Fudbaleri Borca ostvarili su historijski podvig. Remijem protiv Olimpije (0:0) u Ljubljani večeras su osigurali plasman u osminu finala Konferencijske lige, zahvaljujući minimalnoj pobjedi (1:0) iz prvog susreta play-offa.
Olimpija je od samog starta krenula ofanzivno, vršeći pritisak na odbranu Borca. Već u prvih pet minuta domaći su izveli dva kornera, a nakon jednog od njih došlo je do kontakta između Maijersa i igrača Olimpije. Sudija Manfredas Lukjančukas je nakon konsultacije sa VAR-om dosudio jedanaesterac za slovenski tim.
Igrao se sedmi minut kada je odgovornost preuzeo Blanco, ali njegov udarac sa bijele tačke sjajno je zaustavio Filip Manojlović.
Poslije početne inicijative domaćih, Borac se postepeno oslobodio pritiska i počeo prijetiti u napadu, ali bez ozbiljnijih šansi pred golom Olimpije.
Veliku priliku domaći su imali u 22. minuti kada je ponovo Blanco bio u šansi da postigne pogodak, no lopta je nakon njegovog udarca završila na prečki.
Olimpija je nastavila da prijeti iz prekida, a u 29. minuti okvir gola zatresao je Muhamedbegović.
Na drugoj strani, Borac je uzvratio u 32. minuti kada je Đorđe Despotović glavom pokušao da ugrozi gol Olimpije poslije centaršuta Davida Vukovića, ali nije najbolje zahvatio loptu.
Prvu ozbiljniju priliku u drugom poluvremenu vidjeli smo u 56. minuti. Vuković je precizno šutirao sa nekih 20-ak metara, no uspio je Vidovšek sjajnom intervencijom to da zaustavi.
NK Borac Banjaluka ((Izvor: Nikola Kulaga/FK Borac)
U nastavku ekipe su se izmjenjivale po pitanju terenske inicijative – Olimpija je kontrolisala posjed većinu vremena, no imao je i Borac loptu u nogama. Ono što je izostalo, jesu neke ozbiljnije prilike.
Zbog velikog broja prekida, ali i nereda na tribinama, sudija Lukjančukas meč je produžio za 13 minuta.
Promjene rezultata nije bilo ni u sudijskoj nadoknadi pa je meč u Ljubljani završen sa početnih 0:0.
Olimpija – Borac 0:0
Stadion Stožice u Ljubljani. Glavni sudija: Manfredas Lukjančukas (Litvanija).
OLIMPIJA: Vidovšek, Silva, Pedreno, Lasickas (Sualehe), Muhamedbegović, Doffo, Celhaka (Agba), Blanco (Pinto), Brest (Marin), Kojić (Durdov), Tamm.
BORAC: Manojlović, Kvržić, Maijers, Carolina, Herera, Nikolov (Čavić), Ogrinec, Kulašin (Rogan), Savić (Vranješ), Vuković (Čelić), Despotović.
Koliko će zaraditi
Sam plasman u plej-of šesnaestine finala Lige konferencija UEFA je 200.000 evra. Nagradna će biti znatno veća nakon što su izborili osminu finala. ovom pobjedom inkasirali su dodatnih 800.000 evra koji se dobijju za plasman među 16 najboljih u najmlađem UEFA klupskom takmičenju.
Podsjetimo, samo u ligaškom dijelu Lige konferencija Banjalučani su inkasirali oko 1,8 miliona evra. Za pobjede (APOEL, LASK) su dobili po 400.000 evra, a za remije protiv Panathinaikosa i Omonije po 133.000 evra. Za osvojeno 20. mjesto je dobio dodatnih 527.000 evra.
Ranije je kvalifikacijama inkasirao 700.000 evra, a samim učešćem u Konferencijskoj ligi dobio je, kao i svih 36 klubova učesnika, 3,17 miliona.
Ostvarena je i zarada od UEFA-nog marketinga i petogodišnjeg koeficijenta (oko 620.000 evra), te nagradu na osnovu desetogodišnjeg klupskog koeficijenta (90.000 evra).
Koeficijent bh. fudbala
Borac je pobjedom protiv Olimpije (1:0) u prvom meču play-offa Konferencijske lige dodatno popravio državni UEFA koeficijent Bosne i Hercegovine, koja se dodatno približila mogućnosti da u dogledno vrijeme ima predstavnika u Evropskoj ligi.
Naime, BiH je u ovu sezonu ušla sa tek 41. mjesta i s koeficijentom 9,75. Ta pozicija i koeficijent osigurali su predstavnika u prvom pretkolu Lige prvaka (Borac), zatim predstavnika u drugom pretkolu Konferencijske lige (Zrinjski) i dva predstavnika u prvom pretkolu Konferencijske lige (Sarajevo i Velež).
Borac je pobjedom donio dodatnih 0,5 bodova za BiH, koja je prestigla Kosovo, Jermeniju i Latviju i sada ima ukupni koeficijent 12.406, te šanse za plasman u top 33 države.
To je bitno iz razloga što države koje se nalaze unutar 33 na listi dobijaju dvije beneficije. Jedna od njih je to što bi osvajač Kupa BiH umjesto u drugo pretkolo Konferencijske lige išao u prvo pretkolo Evropske lige. Takođe, eventualna 33. pozicija bi viceprvaka BiH "gurnula" u drugo pretkolo Konferencijske lige umjesto prvog pretkola što je bila praksa ove i prethodnih sezona.
Uzimajući u obzir da je u top 33 Rusija, a čiji klubovi će vjerovatno i naredne sezone zbog sankcija propustiti evropska takmičenja, vrlo lako bi se moglo desiti da BiH "upadne" među 33 najbolje rangirane zemlje, ali taj scenarij će biti tek naknadno potvrđen.
Ono što je sigurno da je naredna država na listi ispred BiH, Island, s koeficjentom 13.520 i koja ima još jednog aktivnog predstavnika u Evropi:
To u praksi znači da je Borcu potreban prolazak barem u četvrtfinale kako bi nadmašili koeficijent Islanđana, što nije realno očekivati, ali zemlje iza nas nas ne mogu prestići i u slučaju eventualnog izbacivanja Rusa i pomjeranja pozicija, BiH bi imala osiguran plasman u top 33.
Vrijedi napomenuti i da pobjede ili remiji u play-offu Konferencijske lige ne donose bodove za klupski koeficijent, ali u slučaju prolaska u osminu finala, Borac bi dobio dodatni bonus od 0,5 bodova.