Loader
Pronađite nas

Golob na sastanku sa Bajdenom u Bijeloj kući: Jedna od tema Zapadni Balkan

Drugi dan blokade u Novom Sadu

    Strani fakulteti na pragu ulaska u Srbiju, najavljene i izmjene zakona

    (Izvor: Pixabay)
    Euronews.rs
    Objavljeno

    Izmjena zakona o visokom obrazovanju u Srbiji, prošla je skupštinski odbor za obrazovanje i uskoro bi mogla da se nađe na dnevnom redu parlamenta.

    ADVERTISEMENT

    I dok je akademska zajednica protiv, jer su izmjene pisane bez javne rasprave, resorna ministarka odgovara da se mijenja samo jedan član, pa nije neophodna rasprava. Tvrdi i da je ideja izmjena da se mladi ljudi zadrže u Srbiji i dobiju međunarodnu diplomu uz manje troškove.


    Šta bi čovjek koji je osvijetlio svijet da su mu strane škole došle na prag? Takva ideja sada postoji i u prijedlogu izmjena Zakona o visokom obrazovanju, ali način za dolazak stranih fakulteta nije prihvatljiv za KONUS (Konferencija univerziteta Srbije), protiv se izjasnio i resorni odbor SANU. Nekadašnji rektor Univerziteta u Beogradu, prof. Branko Kovačević, pojašnjava da ovakav način uvođenja stranih fakulteta, domaće obrazovne institucije dovodi u neravnopravan položaj.


    Pojašnjava da strani fakulteti neće morati da dobiju akreditaciju nadležnog nacionalnog tijela, već je na Ministarstvu prosvjete Srbije da samostalno izda dozvolu, a imaće mogućnost za finansiranje iz budžeta Srbije.


    "Zašto bih ja finansirao Mančester junajted, a ne Zvezdu i Partizan, ako su domaći klubovi, to je nelogično, to niko ne radi u svijetu, prosto da mi finansiramo one koji su bogatiji od nas. Zemlja je onoliko dobra koliko je dobro obrazovanje, to je razvojni resurs, a ne potrošnja", kaže Kovačević, koji je počasni predsjednik KONUS-a.


    Resorna ministarka, Slavica Đukić Dejanović ističe da ova mjera neće štetiti domaćim univerzitetima i da proces akreditacije nije nužan na isti način, jer strane škole neće ući u prosvjetni sistem Srbije.


    "To nikako nije diskriminacija, već zdrava konkurencija. Zapravo država omogućava da strani univerziteti budu locirani na teritoriji Srbije i da po svim svojim pravilima funkcionišu, to je jedan kompetetivni i jedan zdrav razvoj. Mi njima ništa ne dajemo, dajemo mogućnost našim ljudima da studije završavaju kod njih. Na taj način se pruža finansijska podrška porodicama tih studenata", rekla je ministarka.


    Bivši ministar prosvjete Srđan Verbić postavlja pitanje imaju li prestižne škole uopšte interes da dođu u Srbiju, ali i hoće li izmjene zakona proći detaljniju raspravu makar u Skupštini Srbije.


    "Ako to ide zajedno sa prijedlogom Zakona o budžetu pa niko neće trošiti riječi na visoko obrazovanje. Strani, prestižni univerziteti nemaju interes da dođu, to je skupo. Spominje se Harvard. Same zgrade koštaju koliko nije naš budžet", rekao je Verbić za Euronews Srbija.


    On je ocijenio i da bi velika šteta bila da konkurenciju ovde prave srednji ili čak i slabiji fakulteti.


    Profesori predlažu i rješenja - dvojni programi na srpskim fakultetima u saradnji sa inostranim. To kažu možda košta više, ali dodaju, obrazovanje i ne bi smjelo da ima cijenu, prenosi Euronews.rs.

    Možda će vam se svidjeti