Godišnji sastanak Svjetskog ekonomskog foruma (WEF) počinje danas u Davosu pod sloganom "Saradnja za Inteligentno doba" i trajaće do 24. januara.
Prvi skup u okviru foruma biće "First Impressions: Inauguration Day", koji je posvećen inauguraciji novog predsjednika SAD-a Donalda Trumpa. Danas će, takođe, biti dodjeljene i nagrade "Kristal" liderima u oblasti kulture.
Očekuje se dolazak oko 3.000 lidera iz više od 130 zemalja, a među političkim liderima koji učestvuju su novi predsjednik SAD-a Donald Trump, koji će učestvovati putem video-linka, predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, njemački kancelar Olaf Scholz, ukrajinski predsjendik Volodimir Zelenski, zatim španski, belgijski, irski i egipatski premijeri, predsjednik Azerbejdžana, premijer Jermenije, kao i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, te hrvatski premijer Andrej Plenković. Tu će biti i Antonio Guterres, Generalni sekretar UN-a i šef Svjetske zdravstvene organizacije Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Godišnji sastanak 2025. saziva globalne lidere da se pozabave ključnim globalnim i regionalnim izazovima.
Kongres centar (Izvor: AP Photo/Markus Schreiber)
"To uključuje reagovanje na geopolitičke šokove, stimulisanje rasta radi poboljšanja životnog standarda i upravljanje pravednom i inkluzivnom energetskom tranzicijom", navodi se na Web stranici Svjetskog ekonomskog foruma.
Osnivač i predsjednik upravnog odbora Svjetskog ekonomskog foruma Klaus Schwab je poručio da je Davos jedinstven po tome što okuplja skoro 3.000 ličnosti iz svijeta politike, biznisa i civilnog društva "kako bi se suočili sa izazovima svijeta u dubokoj transformaciji".
"Godišnji sastanak 2025. će podstaći duh saradnje i konstruktivnog optimizma sa ciljem oblikovanja predstojećeg Inteligentnog doba na održiviji i inkluzivniji način", dodao je Schwab.
Teme u Davosu
Kako se navodi, 55. godišnji sastanak Svjetskog ekonomskog foruma će se fokusirati na pet osnovnih, međusobno povezanih tematskih cjelina, od kojih je svaki ključan za održivu, inkluzivnu i prosperitetnu budućnost.
Tematska cjelina Ponovno promišljanje rasta (Reimagining Growth) će istražiti nove mogućnosti za ekonomski rast, uključujući inovacije vođene tehnologijom.
Industrije u inteligentnom dobu ( Industries in the Intelligent Age ) će ispitati kako biznis može da se kreće kroz tehnološke promjene i novu dinamiku industrije.
Ulaganje u ljude (Investing in People) će se pozabaviti potrebom za razvojem radne snage, prekvalifikacijom i otvaranjem radnih mijesta u sektorima u nastajanju.
Zaštita planete (Safeguarding the Planet) će se fokusirati na povećanje klimatskih i prirodnih rješenja i unapređenje napora za dekarbonizaciju.
Blok nazvan Ponovna izgradnja povjerenja (Rebuilding Trust ) će raditi na podsticanju globalne saradnje i otpornosti u sve podijeljenijem svijetu.
Globalna ekonomska predviđanja
Većina ekonomista koje je anketirao Svjetski ekonomski forum, odnosno oko 56 odsto, očekuje da će globalni ekonomski rast oslabiti u 2025. godini, a prognoza za Evropu je i dalje sumorna, pošto 74 odsto ispitanika smatra da će na Starom kontinentu ove godine biti zabilježen slab ili veoma slab ekonomski rast, navodi se u izvještaju.
Očekivanja za globalni rast su u cjelini prigušena, ali značajno se razlikuju po regionima. Američka privreda će prema predviđanjima ove godine ostariti snažan rast, kao i zemlje južne Azije, posebno Indija.
Nasuprot tome, prognoze za Kinu su i dalje slabije, a predviđa se da će ekonomski rast ove azijske zemlje postepeno usporavati u narednim godinama.
Glavni ekonomisti očekuju da će politika Sjedinjenih Američkih Država značajno uticati na globalnu privredu i u narednim godinama dovesti do značajnih promjena u trgovini, migraciji, deregulaciji, fiskalnoj politici, industrijskoj politici i spoljnoj politici.
Velika većina privrednika očekuje rast inflacije i javnog duga, kao i značajne dobitke na berzi.
Svjetska trgovina je sve više podijeljena, a čak 94 odsto ekonomista smatra da će se ovaj trend nastaviti produbljivati u naredne tri godine.