Američki predsjednik Donald Trump odbio je, da, kako kaže, isključi mogućnost vojne sile u svojoj kampanji za preuzimanje Grenlanda, rekavši da ima obavezu da osigura vlasništvo nad tim danskim teritorijom koji je već više puta odbacio njegove pokušaje.
Dan nakon što su visoki zvaničnici njegove administracije, uključujući potpredsjednika JD Vancea, posjetili američku vojnu bazu na ostrvu, Trump je u intervjuu za NBC News potvrdio da je "apsolutno" razgovarao o aneksiji Grenlanda.
"Uzećemo Grenland. Da, 100 odsto", rekao je Trump prema navodima NBC-ja.
Tokom posjete u petak, Vance je oštro kritikovao Dansku, optužujući je da zaostaje u bezbjednosnim ulaganjima i time ostavlja Grenland izloženim mogućim invazijama iz Rusije i Kine. Pozvao je narod Grenlanda da se odvoji od Danske kako bi se omogućio "razgovor" između SAD-a i ostrva o potencijalnom preuzimanju.
Novinarima je nakon toga rekao da ne sugeriše promjenu zvanične politike administracije. Umjesto toga, naglasio je da Trump vjeruje kako vojna sila neće biti potrebna za američko preuzimanje Grenlanda.
"Ne mislimo da će vojna sila ikad biti potrebna", rekao je Vance u bazi Pitufik.
Na pitanje o tim komentarima tokom intervjua za NBC, Trump je ponovio svoju posvećenost ideji da SAD preuzme kontrolu nad ostrvom, ali i dodao da postoji "dobra mogućnost" da se to postigne bez vojne intervencije.
"Ne, nikad ne isključujem vojnu silu. Ali mislim da postoji dobra šansa da to učinimo bez nje", rekao je Trump.
"Imamo obavezu da štitimo svijet. Ovo se tiče svjetskog mira i međunarodne bezbjednosti. I dok sam predsjednik, to je moja odgovornost. Ne, ne isključujem ništa", jasan je Trump.
Posjeta Vancea i drugih zvaničnika Trumpove administracije, uključujući njegovu suprugu, zamijenila je višednevno putovanje koje je druga dama planirala bez njega. Izvorni plan je otkazan nakon što je bivši grenlandski premijer taj posjet nazvao "izuzetno agresivnim" i "provokacijom", a grenlandska vlada saopštila da američka delegacija nije pozvana u zvaničnu posjetu ostrvu.
Potpredsjednik, zajedno s Trumpovim savjetnikom za nacionalnu bezbjednost Michaelom Waltzom i ministrom energetike Chrisom Raytom, umjesto toga je posjetio američku vojnu bazu na Grenlandu.
U svojim izjavama, Vance je optužio Dansku da "premalo ulaže" u bezbjednost Grenlanda.
"Naša poruka Danskoj je vrlo jednostavna: niste učinili dovoljno za narod Grenlanda", rekao je.
"To se mora promijeniti. A budući da se nije promijenilo, zato je politika predsjednika Trampa prema Grenlandu upravo ovakva", naglasio se Vance.
Na te izjave reagovao je danski ministar spoljnih poslova Lars Lokke Rasmussen, poručivši na društvenoj mreži X da Danska može prihvatiti kritiku, ali ne i ton kojim se koristi Trumpova administracija.
"Ne razgovara se tako s bliskim saveznicima", rekao je Rasmussen, pozivajući SAD da sarađuje s Danskom na jačanju vojnog prisustva u Grenlandu.
Novi premijer Grenlanda, Jens-Frederik Nielsen, izjavio je da komentari američkih zvaničnika pokazuju "nedostatak poštovanja" prema ostrvu.
Iako je Danska članica NATO, a većina stanovnika Grenlanda protivi se pripajanju Sjedinjenim Državama, američki predsjednik i dalje ustrajava na tome.
"Grenland nam je izuzetno važan za međunarodnu bezbjednost. Moramo imati Grenland", rekao je Trump u petak tokom obraćanja u Bijeloj kući.