Loader
Pronađite nas

Milanović nezadovoljan: Njemački tenkovi za 30 miliona bi trebali letjeti

U Crnoj Gori se zakonom povećavaju plate, funkcionerima 30 % više

    U Trumpov tim bi i Richard Grenell, koga na Balkanu preferiraju odabrani saradnici

    Ko će biti u Trumpovom timu? ( Izvor: AP Photo/Mariam Zuhaib, File)
    Euronews.rs
    Objavljeno

    Nakon predsjedničkih izbora u SAD glavna tema u medijima su administracija novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa i njeno oblikovanje unutrašnje i spoljne politike SAD. Figuriraju brojna imena, i veoma raznolike biografije. Neke prilično kontroverzne, pa se nekim nominacijama čude i sami republikanci.

    ADVERTISEMENT



    Angažovanje Elona Muska u novoformiranom Sekretarijatu za efikasnost vlade privuklo je najviše pažnje, ne samo zbog njegove biografije, već i zbog namjene novog resora. Prema Trumpovim riječima, Musk će pomoći njegovoj administraciji da smanji nepotrebne propise i troškove i reorganizuje federalne agencije. Trumpova odluka postala je i predmet podsmijeha u dijelu javnosti, a najinspirativniji je bio lider Venecuele, Nikolas Maduro.



    "Sledeći Trumpov primjer, ja ću ovdje stvoriti novu poziciju: rektor ekonomske efikasnosti, ili rektor kvaliteta i proizvodnje. Sviđa vam se pozicija? Pa, dobro, odobreno je. Od danas, Delsy Rodrigez nije samo potpredsjednica već i rektor produktivne i kvalitetne privrede Venecuele. Ona možda nema satelite u svemiru, ali ima mozak, prijatelji moji, to je ono što je potrebno“, našalio se Maduro.


    Za ključne spoljnopolitičke pozicije imenovani su službenici označeni kao "tvrdolinijaši" prema Kini i Iranu. Dužnost savjetnika za nacionalnu bezbjednost preuzeće Mike Volts, ratni veteran sa Bliskog istoka. Volts je svojevremeno zagovarao zaoštravanje sa Kinom do te mere da je po njegovom mišljenju SAD trebalo da bojkotuju Zimske olimpijske igre u Pekingu 2022. na isti način kako je to urađeno sa OI U Moskvi 1980. na vrhuncu Hladnog rata.


    Funkcija državnog sekretara rezervisana je za još jednog "kineskog jastreba", Marka Rubija. I Rubio insistira na oštrijoj politici Vašingtona prema Pekingu. Novom šefu diplomatije zabranjen je ulazak u Kinu nakon njegovih kritika na račun kineskih vlasti u vezi sa odnosom prema Ujgurima i demonstrantima u Hong Kongu.


    Sagovornica emisije Euronews Svet Helena Ivanov, sa Instituta "Henry Jackson", ocijenila je da je lojalnost Trumpu bila jedna od ključnih stvari prilikom odabira kabineta.


    "Donald Trump je u svojoj predsjedničkoj kampanji rekao da on u suštini u potpunosti hoće da reorganizuje Ameriku, da stvori jedan totalno drugačiji sistem od onoga što je radila do sada Demokratska stranka. Nekoliko puta je pominjao i da je u svom prvom mandatu od 2016. do 2020. imao problema sa ljudima koji su ga, takoreći, po njegovom viđenju stvari, izdali. Ja mislim da je upravo to administracija koju on sakuplja. Dakle, on sakuplja ljude koji dele njegovu viziju neke nove, drugačije Amerike. On i prije svega takođe okuplja oko sebe ljude za koje misli da će efektivno izvršiti sve ono što im on kaže i koji će mu do koske biti lojalni", kazala je sagovornica Euronewsa.


    Helena Ivanov ( Izvor: Euronews Srbija )



    Što se tiče Muska i njegovog novog "ministarstva", ona prije svega napominje da je milijarder igrao jako važnu ulogu u kampanji i da se sada praktično ne odvaja od Trumpa na važnim sastancima.


    "Dokle god Trump bude tolerisao čovjeka sa tako velikim egom u svom okruženju, vjerujem da će uticaj Muska biti veliki, jer njega predsjednik evidentno sluša. Znate, kad imate dvije individue sa tako jakim, oštrim ličnostima, koje vole da uvijek imaju posljednju riječ, pitanje je da li to neko trvenje između njih dvojice može da umanji važnost koju Elon Musk ima. Ali to su, da kažem, neke spekulacije za sada, jer njegova moć je svakako velika, jer šta on kaže čini se predsjednik zapravo i radi", kaže Ivanov.


    Trumpovi odabrani (AP Photo)



    Iako se Richard Grenell spominjao kao jedno od imena u Trumpovoj novoj administraciji, njegovo ime još uvijek nije spomenuto. Ivanov smatra da će on ipak dobiti neku poziciju, ali da ćemo kasnije čuti koju.


    "Pitanje je kakvu poziciju on će dobiti, ali mislim da u tom nekom top ešalonu o kojem se sada zapravo najviše govori, najverovatnije za njega trenutno nema mjesta. Prosto postoje veće ličnosti, prominentnije ličnosti na koje se trenutno Tramp orijentisao. Ali po svemu sudeći, mislim da ćemo ga na nekoj funkciji vidjeti, ali u nešto kasnijim danima", procenjuje ona.


    Richard Grenell i Aleksandar Vučić ( Izvor: AP Photo/Darko Vojinovic)



    Na pitanje o tome šta bi moglo da se promijeni u odnosu prema Srbiji Ivanov ističe da je je ova zemlja na internetu ostala upamćena kao jedna od zemalja u kojoj je predsjednik Trump imao najveću podršku. Međutim, ona ne vjeruje da će se politika SAD prema Zapadnom Balkanu bitno mijenjati.


    "Nisam sigurna u čemu je utemeljeno to vjerovanje. Ni u prvom mandatu Donalda Trumpa nismo vidjeli nešto pretjerano prosrpsko ponašanje administracije. Ne vjerujem da ćemo to vidjeti i sada. Određene ličnosti koje Trump pominje da će biti zaposlene ne djeluju da su prosrpske i orijentisane u tom smislu. Ali, generalno govoreći, mislim da se politika Amerike prema Zapadu na Balkanu neće mijenjati. Trump je vrlo jasno rekao: prvo Amerika, pa svi ostali. Tramp ima mnogo veće, mnogo bitnije krize koje mu mogu donijeti veće političke poene, od unutrašnjeg puta imigracije do spoljno-političkog pitanja rata u Ukrajini i rata na Bliskom istoku. Mislim da smo mi jako, jako nisko na listi Trumpovih prioriteta i u tom smislu očekujem da se američka politika prema Zapadnom Balkanu neće značajno mijenjati", kaže ona i navodi da je Kosovo iz perspektive Amerike nezavisna država.

    Možda će vam se svidjeti

    Oprah progovorila o optužbama da je za podršku Kamali dobila milion dolara