Loader

Loader
Pronađite nas

Počinje nova sezona Kupa BiH, Željezničar protiv Leotara traži prolazak u osminu finala

Barbarez odgovorio kritičarima: "A mi ispisasmo fudbalsku istoriju"

    Hadžibegić za Euronews: Ne treba nam velika euforija, protivnici počinju da nas respektuju

    Copyright European Commission Audiovisual Service
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Bivši selektor reprezentacije Bosne i Hercegovine Faruk Hadžibegić osvrnuo se na posljednju utakmicu reprezentacije, razvoj ekipe, rad selektora Sergeja Barbareza, ali i očekivanja pred naredne izazove. Istakao je da je pobjeda bila potpuno zaslužena i logičan rezultat, ali je upozorio da ne treba stvarati pretjeranu euforiju.

    ADVERTISEMENT

    "Bojim se neke euforije koja bi mogla da se napravi, jer mi imamo euforiju i katastrofu, nemamo neku sredinu", rekao je, naglašavajući da reprezentacija mora zadržati ambiciju i nastaviti napredovati.


    Prema njegovim riječima, Bosna i Hercegovina ima kvalitet i sve više poštovanja od protivnika.


    "Protivnike respektujemo, a vidim da nas protivnici počinju da respektuju, tako da bi trebali to da iskoristimo", poručio je.


    Govoreći o narednom protivniku, selekciji Sjedinjenih Američkih Država, smatra da reprezentacija BiH ne treba unaprijed stvarati osjećaj straha.


    "Ne bojim se njih, možda je to zbog povjerenja, zbog neke moje navijačke strasti, ali mislim da imamo pravo i obavezu da imamo ambiciju i da gledamo što dalje", kazao je.


    Istakao je da je jedna od najvećih prednosti ove reprezentacije mladost. Smatra da igrači koji su dobili poziv selektora Barbareza već imaju iskustvo igranja na velikim utakmicama, jer nastupaju u najjačim evropskim ligama i Ligi šampiona.


    "Nismo ni tako naivna reprezentacija. Mlada je, pa hajde šta bude", rekao je, dodajući da se trenutni proces stvaranja ekipe nije desio preko noći, već traje već nekoliko godina.


    Posebno je naglasio da se smjena generacija pokazuje kao dobar potez.


    "Jedna smjena generacija koja daje rezultate. Daje potvrdu da je naša fudbalska reprezentacija jedna od sportskih selekcija. Mislim da je jako dobra atmosfera", istakao je.


    Govoreći o balansu između iskusnih igrača poput Edina Džeke i Seada Kolašinca te mlađih fudbalera, objasnio je da se hijerarhija u ekipi prirodno stvara.


    "Nisu oni slučajno tu. Ako nisu, selektor Barbarez ih je zvao. Oni imaju kvalitet, a ta hijerarhija se pravi sama", rekao je.


    Dodao je da je važno što mladi igrači prihvataju uloge u reprezentaciji i što iskusniji fudbaleri svojim znanjem pomažu ekipi.


    Posebnu pažnju posvetio je kapitenu Edinu Džeki, koji je upisao 150. nastup za reprezentaciju. Iako protivnik nije postigao pogodak, smatra da je njegova reakcija nakon izmjene bila dokaz takmičarskog karaktera.


    "Bolje da reaguje tako nego da mu je svejedno. Džeko je sigurno takmičar. Njemu je kompeticija u krvi, u genima", rekao je.


    Naglasio je da između Džeke i selektora Sergeja Barbareza ne vidi nikakav problem.


    "To je jedna normalna reakcija. To je grupa od 20-30 ljudi. Živi se normalno, isto kao u familiji", kazao je.


    Na kraju je govorio i o radu Sergeja Barbareza, ističući da su pomaci vidljivi, ali da treba izbjegavati krajnosti.


    "Ja bih izbjegao ovu euforiju...kod nas je euforija ili je katastrofa. Više bih volio da razgovaramo o napretku reprezentacije, o pozitivnim stvarima koje se dešavaju u fudbalu i koje donose dobre stvari za našu državu", poručio je.


    Prema njegovom mišljenju, reprezentacija je donijela novo zajedništvo među navijačima i javnosti, a Barbarez je na početku trenerskog puta napravio dobar temelj.


    "Sergej je na početku svoje karijere i imao je dobar pristup, imao je otvorena vrata od svih. To daje rezultate i da nastavi ovako da potvrđuje to i daj Bože da traje još sto godina", zaključio je.

    Možda će vam se svidjeti