Grupa od 21 studenta i studentkinje s više univerziteta u blokadi iz Srbije krenula je danas ispred Željezničke stanice u Novom Sadu na štafetni ultramaraton dug gotovo 2.000 kilometara, s ciljem da do 12. maja stigne u Brisel, gde će prisustvovati zasjedanju Evropskog parlamenta i uručiti pismo poslanicima, javlja Anadolu.
Kako su naveli organizatori, cilj ove akcije je da se evropska javnost i predstavnici institucija Evropske unije upoznaju s razlozima studentskih protesta, zahtjevima koje studenti upućuju vlastima u Srbiji kao i sa širim društveno-političkim kontekstom u zemlji.
Nakon što su održali 16 minuta tišine ispred Željezničke stanice gde je 1. novembra prošle godine, usljed pada nadstrešnice, poginulo 16 osoba, studenti su položili po bijelu ružu za žrtve ove tragedije i, ispraćeni aplauzima i bukom pištaljki i truba, krenuli put Brisela.
Obraćanje Evropskom parlamentu
Ultramaratonsku trku započelo je pet žena i 16 muškaraca.
"Večeras nam je prva stanica Osijek. Idemo preko Hrvatske, Slovenije pa na Austriju, idemo u Njemačku, Francusku, pa se vraćamo u Njemačku pa u Luksemburg i tek onda u Brisel u Belgiju. Idemo da se obratimo Evropskom parlamentu, evropskim institucijama, da im kažemo i probudimo svijest o tome što se dešava u Srbiji. Imaćemo podršku našeg naroda i dijaspore širom Evrope. Biće baš emotivno i teško, ali biće nam lijepo. Kako ćemo izdržati ne znam, ali mislim da ćemo uspjeti sve", kaže Nikola Kojčin, student Visoke tehničke škole u Novom Sadu.
On se na ovaj put odvažio sa željom da pomogne da istina o dešavanjima u Srbiji dođe i do evropskih institucija.
"Imam motivaciju od početka ovih studentskih blokada, motivisan sam, energije imam, mlad sam. U jednu ruku ovo je avantura, a u drugu motivacija je poruka koju nosimo, jer o
događajima u Srbiji treba da se kaže svima", zaključio je Kojčin.
Put završava 11. maja
Ultramaraton se izvodi u štafetnom formatu, što znači da se studenti smjenjuju u grupama na svakih 15-ak kilometara. Ukupna dužina trase iznosi 1.933 kilometra, a vodi kroz šest država.
Poseban simbolički značaj nosi odluka da svakog dana na ruti učestvuje po 16 studenata-trkača, u znak sećanja na 16 osoba koje su 1. novembra prošle godine nastradale prilikom urušavanja nadstrešnice na Željezničkoj stanici u Novom Sadu.
U slučaju povreda ili iscrpljenosti, predviđene su zamene kako bi plan bio u potpunosti realizovan i cilj na vrijeme postignut. Predviđeno je da put završe 11. maja trasom dugom 97 kilometara do Brisela, gdje je za 12. maj planiran sastanak sa članovima Evropskog parlamenta.
Skrenuli pažnju evropske javnosti
Organizatori ističu da su prethodnim biciklističkim "Turama do Strazbura" već skrenuli pažnju evropske javnosti, ali da ovim ultramaratonom žele još snažnije da poruče da mladi u Srbiji ne odustaju od borbe za demokratiju, pravdu i dostojanstvo. Na put je krenuo i Aleksa Dimitrijević, student Medicinskog fakulteta u Novom Sadu.
"Čim sam čuo da postoji ovakva akcija, ja sam se, naravno, prijavio. Bavim se trčanjem već godinama na rekreativnom nivou i mislim da je ovo šansa koja ne smije da se propusti. Očekujem da odnesemo to pismo i da će njegov sadržaj biti pročitan na sjednici Evropskog parlamenta i da se malo više čuje o dubokoj političkoj i socijalnoj krizi u Srbiji. Noge su lake, srce je puno, tako da - trčaćemo. Niko nije nervozan, radimo ispravnu stvar i srećni smo što ćemo trčati do Brisela", naglasio je Dimitrijević.