Loader
Loader
Pronađite nas

Golob na sastanku sa Bajdenom u Bijeloj kući: Jedna od tema Zapadni Balkan

Preminule još tri žene povrijeđene u požaru u staračkom domu u Barajevu

    Godinu dana od nestanka Danke Ilić, optužnica za ubistvo potvrđena, tijelo još nije nađeno

    Nestanak Danke Ilić (Izvor: Screenshot/YT)
    Euronews.ba/Euronews.rs
    Objavljeno

    U utorak 26. marta prošle godine prvi put je u Srbiji aktiviran sistem "Pronađi me" i to zbog dvogodišnje Danke Ilić koja je tog dana nestala u Banjskom polju kod Bora.

    ADVERTISEMENT

    Te večeri su građanima na mobilne telefone stizale SMS poruke sa podacima djevojčice, a opsežna potraga za njom je trajala deset dana. Međutim, četvrtog aprila saopšteno da je Danka Ilić ubijena.


    "Imamo loše vijesti za dijete, malu Danku iz Bora. Policija je uhapsila dvije osobe koje su izvršile ubistvo Danke i koliko sam shvatio priznali su djelo obojica", rekao je tada predsjednik Srbije Aleksandar Vučić u direktnom prenosu sa sjednice Vlade.


    Nakon predesjednika Srbije, o slučaju se oglasio i tadašnji ministar unutrašnjih poslova Bratislav Gašić koji je potvrdio navode da su osumnjičeni u ovom slučaju uhapšeni.


    "Ministarstvo unutrašnjih poslova, nakon desetodnevne opsežne akcije, detaljne provjere svih tragova i informacija, saopštava da su uhapšeni S. J. 1974. godište i D. D. 1974. godište, zaposleni u Javnom komunalnom preduzeću Vodovod, Bor, osumnjičeni da su 26. marta automobilom udarili i ubili dvogodišnju Danku, a potom njeno tijelo bacili na deponiju", kazao je ministar Gašić.


    Nakon njihovih priznanja, Zaječarsko tužilastvo pokreće istragu, međutim tijela još uvijek nema i na mjestu zločina nisu pronađeni ni njeni biološki tragovi. Za ubistvo dvogodišnje djevojčice su optuženi radnici JKP "Vodovod“, koji se terete da su kobnog dana Danku Ilić udarili službenim vozilom, a potom njeno tijelo unijeli u automobil.


    Iako je optužnica protiv osumnjičenih sa ubistvo potvrđena po drugi put, D.D. i S.J. su najprije priznali su da su počinili ubistvo, a onda povukli priznanje. Brat D.D. za koga su postojali osnovi sumnje da mu je pomogao nakon izvršenja krivičnog djela i koje je bilo određeno zadržavanje do 48 sati, preminuo je u Policijskoj upravi u Boru.


    Takođe, najprije je bio priveden i otac D.D. koji je kasnije pušten da se brani sa slobode. Njega tužilaštvo tereti za krivično djelo neprijavljivanje krivičnog djela i učinioca i krivičnog djela, te pomoć učiniocu poslije izvršenog krivičnog djela.


    Šta se sve desilo kobnog dana?


    Naime, sve je počelo kada je majka djevojčice sa sinom i Dankom 26. marta otišla do porodične kuće u Banjskom Polju kako bi se, kako je tada navela, djeca poigrala. Ona je sa njima bila u dvorištu i fotografisala ih, a potom fotografije slala suprugu. Kasnije je upravo jedna od njih i korišćena u trenucima kada se za djevojčicom tragalo.


    Prema navodima Bratislava Gašića, pretpostavlja se da se djevojčica kretala asfaltom na koji je vjerovatno sama izašla. Tada je, prema provjeri kamera sa okolnih objekata, zabilježeno i kretanje vozila za koje se navodi da je njime Danka udarena u Ulici Radomira Putnika.


    Osumnjičeni su tokom saslušanja naveli da su tu stali zbog potrebe za toaletom. Ispred kapije su se zadržali oko dva i po minuta, a djevojčicu su, kako se sumnja, udarili malo nakon što su krenuli. Tačnije, prema riječima Gašića, nekih 30 do 40 metara od kapije kuće iz koje je izašla.


