Izraelska vojska danas je zapalila više zgrada u okrugu Marjayoun, na jugu Libana, ponovo prekršivši primirje uspostavljeno 27. novembra, javljaju državni mediji.
Prema službenoj Nacionalnoj novinskoj agenciji (NNA), izraelska vojska je zapalila nekoliko domova i zgrada u gradovima Rab El Thalathine i Odaisseh, a na nebu su se mogli vidjeti oblaci dima.
Izraelske bespilotne letjelice su također bacale bombe na vozila koja su čistila ruševine u gradu Taybeh.
Najnovija kršenja dovela su do ukupnog broja kršenja primirja na 830, prema podacima koje je prikupila agencija Anadolu na osnovu izvještaja NNA.
U međuvremenu, libanska vojska je ušla u grad Aitaroun, u okrugu Bint Jbeil, i počela ga čistiti od eksploziva i ratnih ostataka, navodi se u saopštenju gradskih vlasti.
Izrael je trebao završiti povlačenje svoje vojske iz Libana do 26. januara prema sporazumu o prekidu vatre, ali je odbio uraditi i rok je produžen do 18. februara, navela je Bijela kuća.
Najmanje 26 osoba je ubijeno, a 221 ranjena u izraelskoj pucnjavi od 26. januara, dok se stanovnici pokušavaju vratiti u svoja sela u južnom Libanu, govore podaci lokalnih zdravstvenih vlasti.
Primirjem je okončano granatiranje između Izraela i libanonske grupe otpora Hezbollah, koje je počelo u oktobru 2023. nakon rata u Gazi, a eskaliralo je u sukob punih razmjera u septembru 2024. godine.
U borbama koje su trajale duže od godinu dana poginulo je više od 4.000 ljudi.
Uništeno 79 posto džamija i tri crkve
Izrael je uništio 79 posto džamija u Pojasu Gaze i potpuno srušio tri crkve, rekao je portparol Ministarstva za zadužbine palestinske enklave, prenosi AA.
Ikrami Al-Mudallal je istakao da su izraelske snage također ubile 255 sveštenika i imama povezanih s ministarstvom i pritvorile još 26.
"Gađanje džamija i bogomolja od strane okupacionih snaga je jasno kršenje svih svetosti, međunarodnog prava i zakona o ljudskim pravima", naglasio je Al-Mudallal.
Izraelska vojska je također gađala 32 od 60 groblja u Pojasu Gaze, potpuno uništivši 14 i djelimično oštetivši 18, dodao je Al-Mudallal.
Uništena historijska mjesta
Vjekovima je Gaza bila kapija između Azije i Afrike, dom raznolike istorije civilizacija, kultura i religija.
Otkako je Izrael započeo napade 7. oktobra 2023. godine, mnoge istorijske džamije, hramovi i crkve u enklavi su pretvorene u ruševine.
Među njima je i Velika Omarijeva džamija, najveća i najstarija muslimanska bogomolja u Gazi. Munara džamije stare 1.400 godina je uništena, a dijelovi konstrukcije su teško oštećeni.
Ostale džamije oštećene u napadima su Sayed al-Hashim i Katib al-Wilaya.
Na meti su bile i crkve. Oštećena je crkva Svetog Porfirija, najstarija u Gazi i treća najstarija na svijetu, kao i crkva Svete porodice.
Pogođena je i baptistička crkva Ahli, koja se nalazi u sklopu baptističke bolnice Al-Ahli. U izraelskom napadu na bolnicu i crkvu 17. oktobra 2023. godine poginulo je oko 500 ljudi.
Sporazum o prekidu vatre
Sporazum o prekidu vatre i razmjeni zarobljenika između Hamasa i Izraela, za koji je prvobitno određeno da traje 42 dana i da se pregovori nastave u narednim fazama, stupio je na snagu 19. januara. U postizanju sporazuma su posredovali Egipat i Katar, uz podršku Sjedinjenih Američkih Država.
Izrael je u genocidnom ratu od 7. oktobra 2023. godine u Gazi ubio više od 47.400 Palestinaca, većinom žena i djece, a povrijeđeno je više od 111.000. Oko 11.000 osoba se vode kao nestale.
Infrastruktura enklave je devastirana. Pojas Gaze postao je poprište jedne od najgorih globalnih humanitarnih katastrofa ikada.
Međunarodni krivični sud izdao je u novembru prošle godine naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i bivšeg ministra odbrane Yoava Gallanta zbog ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti u Gazi.
Izrael se također suočava sa tužbom za genocid na Međunarodnom sudu pravde u Hagu.