Međunarodni monetarni fond (MMF) odobrio je danas Srbiji novi trogodišnji nefinansijski instrument namijenjen zemljama koje sprovode snažnu ekonomsku politiku, saopštila je Narodna banka Srbije (NBS).
Iz NBS-a navode da je Odbor izvršnih direktora MMF-a na današnjoj sjednici donio odluku o uspješnom završetku četvrtog i posljednjeg razmatranja sprovođenja aktuelnog stendbaj aranžmana koji je zaključen sa Srbijom u decembru 2022. godine na period od 24 mjeseca, kao i odluku o odobrenju trogodišnjeg Instrumenta za koordinaciju politike.
MMF ocjenjuje da je Srbija uspješno sprovela mjere u okviru dogovorenog ekonomskog programa sa rezultatima koji su iznad planiranih i sa odličnim izgledima za naredni period.
Guverner NBS-a Jorgovanka Tabaković je tim povodom saopštila da činjenica da je MMF treći put Srbiji odobrio Instrument za koordinaciju politika govori da MMF i u srednjem roku očekuje nastavak dobrih ekonomskih politika Srbije.
"Ovaj nefinansijski i savetodavni instrument namenjen je zemljama koje sprovode snažnu ekonomsku politiku, što jeste slučaj Srbije. U prilog tome govori i očekivano ubrzanje rasta BDP-a na raspon između četiri i pet odsto u narednim godinama", izjavila je Tabakovićeva.
Iz NBS-a navode da će Srbija saradnju s MMF-om nastaviti kroz trogodišnji Instrument za koordinaciju politika s ciljem očuvanja makroekonomske i finansijske stabilnosti, održavanja fiskalne discipline, silazne putanje javnog duga i daljeg jačanja otpornosti sektora energetike i stvaranja prostora za realizaciju investicionih potreba u tom sektoru.
Tome će, prema ocjeni MMF-a, doprinijeti i ambiciozan plan javnih investicija, kao i nastavak strukturnih reformi.
Oglasio se i ministar Mali
Odbor direktora Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) potvrdio je danas u Washingtonu novi nefinansijski aranžman za naredne tri godine za Srbiju, u vidu Instrumenta za koordinaciju politika (PCI), što je, kako je ocijenio prvi potpredsjednik Vlade Srbije i ministar finansija Siniša Mali, garancija nastavka reformi u Srbiji uz partnersku podršku međunarodne institucije koja je u taj proces uključena od početka.
“Sa novim aranžmanom obavezujemo se da fiskalni deficit u narednoj godini neće preći tri odsto BDP-a, što će nam dati prostora da nastavimo velika planirana kapitalna ulaganja uz apsolutnu dalju stabilnost javnih finansija”, rekao je Mali nakon zvanične potvrde aranžmana, saopšteno je iz Ministarstva finansija.
On je istakao da je novi aranžman nefinansijskog karaktera, odnosno da Srbiji nije neophodno povlačenje dodatnog novca, a predviđa utvrđivanje i objavljivanje sveobuhvatne analize penzijskog sistema uz striktno pridržavanje postavljenih fiskalnih pravila, pregled kapitalnih projekata, ažuriranje energetskog investicionog plana, analizu strukture plata i zaposlenosti u institucijama države koje su obuhvaćene registrom Iskra, i tako dalje.
Delegacija MMF-a, predvođena Donaldom Mcgettiganom, završila je sredinom oktobra četvrtu i posljednju reviziju stend-baj aranžmana koji ističe ovog mjeseca kada je i dogovoreno da će za naredne tri godine biti sklopljen Instrument za koordinaciju politika.
“Važna nam je podrška i mišljenje velikih finansijskih institucija. Srbija je danas zemlja sa investicionim rejtingom, ali mi želimo da sa reformama nastavimo dalje, jer su one do sada sprovedene dale odlične rezultate. To nikada nisu laki procesi, ali su neophodni i važni za sve buduće planove koje imamo za Srbiju”, rekao je prvi potpredsjednik Vlade.
“Svijetla tačka u ekonomiji Evrope”
On je podsjetio da Srbija posljednjih godina dobila pohvale međunarodnih finansijskih institucija da je “svijetla tačka u ekonomiji Evrope”, budući da statistika pokazuje da je ova zemlja jedna od najbrže rastućih ekonomija u Evropi ove godine.
“To nam je veliki podstrek da nastavimo i potvrda da smo uz kredibilne partnere na pravom putu”, poručio je ministar finansija.
Kako je istakao, to je posebno važno u narednim godinama budući da se Srbija uveliko priprema da bude domaćin Međunarodne specijalizovane izložbe EXPO 2027. godine, te da je planirano da se u 323 projekta širom Srbije uloži oko 17,8 milijardi evra.
“Nikada toliko nismo ulagali, nikada nismo bili domaćin toliko velikog svjetskog događaja, i želimo da pokažemo novu Srbiju cijelom svijetu te 2027. godine. Nju već stvaramo, potrebno je da istim tempom nastavimo”, zaključio je Mali.
On je izrazio zadovoljstvo prethodnim stend-baj aranžmanom, ali i činjenicom da MMF i dalje želi da savjetodavno bude prisutan u Srbiji.
“Ranije targetirani reformski ciljevi su ispunjeni, ljestvicu svaki put podižemo više, jer znamo da to možemo”, rekao je.
Mali je podsjetio da su predstavnici Misije MMF-a tokom boravka u Srbiji pohvalili privredni rast i visoku zaposlenost, inflaciju koja nastavlja da se smanjuje i javni dug koji je pod kontrolom.
“Nije prošlo nezapaženo dobijanje investicionog rejtinga uz sve ekonomske uspjehe koje bilježimo u ovim godinama teškim za cijeli svijet. Srbija ostaje posvećena ubrzanom rastu, razvoju, modernizaciji, uz očuvanje makroekonomske stabilnosti”, zaključio je prvi potpredsjednik Vlade.