Predsjednik Socijalističke partije Srpske Goran Selak poručio je na konferenciji za medije u sjedištu partije u Banjaluci da je tender Gradske uprave Banjaluka za zamjenu javne rasvjete u vrijednosti od 35 miliona KM klasičan primjer planskog pogodovanja, isključivanja domaćih firmi i direktne štete za građane Banjaluke.
Selak je upozorio da se u trenutku kada polovina grada nema vodu, kada se iz Vrbasa širi nepodnošljivi miris zbog odsustva kolektora, i kada više od 2.000 djece nema mjesta u javnim vrtićima, gradonačelnik odlučuje da mu prioritet bude zamjena sijalica.
"Radi se o tenderu vrijednom 35 miliona maraka, a predmet je isključivo zamjena postojećih sijalica. Ne govorimo o novoj mreži, ne govorimo o novim stubovima ili kablovima. Samo o sijalicama. Isti ti proizvodi u okruženju koštaju duplo manje (najviša cijena 400 evra po sijalici), dok je u pomenutom tenderu cijena sijalice 1.750 KM, što otvara ozbiljnu sumnju u namještanje i manipulaciju javnim novcem", rekao je Selak.
On je naglasio da je tenderska dokumentacija pisana tako da praktično isključi sve domaće ponuđače. Prema analizi SPS-a, u dokumentu se pojavljuju termini i formulacije karakteristične za hrvatski administrativni jezik, što, kako ističe, otvara opravdanu sumnju da je tekst dokumentacije dostavljen iz Zagreba, od strane firme koja će na kraju i dobiti posao.
"Uslov je, između ostalog, da firma ima iskustvo u pet projekata sa po 2.000 svjetiljki i najmanje jedan projekat sa preko 10.000. Takve reference nema nijedna domaća firma. Osim one jedne, koja dolazi iz Zagreba, i koja je, sasvim je očigledno, učestvovala i u pisanju samog tendera", rekao je Selak.
Pored referenci, Selak ističe da se u dokumentaciji traže i tehnički uslovi koji su apsurdni i neprimjereni potrebama Banjaluke, poput tačnog broja dizalica i angažovanog tehničkog osoblja, što ne predstavlja stvarne potrebe projekta već mehanizam eliminacije konkurencije.
"Ovo nije slučajnost. Ovo je plansko pogodovanje, sistemska korupcija i isključivanje domaće privrede. Umjesto da se tenderi pišu u skladu sa zakonom, oni se pišu u Zagrebu, za jednu firmu, a troškove plaćaju građani Banjaluke", naglasio je on.
Socijalistička partija Srpske je, prema riječima Selaka, odlučna da istraje u ovoj borbi do kraja. On je pozvao gradonačelnika Banjaluke da hitno poništi ovaj tender i vrati fokus na stvarne prioritete grada, a to su izgradnja vodovodne mreže, izgradnja vrtića i drugi projekti.
"Pozivamo nadležne istražne institucije da odmah reaguju i utvrde kako je moguće da se tender od 35 miliona maraka piše tako da se domaće firme eliminišu, a sve prilagođava jednoj stranoj kompaniji. Pozivamo javnost, medije i stručnu zajednicu da dignu glas protiv ove vrste zloupotreba", poručio je Selak.
Na kraju, on je zaključio da ovo nije borba za jedan tender, već borba za principe, pravdu i dostojanstvo građana.
"Ako dozvolimo da jedna firma iz Zagreba kroji gradsku politiku u Banjaluci, sutra nećemo imati ni grad, ni vlast, ni sistem. Banjaluka nije ničija privatna firma, niti je na prodaju. Dosta je bilo", zaključio je predsjednik SPS-a.