Premijer Srbije Miloš Vučević rekao je večeras da, iako je uvođenje sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS) od strane SAD veliki izazov i problem, građani Srbije ne treba da brinu, jer imamo dovoljno dizela, benzina i svih naftnih derivata, tako da snabdijevanje ne može da bude ugroženo.
"Trenutno imamo rezerve za tri mjeseca, sve funkcioniše uredno i nesmetano. Nema mjesta panici. Vladi predstoji težak posao, da donese odluku koja će biti u srpskom interesu", rekao je Vučević za RTV, povodom sankcija koje su SAD danas uvele NIS-u.
Vučević je rekao da će se u narednim danima više razgovarati o tome.
"Tada ćemo znati nešto više i o tome kako da napravimo hodogram naših aktivnosti i onoga što Srbija mora da uradi u zadatom periodu", rekao je Vučević.
On je rekao je da sada vrlo važno da niko od nas ne podlegne pritisku u "ovoj velikoj geopolitičkoj igri i previranju" i da ne počnemo sami da urušavamo sopstveni sistem, jer bi to bilo pogubno za normalno funkcionisanje života u Srbiji, pa i za ekonomiju Srbije.
Kako je naveo, paralelno moramo da imamo komunikaciju sa Vašingtonom i sa Moskvom.
"Sutra prije podne imamo sastanak sa visokom američkom delegacijom kod predsjednika Srbije. Jer ima tu još nepoznatih činjenica i to je sam predsjednik rekao da će još stizati pojašnjenja ili dopune te odluke", kazao je Vučević.
On je ocijenio da je čudno da odlazeća administracija SAD sve ovo radi, podsjećajući da 20. januara stupa na dužnost novoizabrani predsjednik Donald Trump sa svojim timom, a da bukvalno u posljednjih sedam do 10 dana administracija koja odlazi donosi čitav niz odluka.
"Nisu ovo sankcije samo protiv NIS-a. Danas su Amerikanci donijeli paket mjera protiv nekoliko stotina kompanija, entiteta i pojedinaca, koji su dio energetskog sektora Ruske federacije. Očigledno je da oni targetiraju energetski sektor kao ekonomski potencijal Ruske federacije. Nije to ništa novo, ali sada idu sa još radikalnijim ili brutalnijim sankcijama protiv energetskog sektora Ruske federacije", rekao je Vučević.
Dodao je da je čitav niz kompanija i u Rusiji i širom svijeta obuhvaćen sankcijama, sa mogućnošću da svako ko bi sarađivao sa tim kompanijama, entitetima, prevoznicima, distributerima, logističarima, vlasnicima brodova, osiguravajućim firmama, bankama ili brokerima bude pod sankcijama.
Vučević ne smatra da je bilo ko kriv za prodaju NIS-a 2008. godine, te je podsjetio da je tada bila potpuno drugačija geopolitička situacija.
"Neću da ulazim u to da li je ekonomska vrijednost paketa akcija Naftne industrije Srbije, koja je prodata ''Gasprom njeftu'', dobro procijenjena ili je bila niske vrijednosti. Neću da ulazim u to da li je Srbija na taj način pokušavala da dobije podršku Ruske federacije po pitanju Kosova i Metohije i po pitanju Republike Srpske. Sada vidite ovaj gotovo svjetski rat na terenu i vidite da se situacija i sa ovim paketom sankcija dodatno komplikuje", istakao je.
Prema njegovim riječima, sada je samo pitanje naših mjera koje ćemo donositi, jer mi ne želimo da idemo u neprijateljsko preuzimanje i da potiskujemo Ruse mimo njihove saglasnosti.
"Zato je važno da predsjednik Vučić obavi razgovor, ne samo sa američkom stranom, nego i sa predsjednikom Putinom, možda i putem neposrednog kontakta. I da prijatelji iz Ruske federacije sada probaju da razumiju poziciju Srbije, i da Srbija nije pion ni u čijim rukama protiv one druge strane. Mi ne želimo da budemo alat ili oruđe ili oružje u nečijim rukama, protiv drugog velikog igrača na terenu. To nije igra koju Srbija može da igra i treba da igra", rekao je premijer.
Naglasio je da je to finansijski izazov za državu, ali da mi imamo pare u budžetu za to. Vučević je podsjetio da su u Vladi Srbije napravljena dva tima, jedan za NIS, a drugi za gas, jer istovremeno mi treba da zaključimo novi trogodišnji gasni aranžman sa ''Gaspromom''.
"Da dobijemo najbolju cijenu, uredno snabdijevanje i dovoljne količine gasa, od koga nam zavisi, ne samo grijanje, nego i industrija, pa i proizvodnja električne energije. Mi s jedne strane treba da nađemo dogovor sa Rusima kako da izađu iz NIS-a", rekao je Vučević.
Istakao je da nije u pitanju da Srbija kažnjava svoju kompaniju NIS, nego neće moći nigdje da kupi naftu, neće moći nigdje da uzme kredit, neće moći da koristi bankarske usluge.
"To nije pitanje domaćeg zakonodavstva, niti pitanje da li će Srbija da primjeni odluku američkog ministarstva finansija, nego je pitanje što NIS neće u tom ambijentu moći da radi ni sa kim", naglasio je on.
Vučević je ocijenio i da mi ni danas nismo svjesni značaja nekadašnjeg projekta Južni tok i dodaje da mi danas, da to nismo tada izgradili, ne bi imali gas u Srbiji.
"To znači da nema grijanja ni u Novom Sadu, ni u Beogradu, to znači da nam fali gasa za industriju, to znači da fabrike ne rade i to znači da građani ne mogu da se griju u individualnim domaćinstvima. Ali to znači da nema dovoljno struje, pošto ne bi ni jednim drugim putem mogli da dobijemo dovoljne količine gasa, posebno ne po toj cijeni", zaključio je premijer, prenosi Euronews.rs.