Loader
Loader
Pronađite nas

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine objavila preliminarne rezultate izbora u četiri općine

Sjednica Vijeća ministara prolongirana za 20. januar

    Za nepoštivanje Parlamenta BiH ministar bi i stvarno mogao biti novčano kažnjen

    Ilustracija (Izvor: EN)
    Euronews.ba
    Objavljeno

    U parlamentarnu proceduru upućene su dopune Zakona o parlamentarnom nadzoru kojim bi se članovi Vijeća ministara Bosne i Hercegovine konačno mogli početi kažnjavati za nepoštivanje Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine. Naravno, ukoliko za to bude većina u bh. Parlamentu.

    ADVERTISEMENT

    Naime, predloženim dopunama zakona je tek sada definirano ko je to ko vrši inspekcijski nadzor i provodi kaznene odredbe Zakona.


    "Godinama je već učestala praksa nedostavljanja odgovora na pitanja zastupnika i delegata, posebno u slučajevima kada ministri i drugi rukovodioci institucija procijene da im se ne dopada pitanje. Također, članovi Vijeća ministara BiH ne prisustvuju sjednicama Zastupničkog doma uprkos činjenici da im je upućen poziv da prisustvuju radi davanja odgovora na usmena pitanja zastupnika", obrazloženo je u dopunama Zakona o parlamentarnom nadzoru koje su predložila četiri državna zastupnika, i to Jasmin Emrić i Elvisa Hodžić iz NES-a, Šemsudin Mehmedović i Zlatan Begić iz DF-a.


    Zatraženo je njihovo usvajanje po hitnom postupku, piše Faktor.ba.


    Skoro svaku sjednicu domova bh. Parlamenta prati i negodovanje iz parlamentarnih klupa jer ministri nisu prisutni ili parlamentarcima nije dostavljen odgovor na pitanja o zakonom propisanom roku. Štaviše, na jednoj od posljednjih sjednica Zastupničkog doma je zastupnik PDP-a Branislav Borenović skrenuo pažnju na to da je Vijeće ministara BiH čak odbilo provesti zaključak ovog doma.


    Osnovni razlog za to je, smatraju predlagači dopuna Zakona o parlamentarnom nadzoru, što u Zakonu nije utvrđeno ko je nadležan da provodi inpekcijski nadzor i kaznene odredbe, te su sada predložili da to bude Upravni inspektorat Ministarstva pravde Bosne i Hercegovine.


    Dopunama Zakona predviđena je mogućnost žalbe Ministarstvu pravde BiH na rješenje ovog inspektorata, ali je odluka Ministarstva pravde BiH konačna i obavezujuća.


    Kazne za nepoštivanje zakona za odgovorne osobe su od 100 KM do 1.000 KM, za instituciju 1.000 do 40.000 KM.


    Zanimalo nas je ko bi od Inspektorata tražio nadzor, naprimjer ako se i na idućoj sjednici Zastupničkog doma ponovi ignorantski odnos prema zastupnicima.


    Jasmin Emrić, jedan od predlagača dopuna Zakona, kazao je da bi Upravni inspektorat i po službenoj dužnosti mogao pokrenuti prekršajne postupke i izreći novčane kazne.


    "Inspekcijski nadzor od Upravnog inspektorata, u konkretnim slučajevima, mogli bi tražiti delegati i zastupnici kojima, u propisanim rokovima, nije odgovoreno na pitanja koja su postavili u usmenom ili pisanom obliku ili ukoliko nadzirana institucija nije postupila po podnesenim inicijativama koje su usvojene od nadležnih domova Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine", istakao je Emrić.


    Dodao je da bi inspekcijski nadzor mogao biti pokrenut i po zahtjevu parlamentarnih komisija ili tijela koje provode parlamentarni nadzor u situacijama kada institucija ili odgovorna osoba ne izvršava obaveze u postupku nadzora koje su propisane odredbama Zakona o parlamentarnom nadzoru.

    Možda će vam se svidjeti