Posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske nastavljena je nakon redovne pauze poslaničkom raspravom o Prijedlogu programa ekonomskih reformi Republike Srpske za period 2025–2027. godina po hitnom postupku.
U nastavku sjednice do sada su se za riječ javljali uglavnom poslanici opozicije, koji su u većem ili manjem obimu iznijeli kritike na račun vlasti, Vlade RS, kao i samog dokumenta o programu ekonomskih reformi.
Igor Crnadak, poslanik PDP-a, još jednom je upitao da li je normalno da javnost RS ne zna kod koga se RS zadužila.
“Da li je normalno da jedan čovjek, bez obzira što se radi o predsjedniku RS, ima 77 miliona KM na raspolaganju. Na sva ta naša pitanja, premijer se sjetio samo jedne stvari a to je ‘Ti kad si bio ministar inostranih, poslova ti si putovao po svijetu’. Naravno da sam putovao, kamo sreće da vi putujete, da otvarate vrata i pravite mostove i veze RS umjesto što nas izolujete i zatvarate gdje god možete i gdje god stignete”, istakao je Crnadak.
On tvrdi da RS nikada nije bolje stajala nego onda kada su današnji predstavnici opozicije bili u institucijama BiH, dok, kako kaže, u Ministarstvu inostranih poslova nikada nije bila bolja situacija za Srbe nego dok je on bio ministar.
Što se tiče dokumenta o programu ekonomskih reformi RS za period 2025-2027, Crnadak je rekao da da je primjećeno mnogo copy-paste metoda.
“Ovaj copy-paste nema smisla kada se ponavljaju problemi na kojima vi ne radite ništa, kada se dešavaju stvari za koje u međuvremenu čak i vi kažete da su omča oko vrata RS, a ne radite ništa, čak možemo konstatovati da ste sponzori svih tih loših stvari”, istakao je Crnadak.
On je rekao da na dosta mjesta u ovom dokumentu ima gramatičkih grešaka, pa je predstavnike vlasti zamolio da obrate pažnju prilikom pisanja dokumenata koji dolaze pred poslanike.
Govoreći o reformi javnih preduzeća, Crnadak je podsjetio da je predsjednik Vlade RS u martu rekao da će se sva javna preduzeća do Nove godine “pretresti”, podrazumijevajajući da će se vidjeti gdje su problemi. Podsjetio je da su Šume RS u prvih devet mjeseci ove godine napravile gubitak od 6,3 miliona KM, Željeznice RS 22 miliona KM.
“Naravno da reforma treba da bude u kontinuitetu naših ekonomskih politika i da bude u kontinuitetu u kojem je vidljiv napredak a kod vas je vidljiva propast javnih preduzeća. Podsjećam da je Dodik rekao da u srpskim Šumama postoji organizovana banda koja na organizovan i dugotrajan način pljačka to preduzeće, jedan od naših glavnih resursa”, izjavio je Crnadak.
Upitao je zašto je u rebalansu budžeta, stavka za proviziju pri zaduživanju podignuta za 12 miliona KM.
“Ko je zaradio 12 miliona, ko je već pokupovao vile na moru i ko zna kakve jahte, kamione i avione. Ako se držite onoga što ste napisali u dokumentu, a napisali ste da je od velike važnosti povećanje transparentnosti javnih finansija i odgovornosti. Vi ste totalno kontra od toga, vi ste sve suprotno od onoga što pišete u ovim vašim dokumentima”, rekao je poslanik PDP-a.
Na ove teške optužbe niko iz vladajuće koalicije nije odgovorio.
Maksim Skoko, poslanik SPS-a, dotakao se dijela o reformi javnih preduzeća te je rekao da u dokumentu stoji da bi prerano zatvaranje postojećih termoelektrana u procesu dekarbonizacije, u skladu sa zahtjevima Evropske unije, dovelo do značajnog gubitka radnih mjesta i imalo negativan demografski trend u tim regijama.
“Aspolutno sam saglasan sa ovom dijagnostikom da bi nas preuranjeno zatvaranje termoelektrana dovelo u ovakvu situaciju, ne samo kada je u pitanju demografija nego i energetska nezavisnost, a i privredni ambijent bi bio značajano narušen. Neulaganje u postojeće objekte dovelo nas je u situaciju da moramo da razmišljamo drugačije od zacrtane zelene agende koju predlaže EU”, istakao je Skoko.
Tri hidroenergetska objekta, koja se sada grade u RS, Mrsovo na Limu, HE Dabar i HE na Bistrici, bi prema planu na godišnjem nivou proizvodili oko 525 gigavat sati električne energije, što je otprilike trećina proizvodnje jedne od termoelektrana u RS, naveo je Skoko.
“RiTE Gacko su najveće preduzeće u istočnoj Hercegovini u kojem je zaposleno 1.900 ljudi, te da je zarada u ovom preduzeću 30 odsto veća u odnosu na republički prosjek, što znači da su apsolutno opravdana sva ulaganja koja se trebaju izvršiti prema ovim objektima. Postavlja se pitanje kako obezbijediti sredstva, naš prijedlog je da se izvori finansiranja mogu obezbijediti kroz dokapitalizaciju, emisiju hartija od vrijednosti, bankarske kredite na domaćem inotržištu, projektno finansiranje, sopstvene izvore”, rekao je Skoko, koji je inače direktor RiTE Gacko.
Ognjen Kuljić, poslanik Kluba SP-NDP-SNP, rekao je da se Vlada ekonomskim reformama bavi tokom cijele godine.
“Vidjeli smo da je još u septembru usvojena informacija o izradi ekonomskih reformi za period 2025-2027. godina, kada je imenovan tim za izradu tog istog programa. Ovaj dokument nije dokument jednog ministarstva već svih članova Vlade RS. Način na koji moramo jačati našu ekonomiju jeste kroz lokalne zajednice na području RS, pogotovo pažnju moramo obratiti na nerazvijene i izrazito nerazvijene opštine, takvih opština u Hercegovini je znatan broj, pa i moje Nevesinje”, rekao je Kuljić.
Rekao je da se jačanjem poljoprivrede čuva opstanak ljudi na selu. Međutim, kako kaže, to nije nimalo jednostavno jer poljoprivrednik ima velikih problema.
Milanko Mihajilica, poslanik PDP-a, postavio je pitanje zašto se Program ekonomskih reformi i budžet Republike Srpske usvajaju po hitnom postupku. Rekao je da je na taj način prekršen zakon.
“Da smo imali mogućnost da raspravljamo o nacrtu budžeta i o ovom strateškom dokumentu, ja vas uvjeravam da ne bismo bili u situaciji u kojoj smo ovih dana. Kroz razgovore o budžetu smo mogli da izbjegnemo ishitrena rješenja, štetna, odgovorno tvrdim, suprotna Ustavu. Vi nastavljate sa praksom da razvlašćujete Narodnu skupštinu RS. Najviše biste voljeli da glasamo od kuće, da nema nikakve rasprave”, smatra Mihajilica.
Mirna Savić Banjac, poslanik PDP-a, komentarisala je prijedlog izmjena i dopuna Zakona o budžetskom sistemu Republike Srpske, te je rekla da opozicija takođe želi da RS ide boljim putem a da nikako nije odgovor da se prihodi namiču i da se daju u gradove gdje je SNSD, te da se ide u pravcu da se “novac otima od Banjaluke i Bijeljine”.
Nedeljko Glamočak, poslanik SDS-a, kaže da se stiče dojam da je sve ovo pro-forme, da se donese program ekonomskih reformi, a da ga kasnije niko ne prati, niti ga provodi, niti se podnosi izvještaj o njegovom provođenju.