Američki predsjednik Donald Trump saopštio je da će za novog ambasadora SAD u Srbiji imenovati Marka Brnovića, američkog pravnika i bivšeg državnog pravobranioca Arizone srpskog porijekla.
Imenovanje Brnovića, jednog od najuticajnijih Srba u SAD, dolazi nakon više spekulacija o mogućem novom ambasadoru, a zbog njegove radne biografije i porodičnog porijekla budi pažnju javnosti u našoj zemlji.
Brnović je rođen 1966. godine u Detroitu, a njegovi roditelji su Srbi, doseljenici iz bivše Jugoslavije, otac iz Crne Gore, a majka Srpkinja iz Splita, za koje je Brnović istakao da su u SAD izbjegli pod pritiskom komunizma u Jugoslaviji, što je posebno istakao i predsjednik Trump u svojoj objavi o imenovanju Brnovića.
Zbog porodičnog pedigrea i iskustva roditelja u životu pod totalitarnim režimom, predsednik Trump je istakao da je Brnović neko ko je slobodoljubiv i ko će da radi u skladu sa njegovom politikom, čestitajući mu imenovanje, prenosi Euronews Srbija.
Takođe, Brnović je poznat i kao neko ko se pravno borio protiv administracije bivšeg predsednika SAD Joea Bidena, kojeg je i tužio, a o čemu je govorio za Serbian Times.
"Prvo, potrebni su nam lideri koji imaju riješenost da sprovode vladavinu prava. Onda su nam potrebne dobre politike. Borio sam se u sudnici protiv bezakonja koje je stvorio Joe Biden", naveo je Brnović, nabrajajući u kojim je procesima učestvovao, radi zaštite vladavine prava i američkih granica.
"Postoji duga lista akcija koje sam preduzeo da obezbijedim našu granicu. Nastaviću da se borim za bezbjednost granica. To je nepravedno ne samo prema Arizoni već prema svima u zemlji, da ima predsjednika kome je, izgleda, više stalo do Centralne Amerike, nego srednje Amerike", dodao je Brnović, misleći na politiku Joea Bidena koja je više brinula o susjedima, nego svojim građanima, kako je on tvrdio.
Inače, Brnovićeva porodica se, dok je on još uvijek bio mlad, preselila iz savezne države Mičigen u Arizonu, a u gradu Finiksu postoji i parohija Srpske pravoslavne crkve Svetog Save, čiji su članovi porodično, što i sam Mark često ističe.
Brnović je tokom studiranja stekao diplomu političkih nauka na Državnom univerzitetu u Arizoni i doktora prava na Pravnom fakultetu Univerziteta u San Dijegu, a nakon što je radio kao advokat komandnog štaba u Nacionalnoj gardi, radio je i kao direktor Centra za vladavinu prava na institutu "Goldwater" i kao pomoćnik tužioca za Distrikt Arizona.
Učestvovao je u izborima za državnog tužioca Arizone na izborima 2014. godine, kada je i pobijedio, gdje je bio na funkciji od 2015. do 2023. godine.
Istakao se u brojnim sporovima gdje je štitio prava građana, zbog čega je stekao veliku popularnost u Finiksu i državi Arizoni.
Isticanje pripadnosti tradicionalnoj srpskoj porodici
"Veoma sam ponosan na svoje porijeklo i imao sam sreću što sam odrastao govoreći drugi jezik i pohađajući crkvu Svetog Save. Jedino mi je žao što nikad nisam bio dobar u igranju kola, ali moje ćerke Milena i Sofija su jako dobre! Brnovići su bili planinski ljudi iz okoline Podgorice, pa uvijek govorim svojim djevojkama da ću se jednog dana vratiti i uzgajati grožđe i praviti vino kao što su moji preci vijekovima radili", istakao je Brnović za Serbian Times.
On takođe i na društvenim mrežama često ističe važnost porodičnog porijekla.
"Svako ko me poznaje reći će vam da mi nijedan politički savjetnik ne može reći šta da radim. Stigao sam ovako daleko u životu tako što sam bio svoj i prihvatio svoje poreklo. Tužno je ovih dana što mediji i Holivud uvijek prikazuju istočne Evropljane kao 'loše momke'. Ne volim politiku, ali jedan od razloga zašto se kandidujem je taj što nema nijedne osobe moje nacionalnosti u američkom Senatu. Čak ni bilo koji drugi pravoslavni hrišćanin u senatu; nema grčkih, ruskih, srpskih, bugarskih, rumunskih, jermenskih, gruzijskih, crnogorskih, makedonskih ili albanskih pravoslavnih senatora SAD", istakao je u intervjuu za Serbian Times Brnović.