Na današnji dan prije 12 godina Hrvatska je ušla u Evropsku uniju. Evro je kasnije postao službena valuta, a Hrvatska se priključila i Šengenu. Koje su prednosti ulaska u EU, koliko su građani profitirali, koji su nedostaci, analizirao je HRT.
Davor Ivo Stier, zastupnik u Europskom parlamentu (HDZ) kazao je kako je put do članstva bio izuzetno težak.
“Pregovori su bili doista teški. Vidjelo se da Hrvatska, za razliku od nekih prijašnjih kandidata, mora učiniti puno više napora kako bi uvjerila države članice da nastave s proširenjem Unije,” rekao je za HRT.
Naglašava kako su mnoge države bile skeptične prema proširenju, ali Hrvatska je uspjela uprkos brojnim preprekama.
“Postojao je široki politički i društveni konsenzus da je mjesto Hrvatskoj među zapadnim demokracijama i u NATO-u i u EU, ” istaknuo je Stier.
Biljana Borzan, poslanica u Evropskom parlamentu (SDP), rekla kako je ulazak Hrvatske u EU bila velika stvar za zemlju i kako je Hrvatska puno više dobila no što mora dati.
“Biti dio najnaprednije zajednice u svijetu je velika privilegija. U EU su slobode na takvoj razini da je poželjna za život svima. Zaštita građana u svakom smislu je na visokoj razini,” naglašava.
Stier je kazao kako je Evropa krenula kao mirovni projekt nakon strahote 2. svjetskog rata, no zbog “političkih razloga tada se Hrvatska nije mogla priključiti”, ali, kako kaže, kada je doživjela nacionalnu emancipaciju, priključila se EU.
“Ako se gleda koliko smo finansijski dali EU, a koliko smo dobili, mi smo u plusu 15 milijardi evra. Kada smo ulazili u EU bili smo na 61 posto prosjeka evropske razvijenosti, a danas smo na 78 posto. Naš se BDP udvostručio od kada smo u EU,” rekao je Stier.
Dodaje kako se “identitetski vidi kao dio zapada” što se pokazalo članstvom u EU.
Borzan je rekla kako joj je žao što je ulazak u evrozonu kod građana Hrvatske izazvao negativne emocije.
“Zakon o evru je predviđao da je zabranjeno iskorištavanje prilikom konverzije u evro za osobnu korist, no Zakon nije predvidio kaznu i cijene su silno skočile. Mi sada ne znamo je li to zbog evra ili je to zbog inflacije. Radi se o fenomenu koji je proširen u čitavoj istočnoj Evropi,” istaknula je.
Naglašava kako je EU na zajedničkom tržištu i zaista nije logično da su toliko velike razlike u cijenama među članicama.