Loader
Loader
Pronađite nas

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine objavila preliminarne rezultate izbora u četiri općine

SDA: Južna interkonekcija je nacionalni interes BiH, opstrukcije su neprihvatljive

    Burno na sjednici NSRS: Za jedne povećanje plata medicinarima pomak, za druge odlazak u inostranstvo

    Sjednica NSRS (Izvor: Screenshot/YT)
    Euronews.ba/D.V.
    Objavljeno

    U NSRS je u toku 15. posebna sjednica na kojoj poslanici razmatraju Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o platama zaposlenih lica u javnim ustanovama u oblasti zdravstva, po hitnom postupku.

    ADVERTISEMENT

    Burno je u jednom trenutku bilo na relaciji SNSD-SDS.


    Dok jedna strana tvrdi kako je povećanje plata medicinskih sestrama i drugim zdravstvenim radnicima u iznosu od 100 maraka veliki napredak, drugi tvrde da zbog takvih uslova, mladi odlaze nakon školovanja u oblasti medicine u RS.


    Poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Vlado Đajić, istakao je na današnjoj sjednici da zdravstvene usluge u RS dostižu visok nivo, što kako tvrdi, potvrđuju i eminentni stručnjaci iz Evrope i svijeta koji često posjećuju UKC RS.


    Prema njegovim riječima, njihov dolazak doprinosi unapređenju rada domaćih ljekara i medicinskog osoblja kroz razmjenu znanja i iskustava.


    "Zdravstvene usluge kod nas su na izuzetno zavidnom nivou. To potvrđuju vrhunski stručnjaci iz inostranstva koji rade zajedno sa našim timovima, prenoseći svoja znanja i tehnike", izjavio je Đajić.


    Dodao je da je presrećan što su njegovi prijedlozi naišli na podršku Vlade i resornog ministarstva.


    "Imam obećanje od Vlade i premijera da ćemo tražiti mogućnost još većeg povećanja", rekao je Đajić.


    On je ukazao na problem nedostatka medicinskih sestara, koji postaje sve ozbiljniji, uprkos tome što u nekim oblastima ima viška ljekara, pa čak i nezaposlenih na birou.


    Kako bi privukao mlade da se odluče za ovu profesiju, Đajić je pokrenuo inicijativu stipendiranja učenika završnih razreda medicinskih škola. Međutim, odziv je bio poražavajuće slab.


    "Raspisali smo stipendije za 50 učenika četvrtog razreda medicinske škole, ali se prijavio samo jedan kandidat, što je poražavajući podatak", zaključio je Đajić.


    Mirjana Orašanin je odgovorila Đajiću, kazavši da se ne mogu baš sve zdravstvene ustanove pohvaliti kvalitetnom uslugom.


    "Naveli ste da sam rekla da su zdravstvene ustanove u jako lošem stanju, to nije tačno. Pojedine bolnice kao ona u Foči recimo, dobro radi, i to mogu da pohvalim. Svi su oduševljeni kada vide zdravstvene ustanove, ali ne i predsjednik RS. On se isto mogao liječiti u našim ustanovama, ali nije", naglasila je Mirjana Orašanin, poslanik SDS-a u NSRS.


    Na partijskog kolegu nadovezala se Maja Dragojević Stojić, rekavši da većina onih koji završe medicinske fakultete u RS I Srbiji, svoju sreću pronalaze van granica BiH.


    "Gdje imamo doktora na birou? Kao o doktoru Đajiću, imam odlično mišljenje, dakle kao kolege, ali zato nemam takvo političko mišljenje. U Prijedoru nema doktora. Imamo sada jednog studenta koji je završio u Novom Sadu Medicinski fakultet i došao je u Prijedor da radi. Pravih sestara imamo manjak, jer, ljudi koji se školuju u medicinskim školama ovdje, odlaze vani. Koliko poslastičara radi u UKC, jer smo čuli da ih ima na desetine zaposlenih?", kazala je Dragojević Stojić.


    Svoje mišljenje o UKC-u, iznio je i SNSD-ov Srđan Mazalica.


    "Operacija predsjednika RS je bila rizična i to je jedino bilo moguće uraditi u Beogradu. Ona se ne radi ni na VMA, nego je urađena na jednoj privatnoj klinici. Ne možemo reći da to što operacija nije vršena na UKC, da zbog toga Klinički centar ne valja", naveo je Mazalica.


    Ministar zdravlja i socijalne zaštite RS Alen Šeranić rekao je da predložene izmjene Zakona o platama zaposlenih lica u javnim ustanovama u oblasti zdravstva RS podrazumijevaju povećanje plate u neto iznosu od 100 KM medicinskim sestrama i drugim zdravstvenim radnicima, koji imaju srednju stručnu spremu ili višu školsku spremu.


    Ova sjednica počela je odmah po okončanju 14. posebne sjednice.


    Posebnu sjednicu zatražio je predsjednik Vlade RS Radovan Višković, koji je istakao da Vlada želi da radnicima sa srednjom stručnom spremom u zdravstvu, medicinskim sestrama, poveća plate od 1. januara linearno 100 KM u neto iznosu, odnosno 150 KM u bruto iznosu.


    "Imam podatak od resornog ministarstva da se radi o 7.200 tih osoba zaposlenih u zdravstvenom sektoru i da je to iznos od 13 do 13,5 miliona KM na godišnjem nivou. Te osobe zaslužuju našu pomoć", rekao je Višković.

    Možda će vam se svidjeti

    NSRS: Јednoglasno usvojeno povećanje plate medicinskim sestrama