Mandatar sa sastav nove Vlade Srbije Đuro Macut rekao je danas u svom ekspozeu da će Srbija nastaviti da pomaže Republici Srpskoj i da podržava srpski narod u BiH, uz pruženu ruku Bošnjacima i Hrvatima i spremnost na svaki dijalog sa njima.
Kandidat za premijera Srbije Đuro Macut rekao je danas u svom ekspozeu da će Srbija nastaviti da pomaže Republici Srpskoj i da podržava srpski narod u BiH, uz pruženu ruku Bošnjacima i Hrvatima i spremnost na svaki dijalog sa njima.
Macut je poručio da slovo Dejtonskog sporazuma mora biti živo i poštovano danas isto kao i onog dana kada je stupilo na snagu.
"Samo kroz dijalog dva entiteta i tri konstitutivna naroda može da se ostvari napredak u međunacionalnim odnosima i kvalitetu života", rekao je mandatar u Skupštini Srbije predstavljajući program buduće vlade.
On je podsjetio da je Srbija jedna od strana koja garantuje za moralnu i pravnu stranu Dejtonskog sporazuma i da će tu ulogu ozbiljno shvatati i ubuduće.
"Nastavićemo da negujemo posebne veze sa Republikom Srpskom i da pomažemo srpski narod u BiH, poštujući Dejton i ne ugrožavajući nikoga. Pružaćemo uvek ruku i biti spremni na svaki dijalog sa Bošnjacima i Hrvatima", naveo je Macut.
Macut je izjavio da će buduća vlada nastaviti da pomaže svoj narod u BiH, Crnoj Gori i Sjevernoj Makedoniji kako bi bili njihovi punopravni građani dok istovremeno osjećaju podršku iz svoje matice.
"Nalazimo se pred velikim godišnjicama koje su duboko potresle srpski narod na Balkanu. Tragično nasleđe etničkog čišćenja Srba sa njihovih vekovnih ognjišta u Lici, Dalmaciji, Kordunu, Baniji i Zapadnoj Slavoniji 1995. godine ostavilo je duboku ranu koju i dalje lečimo", rekao je mandatar, prenijela je Srna.
Prema njegovim riječima, ovo stradanje, najveći progon srpskog naroda u Evropi poslije Drugog svjetskog rata, biće obilježeno dostojanstveno i Srbija će se uvijek vraćati tome kroz kulturu sjećanja, pravne analize i sudske procese sa ciljem da se nikada više ne ponovi i da se život srpskog naroda u Hrvatskoj u najvećoj mjeri obnovi i da bude dostojan čovjeka
Macut je potom u Skupštini Srbiji pročitao i sastav svog kabineta, a juče je Skupštini dostavio prijedlog za sastav Vlade Srbije sa biografijama predloženih članova Vlade.
Prema prijedlogu, nova Vlada Srbije imaće, kao i do sada, 31 člana, a u odnosu na Vladu koju je predvodio Miloš Vučević trećina će biti novi ministri.
Za prvog potpredsjednika Vlade i ministra finansija predložen je Siniša Mali, za potpredsjednika Vlade i ministra unutrašnjih poslova predložen je Ivica Dačić, a za potpredsjednika Vlade i ministra privrede Adrijana Mesarović.
Za ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede predložen je Dragan Glamočić, za ministra zaštite životne sredine Sara Pavkov, za ministra građevinarstva, saobraćaja i infastrukture Aleksandra Sofronijević, a za ministra rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović.
Za ministra unutrašnje i spoljne trgovine predložena je Jagoda Lazarević, za ministra pravde Nenad Vujić, za ministra državne uprave i lokalne samouprave Snežana Paunović, a za ministra za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Demo Beriša.
Za ministra odbrane predložen je Bratislav Gašić, za ministra spoljnih poslova Marko Đurić, a za ministra za evropske integracije Nemanja Starović.
Kandidat za ministra prosvjete je Dejan Vuk Stanković, za ministra zdravlja Zlatibor Lončar, a za ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Milica Đurđević Stamenkovski.
Za ministra za brigu o porodici i demografiju predložena je Jelena Žarić Kovačević, za ministra sporta Zoran Gajić, za ministra kulture Nikola Selaković, a za ministra za brigu o selu Milan Krkobabić.
Za ministra nauke, tehnološkog razvoja i inovacija predložen je akademik Bela Balint, za ministra turizma i omladine Husein Memić, a za ministra informisanja i telekomunikacija Boris Bratina, dok je kandidat za ministra za javna ulaganja Darko Glišić.
Za ministre bez portfelja predloženi su Novica Tončev, Đorđe Milićević, Usame Zukorlić, Nenad Popović i Tatjana Macura.