Bivši predsjednik Slovenije Borut Pahor nije se prijavio za posebnog izaslanika Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine.
Prema njegovim riječima, od proljeća su se promijenile okolnosti. Svoje razloge opisao je u sedam tačaka, uključujući i svoje lične stavove.
Inače danas ističe rok za prijavu na poziv visoke predstavnice EU za spoljnu i bezbjednosnu politiku za četiri posebna izaslanika EU, uključujući i izaslanika za dijalog Beograda i Prištine i druga regionalna pitanja.
Kako je Pahor napisao u saopštenju, nekoliko je razloga zašto se nije odlučio kandidirati. Po njegovom mišljenju, greška je što, za razliku od ostala tri poziva za posebne izaslanike, samo izaslanik za dijalog ima mandat od godinu dana.
Pritom je dodao da bi iz neslužbene najave saznao da bi se izaslaniku za dijalog trebale smanjiti finansijska sredstva i njegov kabinet.
Navodi se i da je iz neformalnih razgovora doznao da za posebnog izaslanika traže diplomatu, a ne političara.
“To je, naravno, legitimna odluka, ali se nastavlja politika tehničkog dijaloga, koja se nije baš najbolje pokazala. Po mom mišljenju, to je zato što su jako modificirane okolnosti, došlo je vrijeme za političara na ovom mjestu i za političku intervenciju, naravno pod uputama visoke predstavnice za vanjsku i sigurnosnu politiku. Strah da bi to moglo biti zbog mojih prošlih političkih funkcija je proizvoljna, neutemeljena", pojasnio je Pahor.
Prema Pahorovim riječima, njegovi osobni stavovi o proširenju odudaraju od službene politike EU.
Naglasio je da bi što brži prijem Crne Gore i Albanije mogao biti prepreka, a ne poticaj. Značajnim i važnim smatra i to što su sugovornici u Srbiji i na Kosovu smatrali da je za njih puno važnije i pogubnije kako će se odvijati američki, ali ne i evropski izbori.
"To dovoljno govori o autoritetu procesa širenja u regiji", naveo je Pahor.
Istaknuo je da je kao ravnatelj ustanove i samostalni preduzetnik sklopio nekoliko godišnjih i višegodišnjih ugovora, "što zbog male vjerovatnosti nisam mogao odbiti imenovanje na mjesto na godinu dana, a položaj posebnog izaslanika je nespojivo s komercijalnim aktivnostima".
Zaželio je uspjeh u procesu proširenja odabranom posredniku i visokom predstavniku, povjereniku za proširenje, Evropskoj komisiji i njezinu predsjedniku.
"Tome ću i dalje težiti kao osnivač i direktor Instituta prijatelja Zapadnog Balkana. Ako neko od njih smatra da sam od pomoći u ovoj ulozi, daću sve od sebe", naveo je Pahor.
Ministarstvo spoljnih poslova Slovenije proljetos je ocijenilo da je Pahor prikladan kandidat za zauzimanje važnog i prestižnog položaja na Zapadnom Balkanu, koji se smatra strateškim područjem za Sloveniju. Neslužbene ocjene bile su da je Pahor prikladan kandidat koji ispunjava uslove za popunjavanje te funkcije i zbog njegovog Instituta prijatelji Zapadnog Balkana. Njegova misija je integracija zemalja regije u EU, promocija dijaloga, pomirenja i privrednog razvoja.