Loader
Loader
Pronađite nas

Golob na sastanku sa Bajdenom u Bijeloj kući: Jedna od tema Zapadni Balkan

Hapšenje u Srbiji zbog statusa zgrade Generalštaba u Beogradu

    Prva presuda u Crnoj Gori zbog kredita u švajcarcima, u Hrvatskoj isplaćeno 300 miliona odštete

    Švajcarski franak (Izvor: Pixabay)
    FENA
    Objavljeno

    Predstavnik Udruženja Franak i član Nacionalnog vijeća za zaštitu potrošača Hrvatske Goran Aleksić pozdravio je donošenje prve pravosnažne presude u Crnoj Gori u korist klijenata koji su uzeli kredite u švajcarskim francima.

    ADVERTISEMENT

    Ističe kako se nada da će krenuti i pravi cunami pravosnažnih presuda u njihovu korist.


    Noćnoj mori zvanoj krediti u švajcarskim francima napokon se nazire kraj. Prva, pravosnažna presuda u korist klijenata, pokazala je da Crna Gora poštuje presude najvećih sudskih istanci u Evropskoj uniji, što je pohvalio predstavnik hrvatskog udruženja Franak Goran Aleksić.


    Međutim, ono što je u Hrvatskoj završeno 2018. godine u Crnoj Gori tek sada dobiva sudski epilog.


    “U Hrvatskoj je podnijeto oko 70.000 tužbi i prema procjenama udruženja Franak dosad je pravosnažno obeštećeno preko 15.000 ljudi u ukupnom iznosu od 300 miliona evra.


    Procjenjujem da banke po ostalim tužbama duguju oko dvije milijarde evra i sve će to one morati na kraju vratiti opljačkanim ljudima", konstatovao je Aleksić.


    On naglašava da su presude Evropskog suda pravde, u kojima je potvrđena ništavost valutnih klauzula u švicarskim francima, obvezujuće za sve članice Europske unije, ali i Crnu Goru koja je na putu ka članstvu.


    “Meni je jasno da je borba teža u Crnoj Gori jer Crna Gora nije dio EU čiji Sud pravde u desetinama slučajeva utvrđuje ništavnost valutne klauzule u švajcarcima. Presude Suda pravde obavezujuće su za sve sudove u EU, pa onda svaki tužilac u EU može računati da će dobiti obeštećenje ukoliko tuži banku.


    Banke su nudile takve kredite u doba kada je švajcarac bio povijesno nizak i znale su da će u budućnosti rasti samo nisu znale koliko. No, usprkos tome što nisu znali koliko će rasti morale su upozoriti klijente da je to opasan proizvod, da bi se preko noći moglo dogoditi da valuta poraste“, ističe Aleksić.


    Valutne klauzule su, dodaje Aleksić, od početka bile ništavne.


    “Isti je razlog ništavosti i u Crnoj Gori koja nije dio EU, jer, zakon o obligacionim odnosima ne razlikuje se ni po čemu od prava Evropske unije, on u potpunosti govori da unaprijed pripremljene odredbe kasnije uzrokuju štetu i za klijenta nisu valjane, ništavne su i to od početka ugovorenog odnosa“, navodi Aleksić.

    Možda će vam se svidjeti