Loader
Loader
Pronađite nas

Golob na sastanku sa Bajdenom u Bijeloj kući: Jedna od tema Zapadni Balkan

Sukob navijača Zvezde i Partizana u Nikšiću

    Da li će Crna Gora dobiti sedmočasovno radno vrijeme?

    Ilustracija (Izvor: Euronews CG)
    Euronews.ba/Euronews.rs
    Objavljeno

    Crnogorci raspravljaju o sedmočasovnom radnom vremenu. To je jedno od predizbornih obećanja premijera Milojka Spajića u okviru ekonomskog programa koji predviđa i rast plata i penzija. Ipak, realizacija ove ideje na dugom je štapu.

    ADVERTISEMENT

    Univerzitetska profesorka Vesna Simović Zvicer dvadeset godina se bavi radnim odnosima. Ona je apostrofirala da se skraćenje radnog vremena reflektuje i na niz drugih prava i obaveza. Istakla je i da na nacionalnom nivou postoji mogućnost određivanja većeg obima prava, ali da je konsenzus presudan.


    “Nijedna mjera, nijedna izmjena Zakona o radu nije dobra, nezavisno od toga šta je tema, ukoiliko ona nije rezultat saglasnosti socijalnih partnera. Kada je u pitanju izmena punog radnog vremena, moraju se aktivno uključiti socijalni partneri”, rekla je ona za Euronews Montenegro i nastavila:


    “Mi trenutno imamo radno vrijeme koje je na nivou onoga što je prosek u EU kada je u pitanju efektan rad i ponavljam, imamo povoljnija rješenja jer je nama odmor u toku rada, plaćen”


    Za realizaciju ovakve ideje neophodno je promjeniti pozitivne propise najpre Zakon o radu. Iz Unije slobodnih sindikata Crne Gore saopštavaju da su prilikom donošenja aktuelnog zakona zahtijevali uvođenje sedmočasovnog radnog vremena.


    “Suština te aktivnosti jeste da se Unija slobodnih sindikata Crne Gore bori za tu ravnotežu između privatnog i poslovnog života, da svi koji mogu i rade na takvim poslovima koji to dozvoljavaju, imaju dva dana nedeljno slobodno, subotu i nedelju, i da ta radna sedmica bude dnevno sedmočasovna”, rekao je za Euronews Srđa Keković iz Unije.


    Stav Unije poslodavaca po ovom pitanju, s druge strane, nije pozitivan.


    Oni smatraju da nisu urađene neophodne analize, te da će rast usluga usloviti i rast cijene domaćih proizvoda. Unija je ispitala svoje članstvo kakav je stav privrede o skraćenju radnog vremena.


    “Čak 74 odsto privrede nije za uvođenje ovakve mjere, ne samo to, nego imaju argumentovana rešenja jer smatraju da će ovo dovesti do uvođenja višesmenskog načina rada, da ćemo imati problema sa pronalaskom radne snage, jer će morati da se poveća broj zaposlenih”, istakla je Gordana Bošković, Unija poslodavaca Crne Gore


    Iz Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga ranije su saopštili da su u toku analize, ali i komunikacija sa određenim socijalnim partnerima.


    Ipak, još uvek ostaje otvoreno pitanje kada Crna Gora može dobiti sedmočasovno radno vreme.

    Možda će vam se svidjeti