Loader
Loader
Pronađite nas

Golob na sastanku sa Bajdenom u Bijeloj kući: Jedna od tema Zapadni Balkan

Vučić u Parizu: Ulazimo u doba opšte nesigurnosti u svijetu

    MVP Srbije tvrdi: Situacija se na Kosovu* pogoršava

    Marko Đurić (Izvor: AP Photo/Petros Giannakouris)
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Ministar vanjskih poslova Srbije u tehničkom mandatu Marko Đurić izjavio je u utorak na sjednici Vijeća sigurnosti UN-a u New Yorku, na kojoj se razmatra Izvještaj generalnog sekretara UN Antonija Guteressa o radu UNMIK-a za period od septembra prethodne do marta ove godine, da se situacija na Kosovu* se pogoršava, te da se međunarodni principi moraju poštovati jednako i dosljedno.

    ADVERTISEMENT

    Đurić je naglasio da stav Srbije ostaje jasan i dosljedan - da snažno podržava kontinuirano prisustvo i puno angažovanje UNMIK-a.


    On je istakao da poslije više od 25 godina mandat misije još uvijek nije ispunjen, a da izazovi na terenu postaju sve složeniji iz dana u dan.


    Kako je rekao, uloga UNMIK-a nije samo relevantna, već je neizostavna.


    Đurić je naveo da će u obraćanju iznijeti tri ključne tačke, od kojih je prva da se međunarodni principi moraju poštovati jednako i dosljedno.


    Naglasio je da u godini u kojoj "obilježavamo 80. godišnjicu od osnivanja najveće svjetske organizacije i usvajanja njenog najvažnijeg akta - Povelje Ujedinjenih nacija", vjeruje da "svi moramo da se zapitamo da li smo danas bliže ili dalje od ciljeva koje smo zajednički zacrtali."


    "Često imamo priliku da u ovom zdanju čujemo izjave o potrebi i značaju punog poštovanja Povelje UN, a posebno principa koji garantuju zaštitu suvereniteta i teritorijalnog integriteta međunarodno priznatih država. Ponosan sam što sam predstavnik države koja je dosljedno posvećena poštovanju Povelje UN i njenih temeljnih principa, uključujući neophodnost poštovanja teritorijalnog integriteta i suvereniteta, kako svog, tako i svih drugih država članica UN", rekao je on i dodao:


    "Stoga je prirodno da očekujemo da ova pravila važe za sve države članice i da se jednako primenjuju na sve, uključujući i Republiku Srbiju".


    On je izrazio uvjerenje "da smo danas, htjeli to da priznamo ili ne, svi svjesni posljedica presedana koji je učinjen 2008. godine jednostranim proglašenjem nezavisnosti Kosova".


    "Na vrijeme smo upozoravali da, kada se jednom principi međunarodnog prava prekrše, pitanje je kako možemo da izađemo iz ovog 'začaranog kruga'. Svaka zemlja, potencijalno, može imati svoje 'Kosovo'", naveo je Đurić.


    On je dodao da od 2008. godine "vidimo sve veći broj situacija u kojima se dovode u pitanje statusi raznih regiona, pokrajina, teritorija suverenih država, članica UN".


    "U stvari, poslije kosovskog presedana, upravo ovaj Savjet bezbjednosti je bio preopterećen suočavanjem sa posljedicama tog presedana", ukazao je Đurić.


    Đurić je naveo da se "uslijed jednostranih poteza i etnički motivisanih incidenata koje je počinio aktuelni vladajući režim u Prištini na čelu sa Albinom Kurtijem situacija na terenu na Kosovu pogoršava, a da Srbi plaćaju cijenu".


    Zijade: Podržavamo dijalog, uzdržati se od jednostranih poteza


    Šefica UNMIK-a i specijalna predstavnica generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Karolin Zijade izjavila je da ta misija podržava dijalog o normalizaciji odnosa i pozvala na uzdržavanje od jednostranih poteza i konstruktivno rješavanje problema.


    Ona je prilikom predstavljanja šestomjesečnog izvještaja o radu UNMIK-a rekla da kada je posjetila sjever Kosova krajem marta ove godine sagovornici su joj ukazali na stalan deficit povjerenja između institucija i zabrinutost za budućnost obzirom na dešavanja u regionu.


    "Požalili su se na jednostarne akcije vlasti u Prištini, ukljujući gašenje institucija Srbije. Oni su rekli da ne vide bilo kakvu alternativu dijalogu pod okriljem EU i da kosvski Srbi samo unutar ZSO mogu da ostvare sistem samoupravljanja", rekla je Zijade.


    Ona je rekla da imenovanje Petera Sorensena na mjesto specijalnog izaslanika za dijalog predstavlja pozitivan signal i potez koji bi mogao objema stranama pomoći u potrazi za rješenjima.


    Osudila je napad koji se 29. novembra dogodio na sjeveru Kosova*, navodeći da očekuje nepristrasnu i sveobuhvatnu istragu, koja bi počinioce privela pravdi.


    "UNMIK ostaje posvećen da se prevaziđu podjele, inicijative koje podržavaju vladavinu prava. Ostajemo posvećeni pružanju pomoći na terenu kroz programske aktivnosti kako bi se podstakao međuetnički dijalog", rekla je Zijade.


    Ona je posebno naglasila da će UNMIK nastaviti da sarađuje sa lokalnim partnerima u pružanju pravne pomoći svim zajednicama, kao i da će nastaviti da podržava prava na svojinu. Zijade je ocijenila i da su izbori održani 9. februara bili mirni ali ne bez tehničkih komplikacija, a da je pohvalno učešće žena u tom procesu.


    Privremena civilna uprava na Kosovu pod vodstvom Ujedinjenih naroda, UNMIK, misija je osnovana 10. juna 1999. rezolucijom 1244 Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija.


    (*Bosna i Hercegovina nije priznala nezavisnost Kosova)


    Možda će vam se svidjeti