Loader
Pronađite nas

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine objavila preliminarne rezultate izbora u četiri općine

Američki ambasador kontra Dodika, tvrdnja o secesiji i teške riječi

    Delegaciji BIH u Strazburu neki su brojali krvna zrnca, ministar zadovoljan, agentice nazvao heroinama

    Delegacija BIH u Strazburu ( Izvor: X )
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Slučaj Kovačević protiv Bosne i Hercegovine pred Evropskim sudom za ljudska prava, pobudio je interesovanja. Nakon saslušanja po žalbi pojedini licitiraju krvnim zrncima BIH delegacije, tvrdeći da su svi članovi bili Hrvati, dva entitetska ministra, jedan državni i agentica Monika Mijić.

    ADVERTISEMENT


    Ministar pravde Bosne i Hercegovine Davor Bunoza je gostujući na RTV HB, rekao da se BIH tim držao pravnih normi i branio državni, dejtonski ustav, koji možda "nije savršen", ali je obaveza poštovanja ustava.


    Agenticu Moniku Mijić i profesoricu Ljiljanu Mijović nazvao je heroinama.


    Kako će presuda koja se očekuje u proljeće 2025.godine uticati na mir u BiH, političku stabilnost i budućnost Daytonskog mirovnog sporazuma?

    "Sudci, 17 ih je u velikom vijeću, uglavnom imaju po par pitanja, ali rijetko, imali su 30-40 pitanja, što je pokazalo koliko su oni zbunjeni. Većina njih je željela saznati istinu, mislim da su utvrdili pravo činjenično stanje u BIH. Sucima je mislim bilo nejasno u čemu se ogleda diskriminaija. Oni su mislili da je predmet Kovačević kao predmet Sejdić, Finci, Zornić, ali tu postoji ogromna razlika", navodi Bunoza.


    Zamjenik ministra vanjskih poslova BiH, Josip Brkić, podijelio je svoja viđenja i stavove o ovom važnom slučaju.


    "Budući da trebamo 2/3 većinu za izmjenu Ustava, a nije da nismo pokušavali, na temelju neumskog rješnja, kada smo bili blizu i za Sejdić Finci i za izborni zakon, nema političke volje da ta 2/3 većina izmijeni Ustav. Kada toga nema, pokušava se da kroz pravosudni sistem, da se bitno utiče na političke pocese u BIH. Kakva god presuda bila, mora doći u BIH da se mi dogovorimo kako ćemo je implementirati. Moramo graditi unutrašnji konsenzus za ispunjenje svih presuda. Stranka koju predstavljamo, narod, apsolutno su spremni da tražimo taj unutrašnji konsenzus", rekao je.





    Bunoza je dodao da je sutkinja iz Crne Gore pitala gdina Kovačevića, zašto je dostavljao lažne informacije:


    "On nije tu ništa odgovorio. Kada ga je sudija iz Hrvatske pitao kako je saznao za presudu, citirao je medije šta je Kovačević govorio, on je rekao da nije to rekao, to je bilo skandalozno. Fokusirali smo se na pravni lijek. Gdin Kovačević nije iskoristio sva pravna sredstva u BIH, išao je direktno na Strazbur", ističe ministar pravde.


    Predstavnik OHR-a se pozivao na Dejtonski sporazum i na krhku političku situaciju i da se apelent prvo trebao obraiti Ustavnom sudu BIH, naveo je Bunoza.



    "Meni je izgledalo da on ( Kovačević ) nije razumio da to nije parlament, nego sudnica", rekao je Bunoza.

    Možda će vam se svidjeti

    Šef Delegacije EU u BiH za Euronews o prelasku države od Dejtona do Brisela

    Bećirović nakon saslušanja u predmetu 'Kovačević': Država obavezna da štiti temeljna ljudska prava