    Automobil se u tom trenutku, dodao je Gašić, kretao brzinom od 20 kilometara na čas. Rečeno je da je njime je u trenutku nesreće upravljao D.D, dok je S.J. bio na mjestu suvozača i da je upravo suvozač S.J. izašao iz automobila, uzeo djevojčicu i ubacio je u gepek preko alata koji su nalazio u tom, inače, službenom vozilu.


    Kako je dalje naveo Gašić, tokom vožnje dvojica osumnjičenih su se dogovorili da tijelo djeteta negdje bace, a usput ih je zaustavio otac djevojčice koji ih je pitao da li su je vidjeli na šta su odgovorili negativno.


    "U 14 sati su se uputili starobanjskim putem, a prilikom dolaska na deponiju, na kojoj su se zadržali minut i po, S.J. je uzeo dijete i bacio ga na bedem na kom je bila gomila smeća, dok je D.D. bio pored auta pazeći da neko ne naiđe. Nakon toga su se vratili u firmu, ostavili vozilo", naveo je Gašić.


    Deset dana su za Dankom intezivno tragali svi u Srbiji. Gašić je naveo da je tom prilikom urađeno 15 poligrafskih ispitivanja. Kako je dodao, prve upute kako bi tekla potraga, dala je majka djevojčice, piše Euronews Srbija.


    "U potrazi su korišćena sva raspoloživa tehnička sredstva - dronovi sa termovizijama i bez nje, helikopteri, policijski psi tragači, pregledano 200 kuća, isto toliko stanova, više od 400 vozila, dobijeno obavještenja od više desetina osoba, pregledano više od 10 kamera, poligrafski testirano 15 osoba, na dan nestanka locirano 42.000 telefona na baznoj stanici u Boru", rekao je Gašić.


    Iz Gorske službe spasavanja su naveli da su ranije u potragu bili uključeni svi resursi, uz napomenu da je riječ o nezgodnom terenu. Inače, u danima nakon nestanka djevojčice padala je kiša, što je dodatno otežavalo posao spasiocima.


    U Banjskom Polju su tih dana bili i specijalistički timovi za spasavanje iz ruševina iz Beograda i Novog Sada, Sektora za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova.


    Oni su detaljno pretražili tunel, podzemne kanale i šahtove ukupne dužine oko 4,5 kilometara, u rejonu Banjskog Polja do grada Bora.


    Gašić je istakao i da je zahvaljujući sistemu "Pronađi me" dobijeno stotine hiljada poruka i poziva, kao i dojava da je dijete viđeno na benzinskoj stanici u Bratislavi. Policija je i te, kaže, navode provjeravala.


    Takođe, drugog dana potrage priveden je i pripadnik MUP-a iz Bora, zbog sumnje da je medijima i advokatima iznosio detalje iz istrage. Aktiviran je i sistem "Pronađi me", ali ne odmah. Kako je predsjednik Centra za nestalu i zlostavljanu djecu (CNZD) Igor Jurić tada objasnio za Euronews Srbija, on je aktiviran nekoliko sati kasnije zbog toga što je policija najprije morala da uradi bezbjedonosnu provjeru.


    U potragu bio u uključen Interpol


    Pripadnici Federalne uprave policije (FUP BiH) uhapsili su 28. marta tri osobe po nalogu Interpola Beograd, za koje se sumnja da su putem TikTok-a objavile da su povezane s nestankom djevojčice Danke Ilić u Srbiji.


    Oni su tvrdili da imaju saznanja o nestanku maloljetne djevojčice u Srbiji, i za otkrivanje informacija tražili 50.000 konvertibilnih maraka (oko 25.000 evra). Djevojčica nije pronađena na teritoriji Hadžića.


    Za Dankom je Interpol raspisao žutu potjernicu. Riječ je o potjernici koja se koristi za nestala lica, uz detaljan opis i imena roditelja.


    Možda će vam se svidjeti