Loader
Loader
Pronađite nas

Umro Fethullah Gulen, optužen za pokušaj državnog udara u Turskoj

Putin imenovao specijalnog predstavnika za ekonomsku saradnju sa inostranstvom

    Predsjednik Vrhovne rade: Ukrajina u ponedjeljak započinje finalizaciju sporazuma o mineralima

    Ruslan Stefančuk (Izvor: AP Photo/Czarek Sokolowski)
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Predsjednik ukrajinskog parlamenta (Vrhovna rada) Ruslan Stefančuk rekao je da će vlada od ponedjeljka početi ozbiljno raditi na postizanju sporazuma s administracijom američkog predsjednika o pristupu SAD mineralnim resursima.

    ADVERTISEMENT

    Obraćajući se u programu japanske televizije NHK World, Ruslan Stefančuk je rekao da će specijalni tim početi raditi na prijedlogu od sljedeće sedmice, ali da svaki sporazum mora uključivati bezbjednosne garancije iz Washingtona, prenio je Euronews.


    Američki pristup ukrajinskim rijetkim mineralima prvi je u februaru predsjedniku Volodimiru Zelenskom predstavio ministar finansija Scott Bessent.


    Washington traži smanjenje od 50% svih prihoda ostvarenih od ukrajinskih mineralnih i prirodnih resursa u onome što američki zvaničnici nazivaju plaćanje za prethodnu vojnu podršku.


    Witkoff: Sporazum će biti potpisan naredne sedmice


    Specijalni izaslanik američkog predsjednika Donalda Trumpa Steve Witkoff izjavio je da očekuje da će iduće sedmice biti potpisan sporazum o pristupu SAD ključnim nalazištima ruda u Ukrajini.


    On je rekao da se ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski pokolebao prije sedam dana kada je riječ o posvećenosti ovom dogovoru.


    "Predsjednik mu je poslao poruku. On se više ne koleba. Zelenski je shvatio da smo toliko toga uradili za Ukrajinu i da taj sporazum treba da se potpiše. Mislim da će biti potpisan iduće sedmice", rekao je Witkoff za CNN.


    U petak je predsjednik Donald Trump rekao da su Washington i Kijev blizu postizanja sporazuma.


    "Mislim da smo prilično bliski, da. Mislim da oni to žele. Osjećaju se dobro zbog toga. I to je značajno, to je velika stvar, ali oni to žele i to nas drži u toj zemlji i veoma su sretni zbog toga", rekao je.


    Ali ti su komentari bili u oštroj suprotnosti s prethodnim izjavama Zelenskog u srijedu kada je rekao "Ne mogu prodati Ukrajinu" i odbio da potpiše sporazum.


    Zahtjev Washingtona za oko 500 milijardi dolara (477 milijardi evra) rudnog bogatstva iz Ukrajine Zelenski je odbio uz obrazloženje da SAD nisu obezbijedile ni blizu te sume vojne ili finansijske pomoći i da nisu ponudile nikakve posebne bezbjednosne garancije.

    Od 2022. godine, SAD su Ukrajini dostavile oružje u vrijednosti od oko 67 milijardi dolara (64 milijarde evra).


    "Ali mi dobijamo svoj novac nazad. Ovo je trebalo da bude potpisano mnogo prije nego što smo ušli. Trebalo je da ga potpiše Biden (bivši predsjednim SAD, op. aut). Ali Bidden nije znao previše o tome šta radi", rekao je Trump novinarima u petak.


    U subotu je Bloomberg izvijestio da je objema stranama potrebno više vremena da postignu dogovor, dok je Sky News rekao da sporazum "još nije spreman za potpisivanje" zbog brojnih "problematičnih pitanja".


    Sky je, citirajući anonimni ukrajinski izvor, rekao da Zelenski nije spreman da prihvati trenutni oblik nacrta.


    Pristup Starlink-u


    Dok Washington vrši pritisak na Kijev da pristane na sporazum, američki pregovarači su navodno ukazali na mogućnost isključivanja Ukrajine iz satelitskog sistema Starlink.


    Starlink pruža ključni pristup internetu Ukrajini i vojska ga uveliko koristi za koordinaciju napada dronovima, razmjenu video zapisa sa terena i omogućavanje komandantima da ostanu u kontaktu s trupama.


    Kontinuirani pristup Starlink-u koji vodi SpaceX takođe je pokrenut u razgovorima u četvrtak između Zelenskog i Trumpovog specijalnog izaslanika za Ukrajinu i Rusiju, Keitha Kelloga.


    Prijetnje SAD-a da će Ukrajini prekinuti pristup Starlinku objavila je u petak novinska agencija Reuters, pozivajući se na tri anonimna izvora.


    Ali nakon što je ta priča objavljena, Elon Musk, čija kompanija SpaceX upravlja Starlinkom, objavio je na X da je priča "lažna" i optužio novinsku agenciju da laže.


    Šta su rijetki zemni minerali?


    Elementi rijetkih zemnih minerala su skup od 17 elemenata koji su neophodni za mnoge potrošačke tehnologije, uključujući mobilne telefone, čvrste diskove i električna i hibridna vozila.


    Ukrajinski elementi rijetkih minerala uglavnom su neiskorišteni zbog rata i državne politike koja reguliše mineralnu industriju.

    Zemlji takođe nedostaju dobre informacije koje bi usmjerile razvoj rudarstva rijetkih minerala.


    Geološki podaci su tanki jer su mineralne rezerve razbacane po Ukrajini, a postojeće studije se smatraju uglavnom neadekvatnim, a pravi potencijal industrije je zamagljen zbog nedovoljnog istraživanja.


    Ali izgledi za ukrajinske prirodne resurse su obećavajući.


    Smatra se da su rezerve titanijuma u zemlji, ključne komponente za vazduhoplovnu, medicinsku i automobilsku industriju, među najvećima u Evropi.


    Ukrajina takođe drži neke od najvećih poznatih evropskih rezervi litijuma, koji je potreban za proizvodnju baterija, keramike i stakla.


    U 2021. ukrajinska mineralna industrija činila je 6,1% bruto domaćeg proizvoda zemlje i 30% izvoza.


    Procjenjuje se da je 40% ukrajinskih metalnih mineralnih resursa nedostupno zbog ruske okupacije, prema podacima We Build Ukraine, istraživačkog centra sa sjedištem u Kijevu.


    Evropska komisija identifikovala je Ukrajinu kao potencijalnog dobavljača za više od 20 kritičnih sirovina i rekla da bi, ako se zemlja pridruži EU, mogla ojačati evropsku ekonomiju.

    Možda će vam se svidjeti