Veterinarska inspekcija hrvatskog Državnog inspektorata, uslijed pojave zarazne bolesti bedrenice (antraks), intenzivno sprovodi inspekcijski nadzor na ugroženim lokacijama, saopćeno je danas iz Državnog inspektorata.
"Svi vlasnici životinja pozvani su da se striktno pridržavaju propisanih mjera i u potpunosti sarađuju s inspekcijskim organima", objavili su.
Od ponedjeljka, kada je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva donijelo rješenje o uspostavljanju zona ograničenja (bedrenički distrikt), veterinarski inspektori kontinuirano izdaju rješenja vlasnicima životinja, nadziru sprovođenje obaveznih mjera iz Programa kontrole bedrenice u BiH i provjeravaju primjenu svih biosigurnosnih procedura, navodi Državni inspektorat (DIRH).
U Hrvatskoj je u petak potvrđen slučaj antraksa, a zaraza je utvrđena na području opštine Vrlika. Nadležne službe su odmah pokrenule niz hitnih mjera, uključujući obavezno vakcinisanje stoke i preventivno liječenje osoba antibioticima koje su bile u kontaktu sa zaraženim govedom.
Na prvom objektu gdje je bolest potvrđena, juče je vakcinisano 213 krava i pet magaraca, dok je na drugoj lokaciji, gdje je takođe potvrđen slučaj bedrenice, vakcinisano 387 ovaca, osam goveda, 13 magaraca i jedan konj.
Vakcinacija se nastavlja i danas. Cilj svih preduzetih aktivnosti jeste sprečavanje daljeg širenja bedrenice te zaštita zdravlja ljudi i životinja.
Bedrenica u ljudi, ovisno o načinu zaražavanja, može izazvati tri oblika bolesti: kožni antraks (najčešći oblik), plućni (inhalacijski) antraks i crijevni (intestinalni) antraks.
Kožna bedrenica (crni prišt): tamne, bezbolne ranice koje se pojave 3 do 10 dana (obično između 5 i 7 dana) nakon izlaganja zarazi. Može se javiti i oteklina okolnog tkiva, a rjeđe i druge komplikacije. Promijene se uglavnom javljaju na izloženim dijelovima tijela prilikom kontakta sa životinjama (ruke, vrat, lice). Uspješno se liječi antibioticima.
Inhalacijski (plućni) antraks: početni simptomi slični gripi, nakon nekoliko dana poteškoće s disanjem sve do ozbiljne i teške bolesti s razvojem šoka, javlja se najčešće je između 1 i 5 dana, ali može i do 60 dana nakon udisanja uzročnika. Neliječena bolest ima visoku smrtnost.
Crijevni antraks: bolovi u trbuhu, povišena tjelesna temperatura 3 do 7 dana nakon gutanja uzročnika. Kao i kod plućnog antraksa, ovo je ozbiljna bolest koja ima visoku smrtnost. Crijevni i plućni antraks su izrazito rijetke, navode iz Uprave za veterinarstvo te napominju da se liječenje provodi na preporuku liječnika odgovarajućim antimikrobnim pripravcima.