Loader
Loader
Pronađite nas

Milanović nezadovoljan: Njemački tenkovi za 30 miliona bi trebali letjeti

Brnabić: Kompleksno je pitanje da li će građanskom buntu doći kraj, zahtjevi su takvi da ih je nemoguće ispuniti

    Kriza vlasti u Crnoj Gori, zahtjevi za ostavke i protesti studenata

    Protesti studenata u Crnoj Gori ( Izvor: Profimedija )
    RTCG
    Objavljeno

    Vlada treba da odgovori na zahtjeve studenata, a Skupština opozicije. I jedni i drugi, kažu neće odustati od zahtjeva. Politikolozi u Crnoj Gori smatraju da su zahtjevi studenata legitimni, a da je upitno da li blokada parlamenta donosi dobro opoziciji.

    ADVERTISEMENT


    Vladajuća većina pred izazovima, kako u parlamentu, tako i u Vladi Crne Gore. Pred premijerom Spajićem, pet zahtjeva studenata i pet dana da se o njima izjasni. Profesora Fakulteta političkih nauka Zoran Stojiljković, smatra da predsjednik Vlade ne bi trebalo da čeka do 1. februara.


    "Sem tog problematičnog zahtjeva oko ostavki resornog ministra i potpredsjednika Vlade da se može sada procjenjivati da li ima elementa i objektivne odgovornosti u takvom činu. Bilo je najava da se tako nešto može desiti i u kojoj mjeri je to ozbiljno, svi drugi zahtjevi su jako opravdani", smatra Stojiljković.


    Nijesu samo studenti uporni, već i opozicija. Blokada rada parlamenta, za profesora, Miloša Bešića, legitiman je vid borbe, ali upitno je kome odgovara.


    "Ono što bi, ajde tako da kažem, teorija rekla, vi sa takvim radikalnim akcijama podižete nivo i intenzitet emocija vlastitog biračkog tijela, sad govorim o opoziciji, ali vi možete djelovati vrlo negativno na one neutralne ili koji nisu vaši glasači", ocjenjuje Bešić.


    Stojiljković dodaje da razumije to držanje tenzija, blokadu parlamenta, pa i proglašavanje ozbiljne ustavno-političke krize, ali je pitanje da li su efekti toga dobri.


    "Nailaze na sve manje razumijevanje kad vi time zaustavite izjašnjavanje o budžetu, dovodite zemlju u tjesnac",. kaže Stojiljković za RTCG.


    I rješenje, smatra profesor Bešić, jeste dogovor vlasti i opozicije o deblokadi rada parlamenta, sve do odluke Venecijanske komisije.


    "Opozicija može ovaj predlog koji dajem vrlo dobronamjerno prihvatiti ili ne prihvatiti, ali oni moraju da se pitaju šta ako Venecijanska komisija kaže da je sve bilo po Ustavu. Odnosno da Ustav nije narušen, šta će onda raditi. Hoće li nastaviti sa blokadama? Dovode sebe u neprijatniju situaciju nego onu u kojoj se sada nalazimo", smatra Bešić.


    A neprijatna bi bila situacija u kojoj bi blokada parlamentarnog života postala pravilo, a ne izuzetak.


    "Ako sjutra opozicija dođe na vlast, da li je onda jednako legitimno da današnja vlast, a sjutrašnja opozicija, blokira rad parlamenta i onda ćemo stalno biti u nekoj blokadi da blokiramo čitav život politički u Crnoj Gori", ističe Bešić.


    Istrajnost u zahtjevima najavila je opozicija. Sve do poništavanja odluke o prestanku funkcije sutkinje Ustavnog suda, parlament će biti blokiran. S druge strane, ni studenti neće odustati, a najavili su i, kako kažu, građansku neposlušnost, ukoliko traženo ne bude ispunjeno. Na potezu – Vlada i Skupština.

    Možda će vam se svidjeti