuelanskog šminkera.


    Kilmar Abrego Garsija, državljanin Salvadora koji je živio u SAD-u više od decenije, također je nedavno poslan u salvadorski mega-zatvor.


    Advokat koji radi za Trumpovu administraciju priznao je prošle sedmice da je do njegove deportacije došlo zbog "administrativne greške".


    Američka vlada je od tada tvrdila da nema mogućnosti da vrati Abrega Garsiju.


    U njihovoj tekućoj borbi protiv pravosuđa, Trump i njegovi saveznici pozvali su na opoziv sudije Boasberga, koji je izdao naredbu da spriječi deportaciju Venecuelanaca u Salvador.

    Možda će vam se svidjeti