Kosovo* je prošlo kroz još jednu ključnu izbornu etapu, čiji će rezultati imati dugoročne političke, društvene i ekonomske posljedice. Na izborima održanim u nedjelju, premijer Albin Kurti i njegov Pokret Samopredjeljenje (LVV) ponovo su postigli značajan uspjeh, no pitanje je hoće li im biti dovoljno da samostalno formiraju vladu.
Za razliku od prošlih izbora, kada je LVV imao jasnu prednost, ovog puta situacija je mnogo kompleksnija. Kome će pripasti vlast? Hoće li Kurti ponovno nastaviti s politikom koju je započeo, ili će međunarodni pritisci i domaći izazovi utjecati na njegovu strategiju?
Kosovo izbori (Izvor: AP Photo/Vlasov Sulaj)
Nexhmedin Spahiu, politički analitičar, smatra da će Kurti možda morati formirati vladu u suradnji s manjinskim strankama, ali ne sa srpskim manjinama.
Prema njegovim riječima, postoje druge manjinske zajednice, poput Bošnjaka, koji imaju zagarantirana mjesta u kosovskom parlamentu.
"To znači da bi oni mogli osvojiti 51 mjesto, uz dodatnih deset mjesta manjinskih stranaka, što bi činilo ukupno 61 poslaničko mjesto, dovoljno za formiranje vlade", ističe Spahiu za Euronews BiH.
No, pitanje koje ostaje otvoreno jest hoće li Kurti zadržati iste ministre iz prethodnog mandata, a to će, kako kaže Spahiu, ovisiti o analizi rezultata i načinu na koji birači ocijene njihov rad.
"Unatoč svim izazovima, Kurti se čini odlučan u svojim ciljevima. Njegova glavna preokupacija ostaje rješavanje problema sa Srbijom, što uključuje implementaciju dogovora postignutog s predsjednikom Srbije, Aleksandrom Vučićem. Taj dogovor predviđa veću autonomiju Srba na Kosovu kroz Zajednicu općina sa srpskom većinom, uz uzajamno priznanje Kosova i Srbije", kaže Spahiu.
Nexhmedin Spahiu (Izvor: Kosovoonline)
"To znači da bi kosovska zastava trebala biti podignuta u Beogradu, dok bi zastava Zajednice općina sa srpskom većinom trebala biti podignuta na Kosovu", objašnjava i dodaje:
"Međutim, Kurti je jasno stavio do znanja da neće poduzimati nikakve korake dok Beograd ne ispuni svoje obaveze, što je bilo ključno za njegovu podršku birača."
S druge strane, za srpsku zajednicu na Kosovu* najvažniji politički akter ostaje Srpska lista, koja je prema riječima Veljka Odalovića, predsjednika vladine Komisije za nestala lica, na ovim izborima ostvarila značajan uspjeh.
Srpska lista osvojila je deset mandata, čime je pokazala stabilnost i jedinstvo srpske zajednice na Kosovu*.
Odalović je za Tanjug istaknuo da je pobjeda Srpske liste još veća s obzirom na to da je Albin Kurti prije dvije godine preuzeo sve kancelarije izborne administracije na sjeveru Kosova*, čime je Srpskoj listi otežao izbore.
"S obzirom na te okolnosti, možemo govoriti o velikom uspjehu Srpske liste", ističe Odalović.
No, on također upozorava da je Kurti na izborima pretrpio značajan gubitak, jer su druge stranke kosovskih Albanaca, poput LDK-a i PDK-a, uspjele pridobiti njegovih deset posto glasova.
"Kurti je izgubio, i sada se postavlja pitanje hoće li ovi politički akteri, zajedno u koaliciji, moći formirati vladu", kaže Odalović.
Politički analitičar Ognjen Gogić za Euronews Srbija ističe da bi nova parlamentarna većina mogla biti vrlo komplicirana za formirati.
"Iako su svi očekivali jasniji rezultat, prebrojavanje glasova se otežalo zbog problema s Centralnom izbornom komisijom", kaže Gogić.
Iako LVV ostaje najjača stranka, još je nejasno hoće li biti dovoljno da samostalno formira vladu. Gogić također napominje da bi moglo doći do koalicije manjinskih stranaka, uključujući i Srpsku listu, ali takav scenarij nije održiv na duže staze, jer bi mogao dovesti do političke nestabilnosti.
"Oni bi, u tom slučaju, vrlo brzo srušili Kurtija, a on bi se, kada bi bio u opoziciji, vratio još jači", tvrdi Gogić.
Ipak, najvažniji faktor koji bi mogao oblikovati politički tok Kosova* nakon ovih izbora bit će međunarodni pritisak, smatra Gogić.
Ognjen Gogić (Izvor: Euronews Srbija, Prt Sc)
S obzirom na to da su odnosi s međunarodnim partnerima, kao što su Sjedinjene Američke Države i Europska unija, napeti zbog Kurtijeve politike prema Srbiji, moguće je, kaže, da će strane diplomacije pokušati iznuditi kompromis.
Gogić podsjeća na povratak Richarda Grenella, bivšeg predstavnika predsjednika SAD-a za specijalne misije, mogao bi imati ključnu ulogu u oblikovanju buduće političke dinamike.
U svakom slučaju, rezultati izbora i politička budućnost Kosova* jasno ukazuju na činjenicu da su pred zemljom izazovi koji neće biti lako prevladani.
I dok je Srpska lista zabilježila uspjeh, izlaznost srpske zajednice na izborima bila je zabrinjavajuće niska.
Ovo prema analizi Gogića, predstavlja jasnu poruku i Beogradu i političkim akterima u srpskoj zajednici na Kosovu*.
Prema njegovim riječima, demografske promjene u općinama kao što su Gračanica i Mitrovica također će imati dugoročne političke posljedice, jer se mijenja odnos snaga i pitanje je hoće li Srbi moći zadržati kontrolu nad tim općinama u budućim izbornim ciklusima.
Kosovo* se suočava s turbulentnim vremenima.
Unatoč stabilnosti koju je donio Kurti u prethodnim godinama, politička dinamika sada zahtijeva nove pristupe i kompromisne rješenja.
Ko će formirati vladu, hoće li Kurti ostati na vlasti i što će biti s pitanjem normalizacije odnosa sa Srbijom, sve su to pitanja koja će oblikovati politički pejzaž Kosova* u narednim mjesecima.
* Bosna i Hercegovina službeno nije priznala nezavisnost Kosova