Predsjednik Ukrajine Zelenski je rekao da bi svaka eksploatacija minerala od strane SAD-a morala biti vezana za sigurnosne garancije za Ukrajinu koje bi odvratile buduću rusku agresiju.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski kaže da je uputio svojim ministrima da ne potpisuju predloženi sporazum kojim bi se Sjedinjenim Američkim Državama dao pristup ukrajinskim mineralima rijetkih zemalja jer je dokument bio previše fokusiran na interese SAD-a.
Prijedlog, koji je bio ključni dio razgovora Zelenskog s potpredsjednikom SAD-a JD Vanceom na marginama Minhenske sigurnosne konferencije u petak, nije ponudio nikakve posebne sigurnosne garancije zauzvrat, prema jednom sadašnjem i jednom bivšem visokom ukrajinskom dužnosniku.
Odluku Zelenskog da ne potpiše sporazum, barem za sada, visoki zvaničnik Bijele kuće opisao je kao "kratkovidu".
"Nisam dozvolio ministrima da potpišu relevantni sporazum jer po mom mišljenju on nije spreman da zaštiti nas, naše interese", rekao je Zelenski za Associated press u subotu u Minhenu.
Prijedlog se fokusirao na to kako bi SAD mogle koristiti ukrajinske minerale rijetkih zemalja "kao kompenzaciju" za podršku koju je Ukrajini već dala Bidenova administracija i kao plaćanje za buduću pomoć, rekli su sadašnji i bivši visoki ukrajinski zvaničnici, govoreći anonimno kako bi mogli slobodno govoriti.
Ukrajina ima ogromne rezerve kritičnih minerala koji se koriste u svemirskoj, odbrambenoj i nuklearnoj industriji. Trumpova administracija je nagovijestila da je zainteresirana da im pristupi kako bi se smanjila ovisnost o Kini, ali Zelenski je rekao da bi svaka eksploatacija morala biti vezana za sigurnosne garancije za Ukrajinu koje bi odvratile buduću rusku agresiju, prenosi Euronews.com.
"Za mene je veoma važna veza između neke vrste bezbednosnih garancija i neke vrste ulaganja", rekao je ukrajinski predsednik.
Zelenski nije ulazio u detalje zašto je naložio svojim zvaničnicima da ne potpišu dokument, koji je ukrajinskim zvaničnicima u srijedu dao američki ministar finansija Scott Bassent tokom posjete Kijevu.
"To je kolonijalni sporazum i Zelenski ga ne može potpisati", rekao je bivši visoki zvaničnik.
Glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće Brian Hughes nije eksplicitno potvrdio ponudu, ali je u izjavi rekao da je “predsjednik Zelenski kratkovidan u pogledu odlične prilike koju je Trumpova administracija pružila Ukrajini”.
Trumpova administracija se umorila od slanja dodatne američke pomoći Ukrajini, a Hughes je rekao da će sporazum o mineralima omogućiti američkim poreznim obveznicima da "povrate" novac poslat Kijevu, uz istovremeno rast ukrajinske ekonomije.
Hughes je dodao da Bijela kuća vjeruje da će "obvezujuće ekonomske veze sa Sjedinjenim Američkim Državama biti najbolja garancija protiv buduće agresije i sastavni dio trajnog mira". Dodao je: "SAD to priznaju, Rusi to priznaju, a Ukrajinci to moraju priznati."
Američki zvaničnici u razgovorima sa svojim ukrajinskim kolegama u Minhenu bili su komercijalno nastrojeni i uglavnom koncentrisani na specifičnosti istraživanja minerala i kako da formiraju moguće partnerstvo za to s Ukrajinom, rekao je visoki zvaničnik.
O potencijalnoj vrijednosti nalazišta u Ukrajini još se nije razgovaralo, s mnogo neistraženih ili blizu linije fronta.
Američki prijedlog očigledno nije uzeo u obzir kako će depoziti biti osigurani u slučaju nastavka ruske agresije. Zvaničnik je sugerirao da SAD nemaju "spremne odgovore" na to pitanje i da će jedan od njihovih zaključaka iz razgovora u Minhenu biti kako osigurati bilo kakvu operaciju vađenja minerala u Ukrajini koja uključuje ljude i infrastrukturu.
Svaki dogovor mora biti u skladu sa ukrajinskim zakonom i prihvatljiv za ukrajinski narod, rekao je visoki ukrajinski zvaničnik.
"Podzemlje pripada Ukrajincima prema Ustavu", rekla je ranije za AP Ksenija Orinčak, osnivač Nacionalne asocijacije rudarske industrije Ukrajine, sugerišući da bi sporazumu bila potrebna podrška naroda.