Kao razlog za takvu odluku CIK je naveo nacionalističke izjave predsjednika Srpske liste na Kosovu Zlatana Eleka, izrečene prilikom predstavljanja izborne liste.
Predsjednik Centralne izborne komisije, Krešnik Radoniqi, glasao je za potvrđivanje izborne liste Srpske liste, Sami Kurteshi i Alban Krasniqi iz Samoopredeljenja su bili protiv, dok su ostali članovi CIK-a bili uzdržani.
Kurteshi je kazao da Srpska lista Kosovo nikada ne oslovljava zvaničnim nazivom – Kosovo, već Kosovo i Metohija.
Dodao je da ova partija nikada nije osudila napad u Banjskoj, niti se ikada distancirala "od terorističkih akata koji su se desili na Kosovu".
"Po mom mišljenju, ovaj javni subjekat je leglo ljudi koji su počinili i nastavljaju da čine teroristička djela. Tadašnji potpredsjednik stranke koji je priznao (organizaciju napada u Banjskoj), danas živi na slobodi i još uvek organizuje terorističke akte protiv Republike Kosovo", rekao je Kurteshi.
Izbori 9. februara bit će prvi redovni parlamentarni izbori koji će biti održani na Kosovu od njegovog proglašenja nezavisnosti 2008. godine.
Poslanici Srpske liste bojkotuju sjednice Skupštine Kosova od novembra 2022. godine, pojavljuju se u Skupštini jednom u šest mjeseci kako bi zadržali svoj mandat.
Srpska lista je 11. decembra predala listu od 48 kandidata za poslanike u Skupštini Kosova, među kojima je i Dragica Gašić, prva srpska povratnica u Đakovici, gradu na oko 70 kilometara od Prištine.
"Čast mi je i zadovoljstvo da su naši dekani, profesori, ugledni ljekari, sudije, svojim imenom stali uz Srpsku listu u ovom najtežem trenutku borbe za interese srpskog naroda na prostoru Kosova i Metohije", poručio je tada Zlatan Elek, predsjednik Srpske liste.
Centralna izborna komisija Kosova saopštila je ranije da se 28 političkih subjekata prijavilo za certifikaciju za učešće na parlamentarnim izborima 9. februara, a među njima je bila i vodeća srpska politička partija, Srpska lista, ujedno najveća partija kosovskih Srba koja uživa podršku Beograda.
Pored Srpske liste, za učešće na parlamentarnim izborima 9. februara prijavilo se još pet političkih subjekata koji predstavljaju srpsku zajednicu, a riječ je o političkim strankama Srpska Demokratija, Srpski Narodni Pokret, Za slobodu pravdu i opstanak, Partija Kosovskih Srba i Građanska inicijativa Narodna Pravda.
(*Bosna i Hercegovina nije priznala nezavisnost Kosova)