Loader
Loader
Pronađite nas

Umro Fethullah Gulen, optužen za pokušaj državnog udara u Turskoj

Zbog lavine u japanskom odmaralištu zaglavljeno 160 ljudi

    Italija odbija da podrži Međunarodni sud u Hagu nakon Trumpovih sankcija: "Ovaj sud bi trebao biti pod istragom"

    Giorgia Meloni (Izvor: AP Photo/Bilal Hussein)
    Euronews.ba/Euractiv
    Objavljeno

    Dok je 79 zemalja UN-a zajednički osudilo najnovije sankcije SAD-a protiv Međunarodnog krivičnog suda (ICC), Italija ostaje izvojena, jer nije potpisala deklaraciju, dodatno produbljujući svoj sukob sa sudom u vezi s predmetom Almasri.

    ADVERTISEMENT

    Među potpisnicima izjave, kojom se upozorava da bi američke sankcije protiv ICC-a, koji je u novembru izdao naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua, bivšeg ministra odbrane te zemlje Yoava Gallanta, kao i lidera Hamasa, zbog navodnih ratnih zločina, mogle ozbiljno ugroziti istrage i prisiliti sud na zatvaranje terenskih kancelarija, nalaze se Francuska, Njemačka, Španija, Nizozemska, Grčka, Irska, ali i Bosna i Hercegovina.


    Potpisnici su takođe upozorili da takve mjere predstavljaju rizik "erozije međunarodnog pravnog poretka".


    U pismu se ICC opisuje kao "ključni stub međunarodnog pravosudnog sistema, koji osigurava odgovornost za najteže zločine i pravdu za žrtve".


    Najnovije sankcije Washingtona, najavljene u četvrtak, posebno su usmjerene na ICC. Trump je opravdao taj potez kao odgovor na ono što je nazvao "nelegitimnim i neutemeljenim postupcima protiv Amerike i njenog bliskog saveznika, Izraela".


    U međuvremenu, napetosti između ICC-a i italijanske vlade eskalirale su posljednjih nedjelja nakon što je Italija deportovala Osamu Njeem Almasrija, šefa libijske pravosudne policije, uprkos nalogu za hapšenje ICC-a protiv njega.


    Potpredsjednici vlade Antonio Tajani i Matteo Salvini napali su ICC, tvrdeći da bi "umjesto da istražuje druge, sud sam trebao biti pod istragom".


    Italijanska vlada takođe je osporila valjanost Almasrijevog naloga za hapšenje, odbacivši ga kao "ništavan" zbog navodnih proceduralnih nedostataka. Premijerka Giorgia Meloni dovela je u pitanje i vrijeme izdavanja naloga, ističući da je objavljen upravo kad je Almasri ušao u Italiju, uprkos tome što je prethodno tokom 12 dana putovao kroz tri druge evropske zemlje.


    Ministar pravosuđa Carlo Nordio navodno razmatra službeni zahtjev za pojašnjenjem od ICC-a u vezi s neusklađenostima u proceduri izdavanja naloga za hapšenje.


    U četvrtak je italijanski list Avvenire izvijestio da je ICC pokrenuo istragu protiv italijanske vlade zbog "ometanja pravde". Međutim, Rim je demantovao da su pokrenuti bilo kakvi službeni postupci.


    Portparol ICC-a je poručio da prema Rimskom statutu, ugovoru kojim je osnovan sud, bilo koja osoba ili grupa iz bilo kojeg dijela svijeta može podnijeti informacije tužilaštvu ICC-a. Međutim, portparol je odbio komentarisati konkretne slučajeve.


    Omer Shatz, direktor pravne organizacije za ljudska prava Front-Lex, koja je podnijela tužbu protiv Meloni, Nordia i ministra unutrašnjih poslova Mattea Piantedosija u ime sudanskog izbjeglice, rekao je za ANSA-u da njegova organizacija razmatra dodatne pritužbe povezane s predmetom Almasri.


    "Njegove žrtve osjećaju se najviše poniženima i razočaranima postupcima italijanske vlade, jer su ga željele vidjeti pred sudom i pozvanog na odgovornost", rekao je Shatz.

    Možda će vam se svidjeti